Hoci pedagóg a básnik Ondrej Nagaj má už iba krôčik
k sedemdesiatke (narodil sa 28. 2. 1940 v Gemeri, ale od roku 1969 žije natrvalo v Turčianskych Tepliciach), predsa ho neopúšťa vznešená Múza a je podnes najtvorivejším a súčasne najčítanejším básnikom v Turci.
Okrem svojho trvalého učiteľského pôsobenia v Pedagogickej a sociálnej akadémii v Turčianskych Tepliciach a šesťročnej redaktorskej práce vo Vydavateľstve Osveta v Martine vydal na konci roka 2007 už svoju sedemnástu knižku poézie pre dospelých Píšem si namiesto teba a v roku 2008 potešil svojich čitateľov už svojou desiatou básnickou zbierkou pre deti Čo slniečko videlo, prekrásne ilustrovanou Turčanom Jánom Vrabcom.
Veršíky o zvieratkách
Práve v týchto dňoch – v Mesiaci knihy 2009, prekvapil svojich detských čitateľov, opäť v spolupráci s ilustrátorom Jánom Vrabcom, novou čarovnou knižkou Veršíky o zvieratkách. Obsahuje vyše sedemdesiat minipríbehov o deťmi obľúbených zvieratkách. Svedčí to o tom, že v tvorivom svete poézie pre deti sa básnik cíti doma. Láka ho k tomu nielen osobné vyznanie, že detstvo je nádherným obdobím života, nielen skutočnosť, že poézia pre deti je jeho celoživotným profesijným koníčkom ako učiteľa učiteliek materských a základných škôl, ale aj mnohé skúsenosti a zážitky zo stretnutí s mladými čitateľmi na častých besedách. Príťažlivý aj podmanivý rukopis autora nás presviedča o tom, že Ondrej Nagaj rozumie detskej duši, vie sa dívať na okolitý zvierací svet očami detí a dokáže optimisticky odhaľovať mnohotvárnosť vzťahov medzi ľudským a zvieracím svetom na zásadách spolužitia a úcty k životu.
Prvá zoológia
V súvislosti s najnovšou Nagajovou knihou poézie Veršíky o zvieratkách možno zvýrazniť, snahu autora a ilustrátora, že chcú priviesť deti, z ktorých mnohým sú už vzdialené osobné stretnutia s krtkom, so sysľom, s ježkom, bobrom, kamzíkom, jeleňom, medveďom, jazvecom, líškou, diviakom ..., k presvedčeniu, že sú tiež obyvateľmi našej zeme, lebo bezprostredne patria do našej širšej rodiny. K takýmto dobrým vzťahom ľudského k zvieraciemu svetu formuje knižka deti včas, a to čitateľov od piatich do desiatich rokov života.
Pre nich sa prostredníctvom citového poznávania prírody i zvieratiek, pôsobením výchovných motívov v príbehoch aj estetickým zobrazením detského sveta stáva knižka Veršíky o zvieratkách akoby prvou zoológiou. Pri jej čítaní budú deti prekvapené, že aj zvieratká majú svoje vzťahy, svoj šťastný život i svoje starosti, hoci v inej podobe, ako sú tie naše.
Poľudštiť život
A v tomto možno nájsť aj hlavné poslanie obidvoch autorov tejto vydarenej knižky. Prostredníctvom slovných príbehov i farebných ilustrácií života zvierat a krásy prírody otepliť, dotvoriť a poľudštiť náš život a aj si ho vážiť a ochraňovať. A v tejto najnovšej Nagajovej básnickej zbierke nie je táto myšlienka vypovedaná deklaratívne, ale veľmi pôsobivo. Tak ako to deti potrebujú.
Knihu vydalo Knižné centrum v Žiline, vytlačili ju Východoslovenské tlačiarne v Košiciach.
JOZEF MORAVEC