A predsa. V informatívnej správe totiž implicitne zaznelo, že dlho plánované a dávno schválené všeobecne záväzné nariadenie č. 38/03 o záväzných častiach územného plánu sídelného útvaru Martin v časti 2. článok 4, 2 písmeno k), článok 5; 13. a článok 7 o verejnoprospešných stavbách 2.4 a 2.5 sa postupne začínajú prehliadať.
Dokumenty treba čítať
O čo vlastne ide? V uvedených suchých riadkoch dokumentu sa explicitne uvádza, že návrh na rozšírenie mestského cintorína v Martine, schválený uznesením MsZ v Martine č. 128/99 zo dňa 28. 10. 1999 v znení „Návrhu komplexného riešenia mestského a Národného cintorína schváleného uznesením MsZ v Martine č. 85/2002 dňa 26. 9. 2002, sa zaradil do základných zásad dokumentu, že okolo projektu bude ochranné pásmo 50 m, v ktorom nie je možné situovať ďalšie budovy a napokon, že v projekte plánovaná obradná sieň pri Národnom cintoríne spolu s pietnou sieňou a múzeom pre Národný cintorín a rozšírenie mestského cintorína pri národnom cintoríne sa stávajú verejnoprospešnými stavbami.
Ako mal cintorín vyzerať?
Pripomeňme si, ako bol projekt definovaný: na východnom okraji intravilánu mesta Martin s presahom do extravilánu, na pozemkoch pre tento cieľ vykúpených, bude mestský cintorín rozšírený vzhľadom na technickú, prevádzkovú a spoločenskú vybavenosť, t. j. dom smútku (obradná a pietna sieň) a jeho zázemie tak, aby bol ako samostatná jednotka naviazaný na existujúce areály Národného a mestského cintorína. Výstavbou cintorína budú zabezpečené nové priestory, umožňujúce bezproblémové pochovávanie ľudí v meste Martin o rozlohe cca 22,73 ha. Areál nového cintorína bude mať charakter parku s 50-percentným podielom zelene. Rozdelený bude na sektory, určené na rôzne druhy uloženia zostatkov: hrobové miesta, urnové miesta, vsypové a rozptylové lúky, miesta na hrobky, urnové múriky. Vnútroareálové komunikácie budú nadväzovať na existujúce cintoríny. Súčasťou prístupovej komunikácie k cintorínu bude aj parkovisko po obvode cintorína s kapacitou 308 miest pre autá a 14 miest pre autobusy. S takýmto projektom súhlasili všetky povinné štátne a odborné inštitúcie a súhlasili s ním aj vtedajší poslanci, preto sa rozšírenie mestského cintorína stalo uznesením. Navyše projekt rátal aj s múzeom pre Národný cintorín, ktorý by slúžil ako dôstojný kultúrny stánok pre naše aj zahraničné návštevy, ako aj školopovinnú mládež. Tu by boli príťažlivým a moderným spôsobom pripomenuté osobnosti uložené na Národnom cintoríne.
Nečakane sa však pred časom objavil v blízkosti plánovaného územia iný zámer – výstavba výškových obytných domov na Veľkej hore – a všetko začína byť iné. Už to nebude výstavba kedysi očakávanej „intelektuálnej martinskej akropoly“ ani v dokumentoch záväzne ustanovenej individuálnej bytovej výstavby, ktorej plánované hranice rešpektovali územie určené pre rozšírenie cintorína. Zaujímavou väčšinou poslancov bola pred nejakým časom odsúhlasená výstavba výškových obytných domov so zasahovaním do oblasti, ktoré avizujú ukončenie rozširovania mestského cintorína. Stalo sa v Martine niečo iné ako v iných mestách Slovenska a sveta?
Poslanci s výstavbou
obytnej zóny súhlasili
Ako v ktorých. Niektoré osvietenejšie si podobné zmeny nedali dopustiť. Boom výškových domov na západe sa po nedobrých skúsenostiach
s nimi tlmí. My však sme ochotní po desaťročiach stagnácie začať nimi živelne a chaoticky zapĺňať pozemky, záväzne určené na iné ciele. Lokálni aj nadnárodní developeri presadili vlastný, možno s egoizmom súvisiaci zámer a mestské zastupiteľstvo im to hlasovaním odobrilo. Realitný trh zo strany investorov vytlčie z ľudí peniaze napriek tomu, že podľa mňa neexistuje urbanistický dôvod postaviť na danom mieste vnútené budovy. Veď pre investora je prvoradé byty predať, a tým to pre neho končí. To, že sa z toho, čo dnes postavil, o dvadsať rokov môže stať geto prisťahovalcov tretie-ho sveta (ako už ukazujú mnohé skúsenosti zo západu), ho už nezaujíma. To bude potom prob-lém len a len mesta. Svedčí to o stave kultúrnosti tých, ktorí financujú, tých, ktorí to vyžadujú, a tých, ktorí to schvaľujú.
Rozšíri sa vôbec mestský cintorín?
Rovnako vážny je aj fakt, že pre náhodný a pôvodne nepláno-vaný projekt sa pripúšťa (aj keď zatiaľ iba v informatívnej správe) možnosť nerozširovať mestský cintorín, ale hľadať iné lokalizácie... Argumentuje sa verejným záujmom obyvateľov mesta. Ale ktorých? Ja osobne patrím k tým, ktorí budú presadzovať plánovito a rozumne schválené uznesenia, dokumenty a rešpektovať dohodnuté pravidlá. A v tom nie som sama. Keďže viem niečo o vekovej štruktúre našej spoločnosti, aj o potrebe dôstojných miest pre zosnulých, ktorých je čím ďalej väčší nedostatok, budem presadzovať už navrhnutý a schválený projekt rozšírenia nášho mestského cintorína.
Netreba osobitne zdôrazňovať, že vzťah k zosnulým pat-rí k základným kultúrnym prejavom každej spoločnosti. Časom sa totiž skutky, či významy zomretých vyčíria. Ostáva zväčša to, čo bolo z hľadiska trvalých hodnôt v ich živote najvýznamnejšie. A práve to je pozitívny odkaz pre nasledujúce generácie. Spoločnosť, ktorá sa vzdá kontinuity a histórie, alebo ju bude pomaly vytláčať na perifériu, pomaly regreduje. Nebolo by vhodné, aby sa na takúto cestu vydalo aj mesto Martin. Snaha investorov bude vždy smerovať k rýchlemu návratu investícií a k zárobku, bez ohľadu na nenapraviteľné urbanistické chyby v mestách, ktoré si ich bezhlavo pripustí k „telu“. Dôležitá je však ich kultúra, proces schvaľovania, dôležité je, aby mesto malo o významných lokalitách predstavu, čo je tam dobré, čo je možné a čo nie.
Kultúra je aj premena škaredého na pekné
Pred nedávnom naše mesto dokázalo statočne bojovať o titul Európske hlavné mesto kultúry a prezentovalo sa plnohodnotnou dokumentáciou a nasadenou prezentáciou. To, že nás predbehli Košice, nie je našou slabosťou, ale ich väčšou silou. Treba veriť, že radnica a ani naši obyvatelia nepoľavia v snahe prezentovať sa tak, ako keby sme boli uspeli my. A to tak, že si všetci uvedomíme, že kultúra nie sú iba predstavenia na námestí. Ale tak, že ide o kultúrne vzťahy, toleranciu a porozumenie. Kultúrnosť sa prejaví premieňaním zlého na dobré, či ošklivého na krásne. Teda my všetci – konajme kultúrne, odborne, jemnocitne a neškoďme. Lebo nerozšíriť mestský cintorín podľa pôvodného a schváleného projektu, by rozhodne bolo pre Martin neopraviteľnou škodou.
KATARÍNA ADAMICOVÁ
Poslankyňa MsZ v Martine
(Medzititulky TN)