Gregorovci vstali z mŕtvych

Turčania po vynikajúcom výkone odvrátili prvý mečbol a vynútili si piaty štvrťfinálový zápas.

Martinčania v pozmenenej zostave a s Dzubinom v bráne začali pomerne aktívne, ale Slovan dobre vykrýval stredné pásmo, a tak sa šance v úvodných minútach rodili ťažko. V 5. min sa však pred Hoviho dostal Džerinš a nechýbalo veľa, aby sa domáci ujali vedenia. Na druhej strane si Dzubina po prvý-krát siahol na puk v 7. min, keď lapačkou vytesnil Devečkovu strelu.
Domáci gólman sa zaskvel aj o štyri minúty neskôr, keď po Uramovej prihrávke sa vo veľkej šance ocitol robustný Döme. V 13. min horelo aj na druhej strane, po typickej prihrávke Říhu neprekonal Hoviho Appel, neskôr ani osamotený Beran. V závere prvej časti mali gregorovci viac ako minútovú presilovku o dvoch hráčov a v 19. min Dornič strelou pod žŕdku otvoril skóre.
Druhú tretinu začali domáci presilovkami a Dornič v 22. min zostrelil Hoviho. Štadión si po druhýkrát zakričal gól už o minútu. Klepáč počas presilovky nabil Říhovi a ten z priestoru kruhov nezaváhal. Slovan kontroval v početnej výhode. V 25. min sa po rýchlej kombinácii
strelecky presadil pri pravej tyčke stojaci Uram. V 36. min mal vyrovnanie na hokejke pred bránou číhajúci Vaic, ale Dzubinov betón bol proti.
Tretiu tretinu, aj zásluhou presilovky, začali lepšie belasí a v 43. min Lipiansky polopríklepom prestrelil Dzubinu. Slovan podkuroval domácim aj pri vylúčení Vantrobu a Vaicov nevinný teč zastavila žŕdka. Z protiútoku udrelo na druhej strane, keď Macho v 53. min pred Hovim uplatnil svoj dôraz. Potom po faule na Themára rozhodcovia odpískali trestné strieľanie, ale Machovi v 56. min nevyšiel blafák podľa predstáv. Rovnakú možnosť dostali o minútu aj hostia, ale Dzubinov pravý betón zastavil Kuľhov pokus.
Necelé dve minúty pred sirénou Slovan odvolal brankára a Trokan dvakrát mohol rozhodnúť, ale puk do prázdnej brány nedopravil. Nakoniec sa predsa len dočkal a 27 sekúnd pred koncom tretej tretiny pečatil prvé víťazstvo Martinčanov.

Fakty o zápase
n Góly: 18.35 Dornič (Babka, Macho), 22.23 Říha (Klepáč, Appel), 52.01 Macho, (Trokan, Džerinš),59.33 Trokan (Macho), resp. 24.19 Uram (Dome, Kukumberg), 42.16 Lipiansky (Kováčik, Kuľha). Vylúčení: 7:10 na 2 min, navyše: Polák 5+DKZ, Bohunický 10 min a 5+DKZ, Kropáč 10 min. Presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0. Rozhodcovia: Orság, Rudý – Novák, Orolín. Diváci: 3 055. MARTIN: Dzubina – Polák, Klepáč, Babka, Ďatelinka, Kolba, Vantroba – Havel, Říha, Appel – Jančovič, Beran, Dornič – Džerinš, Macho, Trokan – Dvořák, Mahdalík, Themár. Tréner: D. Gregor. SLOVAN: Hovi – Devečka, Hančák, Bohunický, Kováčik, Hruška, Výborný, Štajnoch – Lažo, Vaic, Kropáč – Kuľha, Lipiansky, Hujsa – Uram, Kukumberg, Döme – Gráčik, Baček, Pištek. Tréneri: A. Stavjaňa, R. Pukalovič. Stav série: 1:3 na zápasy.

Trénerovi vyšiel ťah, s Dzubinom prišlo prvé víťazstvo
Jedným zo strojcov prvého martinského víťazstva nad Slovanom bol brankár Michal Dzubina, ktorý vo štvrtom zápase štvrťfinálovej série dostal prednosť pred Vlastimilom Lakosilom.

„To, že pôjdem chytať som sa dozvedel v deň zápasu, na rannom rozkorčuľovaní. Samozrejme, potešilo ma to. Dostal som šancu a snažil som sa dôveru trénerov nesklamať,“ povedal nám ešte v sobotu večer Michal Dzubina.
Pre gólmana určite nie je nič príjemné, keď do série vstupuje za nepriaznivého stavu 0:3 na zápasy a očakáva sa od neho impulz na možný obrat. „Tak som to nevnímal. Naopak, chytalo sa mi dobre a uvoľnene. Možno aj preto, že my sme už naozaj nemali čo stratiť. Navyše, súboje so Slovanom vás nútia byť v stálej pernamencii, čo mi určite vyhovuje viac, ako keby som si nemal možnosť poriadne siahnuť na puk,“ otočil naše myslenie martinský brankár, ktorý v januári oslávil svoje 26. narodeniny.

Hrali bez stresov a uvoľnene
Michala sme sa spýtali aj na to, čo sa zmenilo oproti predchádzajúcim duelom so Slovanom, v ktorom Martinčania trikrát v sérii ťahali za kratší koniec. „Najpodstatnejšia zmena bola zrejme v tom, že sme hrali bez stresov a uvoľnene. Ako som už spomínal, nemali sme čo stratiť. Do zápasu sme išli s tým, aby sme si ho predovšetkým užili, veď to mohlo byť posledné stretnutie v sezóne.“

Trestné chytil,
ale spokojný nebol
Martinský odchovanec za stavu 3:2 pre domácich zlikvidoval Kuľhovi trestné strieľanie. „Paradoxne, nebol som s tým, čo som urobil úplne spokojný. Reagoval som na prvý pohyb a išiel som do rozkľaku. Kuľha sa asi nepozrel, lebo ak by puk potiahol do blafáku, tak by zrejme skóroval. Našťastie, volil strelu a ja som ju pravým betónom stihol vykryť,“ opísal nám jeden z rozhodujúcich momentov
stretnutia Michal Dzubina, ktorý si bol víťazstvom istý až po poslednom hvizde rozhodcov. „Už veľakrát som sa poučil, že v hokeji sa môže za krátky čas všetko rýchlo zmeniť. Aj preto som sa snažil udržať si koncentráciu až do poslednej sekundy.“

Na ťahu je Slovan
Martinčania sa v pondelok vrátili do hlavného mesta, vynútili si predĺženie série. „Stále platí, že nemáme čo stratiť. Na ťahu je Slovan. On ale musí, my chceme,“ dodal v sobotu večer Michal Dzubina. (KP)

Vyraďovací diár
Charakteristika zápasu
Martin konečne zabral na plné obrátky. Po opatrnom úvode prevzal iniciatívu a najmä zásluhou vysokého nasadenia, húževnatosti a nezlomnej vôle dokázal, že aj Slovan je poraziteľný. Obidve mužstvá išli na doraz, ale domáci mali pre-kvapujúco viac síl a energie. Navyše, hrali uvoľnene, stretnutie zvládli nielen takticky, ale aj psychicky. Mečbol skôr zväzoval ruky a nohy hosťujúcim hráčom.

Okamih zápasu
Bolo ich viac, ale predsa len tento stojí za pozornosť. V 52. min za nerozhodného stavu 2:2 počas presilovky Uram jemným tečom pohladil ľavú tyčku. Slovan gól nedal a o niekoľko sekúnd za to pykal. Michal Macho sa predral až pred Hoviho a zásluhou nebojácnosti, rýchlosti a dôrazu vrátil svojmu tímu vedenie.

Postava zápasu
Michal Macho. Možno navonok pôsobil nenápadne, ale podal vynikajúci výkon. Z pozície centra ťahal viacero útokov, mal prsty v troch zo štyroch gólov. Na dva prihral a jeden sám dal. Navyše, skvele pracoval v defenzíve, pričom kus práce odviedol aj na lavičke. Mišo sa nechcel zmieriť s rýchlym vypadnutím, bolo na ňom vidieť, že sa chce ešte do Bratislavy vrátiť. Svojim príkladom určite strhol aj ostatných spoluhráčov.

Zaujímavosť zápasu
Trestné strieľania. Rozhodcovia ich v zápase nariadili tri, ale potom po porade jeden s osprave-dlnením nepochopiteľne odvolali. Opäť sa raz potvrdilo, že penalty sú skôr výhodou brankárov. Najprv si na Hovim vylámal zuby Mišo Macho, na druhej strane Dzubina pravým betónom zabránil vyrovnať Kuľhovi.

Všimli sme si
Keď sa v bráne domácich objavil Michal Dzubi-na, tak sa možno nieko-mu v pamäti vynorila vlaňajšia štvrťfinálová séria
s Trenčínom. Dukla po troch
prehrách vymenila bran-
kára a Vlado Kováč výraznou mierou prispel k neča-kanému obratu celej série. Pôjde Mišo v stopách svojho trenčianskeho kolegu? Odpoveď už asi poznáte, my sme ju v sobotu mohli len hádať.

Čo na to tréneri
Dušan Gregor, tréner Martina: - Naša hra bola iná ako v predchádzajúcom zápase. Podaril sa nám vstup do
stretnutia, čo bolo dôležité. Hrali sme so srdiečkom i vôľou a za predvedený výkon sme si zaslúžili vyhrať. K športu patrí aj šťastie a dnes bolo na našej strane.
Róbert Pukalovič, tréner Slovana: Dnes to bolo z našej strany rozhárané. Od úvodného buly sme hrali nekoncentrovane, možno si niektorí hráči mysleli, že víťazstvo príde samé. Doplatili sme na zbytočné vylúčenie, preto sme sa ne-dostali do správneho tempa.