Utorok, 20. apríl, 2021 | Meniny má MarcelKrížovkyKrížovky
VYHLÁSENIE NAJÚSPEŠNEJŠÍCH ŠPORTOVCOV MESTA MARTIN ZA ROK 2008

Športovci sa obliekli do gala, radnica im ďakovala za výsledky

MESTO MARTIN vyhlásilo v stredu desiatku najúspešnejších športovcov za rok 2008. Za predvedené výkony však odmenilo aj štyri športové kolektívy a jeden mládežnícky talent roka. Organizátori nezabudli ani na osobnosti, ktoré preslávili Turiec aj v rokoch p

Štúdio Slovenského komorného divadla patrilo v stredu športovcom. V príjemnej atmosfére, ktorú skvelým moderovaním vyšperkoval Peter Vons, sa hádam všetci cítili dob-re. Nechýbali úsmevy, gratulácie, vtipné poznámky a najmä postrehy zo športových ihrísk a štadiónov.
Ocenených vyberala komisia mládeže a športu, ktorá pracuje pri martinskom mestskom zastupiteľstve. Do desiatky najúspešnejších športovcov za rok 2008 nominovala atlétku Luciu Klocovú, hokejistku Michaelu Matejovú, naturálneho kulturistu Michala Pliešovského, hokejbalistu Michala Hrivnáka, hokejistov Ivana Ďatelinku a Michala Macha, cyklistov Patrika Chleba a Vladislava Janoviaka spolu s Róbertom Mitošinkom. Miestenku si v desiatke ešte vybojovali karatista Peter Šmid a volejbalista Michal Blizniak.
Podľa očakávania sa do trojice najúspešnejších kolektívov dostali hokejisti MHC Martin, volejbalisti TJ Neografia Martin a hokejistky MHK Martin. Cenu pre najúspešnejší mládežnícky kolektív si prevzali martinskí džudisti, ktorí sa minulý rok tešili zo zisku dorasteneckého majstrovského titulu.
Organizátori ankety nezabudli ani na športové talenty. Za rok 2008 sa držiteľkou tohto ocenenia stala šachistka Zuzana Milcová.
Ceny za osobitný prínos pre šport dostali futbalista Jozef Huťka, riaditeľ MHC Martin Ján Ilgo, bývalý lyžiarsky tréner Rastislav Mažgút a tréner naturálnej kulturistiky Peter Vons.
Na slávnostnom galavečere sa vyhodnocovala aj Celoročná olympiáda martinských rekreačných športovcov. Traja z nich - Mário Babinský, ktorého pre účasť na lyžiarskych pretekoch v Taliansku na slávnosti zastupovala mama, Karin Sekanová a Silvester Láni si prevzali za víťazstvá vo svojich kategóriách pekné plakety.

Skryť Vypnúť reklamu

Otec konečne ocenil
jeho úspechy
Michal Pliešovský nikdy nepočítal s tým, že sa dostane do spoločnosti desiatich najúspešnejších športovcov mesta Martin. „Užíval som si príjemné chvíle, ktoré sa už možno nikdy nezopakujú. Ocenenie vnímam aj ako zadosťučinenie za roky tvrdej práce,“ povedal nám 31-ročný naturálny kulturista, ktorý minulý rok vyhral Grand Prix v Pezinku a Karlových Varoch. Darilo sa mu aj v Banskej Bystrici, keď v konkurencii viacerých slovenských reprezentantov získal striebro na Grand Prix Natural. Na týchto podujatiach pretekára Fitnes centra Vons Gym sprevádzal aj jeho otec, bývalý vynikajúci martinský hádzanár Michal Pliešovský.
„Ocino dlho nemohol prísť na chuť športu, ktorému sa venujem. Možno chcel mať zo mňa hádzanára, ale mňa kolektívne športy nikdy nepriťahovali. Postupne však naturálnu kulturistiku začal akceptovať a mňa v mojom snažení podporovať,“ prezradil nám Michal Pliešovský, ktorý sa po minuloročnej sezóne potrebuje dať predovšetkým zdravotne do poriadku.
„Pobolieva ma rameno, takže niektoré cvičenia som vypustil. Aj z tohto dôvodu sa do kolotoča súťaží zapojím až na jeseň, možno až na budúci rok.“

Skryť Vypnúť reklamu

Ohlásil útok na titul
Hokejbalista Michal Hrivnák si po ocenenia pomaly chodí so železnou pravidelnosťou. Do desiatky najúspešnejších športovcov Turca, resp. Martina, sa prebojoval po štvrtýkrát. A to má len 27 rokov.
„Nominácia je pre mňa vždy prekvapením, určite ju nebe-riem ako samozrejmosť. Čo si budeme nahovárať, stáť na pódiu v spoločnosti iných úspešných športovcov, je veľmi príjemné. Teší ma aj to, že sa úroveň tejto spoločenskej udalosti dvíha, z roka na rok je to lepšie,“ pochvaľoval si Michal Hrivnák, ktorý bol aj spokojný s konečnou zostavou.
„V desiatke sú asi všetci, ktorí v nej mali byť. Ale možno sa mýlim. Nemám až taký prehľad. Okrem hokejbalu ma zaujíma hokej. Dokonca som rád, že som tu stretol Miša Macha, s ktorým som kedysi hrával. Palce držím aj Lucke Klocovej, možno si ani neuvedomujeme, aký atletický skvost v Martine máme.“
Michal sa stal v minulom roku najlepším hokejbalistom Slovenska, pričom zbierku medailí obohatil o ďalšie dva cenné kovy. Jeho klub opäť skončil v extralige druhý, rovnako sa mu darilo aj na Európskom pohári majstrov. „Nemusím ani vravieť, že by som svoje individuálne ocenenie rád vymenil za majstrovský titul. Vlani nám to opäť nevyšlo, ale nášho cieľa sa nevzdávame. Káder možno zvonku nevyzerá tak ako po minulé roky, ale jeho jadro je zdravé. Aj preto som
optimista,“ vyhlásil Michal Hrivnák, ktorého tento rok čakajú v Plzni aj majstrovstvá sveta. „Vždy sa od nás očakáva medaila, ale získať ju je zakaždým čoraz ťažšie. Svetová špička je širšia, presadiť sa v nej nie je vôbec jednoduché. Nedávno sme hrali prípravný zápas v Česku, po výprasku sme sa pekne vrátili z oblakov na zem. Ale vždy je dobré dostať facku teraz ako v čase, keď už pôjde do tuhého,“ myslí si Michal Hrivnák.

Skryť Vypnúť reklamu

Taktika ich pripravila
o medailu
Cyklisti Vladislav Janoviak a Róbert Mitošinka vybojovali na paralympijských hrách v Pekingu štvrté miesto. Od stupňa víťazov ich delilo naozaj málo. „Sklamaní sme určite neboli, ale netajím, že sme si išli do Pekingu po medailu. Žiaľ, preteky sme trošku pretaktizovali, a to sa nám stalo osudné. Do úniku sa dostali tri tandemy z Francúzska, Fínska a Poľska, ktorým nikto nevenoval pozornosť. Od pelotónu sa odtrhli už na desiatom kilometri. Ich únik sa podcenil. Navyše nám v tretine pretekov spadla reťaz a veľa síl nás stálo dojazdiť pelotón, ktorý akoby nemal záujem zlikvidovať náskok vedúceho tria. Tridsať kilometrov pred cieľom sme sa sami rozhodli prenasledovať unikajúcich súperov, ale už bolo neskoro. Ich náskok sme znížili, ale nie natoľko, aby sme si to s nimi rozdali v záverečnom finiši,“ opísal nám kľúčové momenty časovky Vladislav Janoviak.
Úspešný pretekár žije v Piešťanoch, ale preteká za RTC Martin. Vôbec mu to neprekáža, práve naopak. Má tu veľa kamarátov, v ich spoločnosti sa cíti príjemne. Teší ho aj ocenenie od mesta Martin. „Veľmi si ho vážim a v takýchto chvíľach je naozaj úplne jedno, kde žijete. Som rád, že si organizátori na nás spomenuli, že neprehliadli naše výsledky,“ nešetril slovami chvály Vladislav Janoviak.
Žiaľ, pre zranenie sa na slávnostné dekorovanie nemohol dostaviť jeho cyklistický partner Róbert Mitošinka. „Spadol z bicykla a jeho liečenie si bude vyžadovať dlhší čas. Už teraz je jasné, že tento rok spolu pretekať nebudeme. Verím však, že sa Robo zo zranení vystrábi a budúci rok to opäť spolu potiahneme,“ vyjadril presvedčenie zrakovo postihnutý športovec Vladislav Janoviak.

Dopredu sa vraj nevzdajú
Topoľčanec Ivan Ďatelinka už tretí rok oblieka dres MHC Martin. Hokejového obrancu do Turca zlanáril Ladislav Spišiak, ktorý v ňom vycítil nielen obrovský talent, ale aj široký potenciál. Bývalý kormidelník extraligistov z Martina sa nemýlil. Ivan pomaly, ale isto klope už aj na dvere slovenskej reprezentácie. Odohral v nej už 9 zápasov.
„Keď mi kompetentní oznámili, že som bol vybratý do najlepšej desiatky, tak som ostal v šoku. Naozaj som to nečakal, ale som rád, že som sa do nej dostal, veď každé ocenenie poteší,“ povedal nám čochvíľa 26-ročný urastený obranca, ktorý už myslí aj na play off.
„Možno nás už viacerí odpisujú, ale dopredu sa určite nevzdáme. Slovan, prípadne Košice sú veľké sústo, ale nikde nie je napísané, že cez nás automaticky prejdú. Áno, sú favoritmi, ale svoju kožu lacno nepredáme. Play off je nová súťaž, v ktorej sa všetky bodové rozdiely zo základnej, či z nadstavbovej časti stierajú. Začína sa odznovu, pričom šance postúpiť má naozaj každý. Príklad Žiliny spred niekoľkých rokov je inšpiratívny, možno do play off vstúpime z rovnakej pozície ako vtedy oni,“ uvažoval Ivan Ďatelinka, ktorého na slávnosti sprevádzala manželka Monika.
„Mám radosť z manželových úspechov. Verím, že k nim prispieva aj rodinné zázemie, ktoré sa mu snažíme spolu s dcérkou Viktóriou vytvárať. Ivan je poslušný manžel, až veľmi.“ Život s hokejistom nie je jednoduchý, stále je na cestách. „Človek si na to zvykne, ale pravda je, že nám tatino počas sezóny chýba. Priznávam, že sa už teším na koniec ročníka, budeme viac času stráviť spolu,“ zverila sa nám Monika Ďatelinková.

Ocenenie ako motivácia
do ďalšej roboty
Hokejisti mali v desiatke najúspešnejších športovcov dvojité zastúpenie. Popri Ivanovi Ďatelinkovi sa do zostavy prebojoval aj Michal Macho. „Kolektívne ocenenie som očakával, no čo sa týka toho individuálneho, tak som predsa len ostal prekvapený. Každopádne, takéto ocenenie ma motivuje do ďalšej roboty, aby som dobre reprezentoval nielen martinský hokej, ale celý náš turčiansky región, prípadne aj Slovensko. ”
Michala Macha asi najviac potešilo, že sa na vyhodnotení najúspešnejších športovcov stretol s Michalom Hrivnákom. „Poznáme sa dlho, zaznamenávam každý jeho úspech. Držím mu palce. Teší ma, že sme sa po dlhšom čase stretli a porozprávali.“

Pád v pretekoch mu
prekazil plány
Telesne postihnutý cyklista Patrik Chlebo obhájil vlaňajšiu pozíciu v desiatke. Pýtali sme sa ho, či si začína na takéto ocenenia zvykať. „Nedá sa to takto povedať. Každopádne som rád, že po roku som opäť tu. Svedčí to o tom, že sa mi aj niečo podarilo.“ To niečo znamená účasť na paralympijských hrách v Pekingu. Patrik skončil v časovke dvanásty, v etape trinásty.
„S výsledkom v časovke som spokojný, ale v etapových pretekoch som chcel dosiahnuť viac. Tri kilometre pred cieľom som sa ocitol v hromadnom páde a vedúce kvarteto nám definitívne „ufujazdilo“. Smola, ale aj tá športovcov niekedy sprevádza. Túžil som po medaile, ale teraz to nevyšlo. Na druhej strane nie je všetkým dňom koniec, takže sa o ňu ešte budem pokúšať,“ ne-
stráca optimizmus Patrik Chlebo, ktorý sa cyklistike venuje od svojich osemnástich rokov.

Od televízora priamo
do centra diania
Michaela Matejová sa nemohla na slávnostnom večere zúčastniť. Mladá hokejistka fínskeho Kärpät Oulu v týchto dňoch reprezentuje Slovensko na Svetovej zimnej univerziáde v čínskom Harbine. Cenu za ňu prevzal jej otec Jozef, rozhovor nám poskytla mama Alena.
„Je mi ľúto, že tu Miška nie je, určite by si takúto chvíľu užila. Bola príjemne šokovaná, že si na ňu organizátori vôbec spomenuli. Ako správna mama som na svoju dcéru hrdá, robí nám radosť. Už ako malé dievča sa nebála zobrať hokejku do ruky, no pri baraku ju chalani postavili len do brány. Keď sa v pätnástich rozhodla hrať hokej, vôbec mi to neprekážalo. Naopak, vždy sme ju v tom s manželom podporovali. Ten jej úspechy prežíva ešte intenzívnejšie. Samozrejme, najviac ho potešilo vybojovanie postupu na olympiádu do Vancouveru. Miška vždy strávila počas olympijských hier hodiny pri obrazovke, teraz, ak bude zdravá a udrží si výkonnosť, bude jej priamou aktérkou. Nie je to skvelé?“ zakončila svoje vyprávanie Alena Matejová, mamina úspešnej slovenskej hokejovej reprezentantky.

Do extraligy sa budú
chcieť vrátiť
Po úspešnej vlaňajšej sezóne sa dalo očakávať, že medzi dekorovanými bude aj zástupca martinského volejbalu. Cti byť v desiatke, sa dostalo hrajúcemu trénerovi Michalovi Blizniakovi. „To, že som dnes tu, je zásluha celého kolektívu. Postupom do extraligy sme sa dostali do širšieho povedomia a ľudia si nás viac všímajú,“ pomenúva dôvody svojho zaradenia medzi najúspešnejších martinských športovcov Michal Blizniak.
Jeho pozícia v tíme nie je jednoduchá, pretože koučovať a zároveň aj hrať si vyžaduje silné nervy. Michal si myslí, že by tímu viac prospelo, keby sa úlohy trénera s hráčom nespájali, ale berie to ako realitu. „V podstate takto fungujeme druhý rok. Má to svoje výhody i nevýhody. Ťažko sa mi niekedy koncentruje na výkon, keď počas zápasu musím rozmýšľať aj nad priebehom a vývojom hry. Z lavičky má predsa len človek iný prehľad. Nesťažujem sa ale, zvykol som si,“ usmieva sa hádam najmladší extraligový tréner.
Už teraz je jasné, že po roku Martinčania najvyššiu súťaž opustia. „Je to škoda, ale nedá sa nič robiť. Doplatili sme na nedostatok herných skúseností, ktoré sme zbierali len za pochodu. Každopádne, všetci sme sa kdesi posunuli, a to by sme radi v budúcnosti radi zužitkovali. Do extraligy sa budeme chcieť vrátiť, ale už nie len na jeden rok.“
Vyčkávacia taktika sa mu vypláca
Získať titul majstra Slovenska nie je každodenná záležitosť. Karatistovi Petrovi Šmidovi sa to už podarilo dva razy. Prvýkrát v roku 2006, druhýkrát vlani.
„Začiatky boli ťažšie, ale postupne sa mi podarilo presadiť sa do slovenskej špičky. V súčasnosti sa mi darí zužitkovať osemročné skúsenosti zo súťaží, najmä v zápasoch proti mladším konkurentom je to výhoda,“ tvrdí 26-ročný Peter Šmid, ktorý v dueloch väčšinou volí vyčkávaciu taktiku. „Doslova niekedy čakám na reakciu súpera. Snažím sa odraziť jeho útok a potom prechádzam do rýchlej kontry. Zatiaľ to prináša svoje ovocie,“ prezradil nám dvojnásobný slovenský šampión.
Peter svoje zaradenie do desiatky nečakal. „Aj v roku 2006 som dosiahol podobné výsledky, ale vtedy sa to nepodarilo. Preto som si myslel, že sa do nominácie ani teraz nedostanem. Sa-mozrejme, som rád, že mi moja prognóza nevyšla,“ smeje sa zverenec trénera Viktora Smejkala, ktorý chce v blízkej budúcnosti získať čierny opasok.

Chýbala Lucia Klocová
Hviezdou stredajšieho večera mala byť atlétka Lucia Klocová, ktorá sa však na vyhlásení najlepších športovcov mesta Martin nezúčastnila. Slovenská atletická reprezentantka v behu na 800 metrov vlani v ťažkej konkurencii vyhrala preteky Zlatá tretra v Ostrave, pričom na podujatiach Zlatej ligy v Paríži a Osle skončila druhá. Na svetovom atletickom finále v Mníchove obsadila vynikajúcu piatu priečku. Lucia veľmi túžila na olympijských hrách v Pekingu postúpiť do finále, ale jej sen sa zatiaľ nenaplnil. V semifinálovom behu skončila na treťom nepostupovom mieste, v celkovom hodnotení obsadila jedenástu pozíciu.
„Určite mám radosť z toho, že som sa opäť dostala medzi martinskú športovú elitu, no na druhej strane ma mrzí, že mesto Martin ma podporuje len deklaratívnym spôsobom. Sľuby, ktoré som si pred návratom do Martina vypočula, ostali len sľubmi. Výraznejšej pomoci od martinskej radnice som sa nedočkala. Našťastie, pomohli mi aj iné subjekty, bez ich pomoci by som sa len ťažko presadzovala.“

NAJÚSPEŠNEJŠÍ ŠPORTOVCI MESTA MARTIN 2008
Galéria najlepších

n Michal Pliešovský, naturálna kulturistika
n Michal Hrivnák, hokejbal
n Vladislav Janoviak a Róbert Mitošinka, cyklistika
n Ivan Ďatelinka, ľadový hokej
n Michal Macho, ľadový hokej
n Patrik Chlebo, cyklistika
n Michaela Matejová, ľadový hokej
n Michal Blizniak, volejbal
n Peter Šmid, karate
n Lucia Klocová, atletika

ROMAN KOPKA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investovanie sa tento rok oplatí
 2. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 3. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 4. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 5. Nech trénujete kdekoľvek, nikdy nešportujete sami
 6. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 7. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 8. Flexibilita, nedielna súčasť činnosti logistického providera
 9. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 10. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 1. BILLA rodičom radí, ako deťom pripraviť výživnú desiatu
 2. Investovanie sa tento rok oplatí
 3. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 4. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 5. V COOP Jednote aj počas pandémie vybavíte všetko
 6. DPDgroup zanalyzovala správanie zákazníkov počas pandémie
 7. Čo bude v 2021 inak pri stavebnom povolení pre domy
 8. Konečne! PLANEO Elektro opäť otvára predajne
 9. Nech trénujete kdekoľvek, nikdy nešportujete sami
 10. Obnoviteľné zdroje energie na FVT
 1. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 23 540
 2. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 23 144
 3. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 10 911
 4. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 8 458
 5. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 8 289
 6. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 8 040
 7. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 7 817
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 697
 9. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 7 678
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 7 558
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Literárny historik, kritik a prozaik Tomáš Winkler.

Až na roky normalizácie po celý život pôsobil v Matici slovenskej v Martine.

6 h
Majiteľka obchodíku s oblečením v centre mesta 
sa už teší na zákazníkov.

Malí a strední podnikatelia ťažké časy prežili aj vďaka ústretovosti a pomoci nielen zo strany zákazníkov, ale aj svojich najbližších či majiteľov budov, v ktorých majú prenajaté priestory.

8 h
Defenzíva fingovala v play off solídne, no stačilo to len na postup do semifinále.

Hráčov sme hodnotili známkami od 1 do 10, princípom čím vyššia známka, tým lepší výkon. Do úvahy sme brali len vystúpenia hokejistov v štvrťfinálových a semifinálových zápasoch tohtoročného play-off. Dnes prinášame hodnotenie brankára a obrancov.

23 h
MY Turčianske noviny - najnovšie vydanie.

Nová parkovacia sitácia v meste je hlavnou témou najnovšieho vydania MY Turčianskych novín. Avšak venovali sme sa aj iným témam.

19. apr

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Africký mor ošípaných hlásia v Banskobystrickom kraji z Rimavskej Soboty, Veľkého Krtíša, Revúcej, Detvy aj Zvolena.

21 h

Martin Spano, rodák z Čaky.

16. apr

Polícia auto sprevádzala až do nemocnice.

7 h

Spáčil zažil ligovú premiéru. Bez zmluvy.

19. apr

Už ste čítali?