Nedeľa, 11. apríl, 2021 | Meniny má JúliusKrížovkyKrížovky
V TURČ. TEPLICIACH ULOŽILI HISTORICKY NAJVYŠŠIU POKUTU

Podnikateľka sa teraz sťažuje, ale stavala bez povolenia

Na januárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva v Turčianskych Tepliciach podnikateľka Valéria Dobrotová otvorene protestovala proti niekoľkotisícovej pokute, ktorú jej udelil mestský úrad za porušenie stavebného zákona.


Prístavbu k svojej reštaurácii Panda totiž začala stavať s dvojtýždňovým predstihom pred vydaním stavebného povolenia a dostavbu vraj užívala aj bez kolaudačného rozhodnutia. Napriek tomu sa jej pokuta zdá neprimerane vysoká a postup primátora považuje za prejav osobných nesympatií.
Valéria Dobrotová vlastní v Turčianskych Tepliciach tri reštauračné zariadenia. V kúpeľnom meste pôsobí už 14 rokov, no podľa jej slov sa s podobným problémom ešte nestretla. Pokutu vo výške 2 655,50 € (80 000 Sk), ktorú jej uložil mestský úrad, považuje za neprimeranú a dokonca naznačila, že ide o pomstu zo strany primátora.
Myslela aj na poslancov
Spoločenskú sálu postavila podnikateľka vo vlastnej záhrade a plánovala ju využívať na rôzne príležitosti. Myslela aj na poslancov. „Chcela som stavbu dokončiť do konca roka, aby som im mohla urobiť koncoročné posedenie. Ponúkla som im aj možnosť organizovať tu zasadnutia mestského zastupiteľstva,“ bráni sa podnikateľka. Dostavbu spoločenskej sály k svojej reštaurácii Panda ale začala bez stavebného povolenia. Žiadosť podala 8. júla 2008 a podľa jej slov sa primátor neponáhľal s jej vydaním.
Chcela postupovať v súlade so zákonom
Primátor Michal Sygút má na celú vec iný názor. „Mesto nariadilo ústne pojednávanie s cieľom prerokovať správny delikt na 22. október minulého roku. Vtedy neboli vznesené žiadne pripomienky zo strán účastníkov konania,“ tvrdí. V. Dobrotová sa vtedy vyjadrila, že chcela postupovať v súlade so stavebným povolením. S dodávateľom prác mala uzavretú zmluvu o dielo, stavať mala od 15. augusta 2008. Podnikateľka očakávala, že jej stavebné povolenie udelia do tohto dátumu. Uviedla tiež, že stavbu mala dokončiť do 15. novembra 2008. Tým, že stavebný úrad požadoval od nej nájomnú zmluvu, ktorou by sa preukázal právny vzťah medzi vlastníkom pozemku a nájomkyňou, potrebovala rozhodnutie o vyňatí pozemku z Pozemkového pôdneho fondu (PPF). „Stavebný úrad mal prerušiť konanie pre nedoručenie potrebných žiadostí. Nestalo sa a V. Dobrotová dodala potrebné materiály až o mesiac. Až potom sme vydali stavebné povolenie. V tom čase mala prístavbu značne rozostavanú,“ vysvetlil konanie úradu primátor.
Pokuta podľa kontrolórky nebola primeraná
O porušení stavebného zákona nikto nepochyboval, no výška pokuty zaskočila viacerých poslancov. Erik Štefák: „Podnikateľka porušila zákon, ale výška pokuty, ktorú dostala, je historicky najvyššia v Turčianskych Tepliciach a podľa mňa absolútne nezodpovedá závažnosti priestupku,“ skonštatoval. Vyjadril tiež nádej, že krajský úrad, takéto rozhodnutie s osobným podtextom z primátorovej strany nepodporí.
Kontrolórka mesta preverila výšku udelených pokút uložených občanom a podnikateľom Turčianskych Teplíc za porušenie stavebného zákona od roku 2003. „Podnikateľka začala stavať v čase, keď prebiehalo stavebné konanie a nebolo vydané stavebné povolenie. Na rokovaní poukázala tiež na zaujatosť primátora mesta voči jej osobe a neprimeranosť pokuty vo vzťahu k iným udeleným pokutám, respektíve k prehliadaniu porušovania stavebného zákona u iných podnikateľov,“ povedala nám Beáta Gáborová. Zákon č. 50/1976 o územnom plánovaní a stavebnom poriadku dáva možnosť udeliť v takomto prípade pokutu právnickej alebo fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie až do výšky 165 969,60 € (4 999 982,09 Sk). „V rokoch 2003 až 2008 bolo spolu udelených šesť sankcií, z toho štyri boli uložené občanom, a to vo výške od 33,20 € (1 000 Sk) do 398,33 € (12 000 Sk) a dve pokuty boli udelené podnikateľským subjektom v rozmedzí od 99, 59 € (3 000 Sk) do 165,97 € (5 000 Sk). V. Dobrotovej bola udelená pokuta vo výške 2 655,50 € (80 000 Sk). Podnikateľka sa voči rozhodnutiu o pokute odvolala a vec je ďalej v riešení Krajského stavebného úradu v Žiline,“ doplnila kontrolórka.
„Hoci v kompetenciách kontrolóra mesta nie je ustanovená povinnosť kontrolovať rozhodovanie starostu, resp. primátora v správnom konaní, v tomto prípade mi nedá nevyjadriť názor. Výška pokuty bola neprimeraná a nanajvýš neobvyklá v porovnaní s porovnateľnými konaniami o sankciách voči iným podnikateľom a občanom mesta,“ dodala kontrolórka.
Pokuta v dolnej hranici sadzby
Primátor trvá na svojom rozhodnutí. Podnikateľka začala stavať dva týždne pred vydaním stavebného povolenia, a tým porušila stavebný zákon. „Potvrdzuje to štátny stavebný dohľad, ktorý bol vykonaný 27. augusta minulého roku,“ uviedol. „Správny orgán pri udeľovaní výšky pokuty zohľadnil aj skutočnosť, že účastníčka prejavila snahu uskutočniť stavbu v súlade so stavebným zákonom a požiadala príslušný správny orgán na vydanie rozhodnutia o vyňatí pozemku z pôdneho fondu. Účastníčke konania uložil úrad pokutu v dolnej hranici zákonom stanovenej sankcie,“ doplnil stanovisko úradu k pokute.
Fakturácia za teplo v prospech mesta
Problému so stavebným povolením predchádzala aj nekorektná fakturácia zo strany mesta za teplo v druhej reštaurácii Valérie Dobrotovej v budove pod mestským úradom. Vtedajší kontrolór mesta Jozef Sudor zistil fakturáciu v neprospech podnikateľky.
„Išlo o faktúry za roky 2006 - 2007. Poslanci schválili namontovanie meračov tepla do tejto prevádzky v júli minulého roku. Montáž sa ale pre nerešpektovanie úlohy primátorom presunulo na december. Úloha bola nakoniec splnená 16. decembra 2008. Zistil som nepresné údaje v prospech mesta, v neprospech majiteľky. Faktúry sú už opravené a uhradené,“ doplnil J. Sudor.
Primátor si túto chybu aj napriek kritike poslancov nechce priznať a k pokute dodáva. „Ak má Valéria Dobrotová výhrady voči rozhodnutiu stavebného úradu, vyšším odvolacím orgánom je Krajský stavebný úrad v Žiline. Pokuty môžu byť až do výšky 165 969,60 € (4 999 982,09 Sk),“ ukončil debatu na tému pokuty primátor.
JANA KOVALČÍKOVÁ

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 2. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19
 3. Nové medzinárodné príležitosti vo vzdelávaní 2021 – 2027
 4. Pán Králiček: Aj keď predávate „len“ kávu, musíte inovovať
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 6. Novinka, ktorá sa neodmieta: Niké predstavuje Bonus bez limitu
 7. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko
 8. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov?
 9. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen?
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou
 1. Virtuálny Suptech workshop o Blockchain technológiách
 2. Ranný rituál plný zdravia pre celú rodinu
 3. Koľko ovocia by ste mali denne zjesť? Máme odpoveď
 4. Wüstenrot poisťovňa dosiahla čistý zisk 1,8 milióna eur
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 6. Skúšanie a monitorovanie technických systémov na FVT
 7. Prekonalo Vaše dieťa COVID-19?
 8. Za 16 rokov pomohli Prešovskému kraju získať milióny eur
 9. Slovník investora 04: Kto môže investovať
 10. Na čo si dať pozor pri zateplení fasády
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 28 449
 2. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 27 653
 3. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 23 425
 4. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen? 21 973
 5. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 14 912
 6. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 14 752
 7. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 10 949
 8. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 9 740
 9. Aj sladkosti môžu byť zdravé. Viete, ako ich spoznáte? 8 531
 10. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 7 145
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Ospravedlňujeme sa za dočasnú nedostupnosť archívnych diskusií. Náš diskusný systém vylepšujeme do novej podoby a všetky diskusné vlákna budú dostupné v priebehu nasledujúcich dní.

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Usmrtená nebola žiadna osoba, jeden človek bol ťažko zranený.

1 h
Kladenie vencov pri príležitosti 74. výročia oslobodenia Martina.

Jednotky 4. československej brigády skoro ráno 11. 4. 1945 vstúpili do mesta z juhovýchodu a približne v rovnakom čase jednotky 18. divízie rumunskej 4. armády dosiahli južný okraj mesta.

2 h
Ilustračná fotka.

V online diskusii MY s Vami šéf futbalového zväzu aj štátny tajomník športovej sekcie!

9. apr
Fotograf Juraj Gavura najradšej fotí krajinu v hmle. Na správny okamih vie počkať aj sedem hodín.

Rodený Martinčan, štyridsaťpäť ročný Juraj trávi väčšinu svojho voľného času fotením. Miluje krajinu v hmle a na správny okamih vie počkať aj dlhých sedem hodín. Aj keď má na konte viacero ocenení, najväčším úspechom je pre neho niečo celkom iné.

4 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Obyvatelia obce Brehy podali podnet na kontrolné meranie hluku.

7. apr

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) zasahovala popoludní v Turzovke.

22 h

V treťom stupni varovania však bude od pondelka osem okresov kraja.

7. apr

Orlia prť. Cesta orlov. Drsná, neúprosná, podmanivá, okúzľujúca. Jej zdolanie vás priťahuje ako droga.

4. apr

Už ste čítali?