.
MARTIN. V našom regióne sa podľa polície podobné prípady s útokmi na študentov či s poškodzovaním školského majetku za posledný rok nestali. Budovy škôl však vo väčšine prípadov nie sú špeciálne vybavené proti ozbrojeným útokom.
Bomby už prehrmeli,
iné už neskúšajú
„Trend s nahlasovaním bômb na školách letel v Turci asi pred desiatimi rokmi. U nás sme však prijali opatrenie, že vyučovanie sa bude nahrádzať v sobotu a všetko prestalo,“ potvrdil Jozef Jurica, riaditeľ Strednej priemyselnej školy v Martine.
Školy sú zväčša chránené vrátnikom, ktorý kontroluje každého žiaka či návštevníka pri vstupe do budovy. Po začatí školského vyučovania sa na niektorých školách vchod do školy i zamyká. Jednotliví žiaci však nie sú osobne prehliadaní, a preto je riziko, že si prinesú zbraň, stále živé. „Naša škola má perfektný kamerový systém pozostávajúci zo 16 moderných IP kamier, ktorými monitorujeme všetky chodby, vestibul a chodby šatní,“ informoval nás o ďalších opatreniach priemyselnej školy Jozef Jurica. Kamery majú nainštalované aj v Základnej škole v Turčianskych Tepliciach, kde sa s prípadmi útokov tiež ešte nestretli.
Vulgarizmy na deti číhajú odvšadiaľ
„Výskumy z posledných rokov hovoria o tom, že miera detskej agresivity nevzrastá. Väčšina detí u nás je normálnych, s primeraným potenciálom agresivity ako štandardnou výbavou osobnosti,“ uviedla psychologička Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Martine Mária Vantarová.
Iný názor majú učitelia. „Takmer všetci, ktorých sme sa opýtali, potvrdili, že agresivita detí vzrastá, čo skúsili na vlastnej koži, dve tretiny z nich uviedlo, že išlo prevažne o slovné útoky žiakov,“ dodala psychologička. Zo západu k nám prichádzajú aj rozličné videohry, počítačové hry, hudba plná vulgarizmov, filmy plné násilia, ktoré posúvajú prah citlivosti nielen dospelých, ale najmä detí. „Už malé deti hrajú hry, v ktorých vystupujú oni sami ako hrdinovia bojujúci proti zlu. Odseknuté hlavy, vytrhané vnútornosti, postrelení ľudia nie sú ničím výnimočným. Nemožno sa teda čudovať, že v deťoch už odmala živia podobné hry krutosť a necitlivosť. Je dobré si uvedomiť, že agresivita je naučená, čiže fixovaná forma správania,“ predniesla dôležité informácie psychologička, ktorá chce týmto apelovať najmä na rodičov.
Nedotklivejší ako kedysi
Situácia, ktorá sa zopakovala na viacerých školách vo svete, môže mať korene práve niekde tu. „Je to predovšetkým odmietanie zo strany spolužiakov, pedagógov, ignorácia, neakceptovanie ľudskej hodnoty, zosmiešňovanie, vyčleňovanie, šikanovanie. Nezanedbateľná je aj skutočnosť, že mladí ľudia sú celkovo nespokojní a nevyrovnaní so svojím životom, pociťujú krivdu, sú presvedčení, že im niekto v živote ublížil. No majú aj menšiu schopnosť odpustiť,“ uzavrela psychologička.
O tom, aký svet nám médiá servírujú, ľudia zväčša vnímajú podprahovo. Jedinou možnosťou, ako sa brániť, je cie-lený výber z tejto ponuky.
Fakty
Minuloročný celosvetový výskum ukázal, že pre deti od 7 rokov sú najpríťažlivejšie rôzne reality šou. Deti priznávajú päť a viachodinový pobyt pri PC hrách plných násilností a zvráteností. Americký projekt o deťoch ukázal, že sledovanie násilia v TV u detí zvyšuje agresivitu v závislosti od inteligencie, temperamentu, vôle, impulzívnosti. Medzi mladými mužmi, ktorí v detstve vo zvýšenej miere sledovali TV násilie, bolo až tri-krát viac odsúdených než medzi ostatnou populáciou. U žien to bolo približne rovnaké.
JANA KOVALČÍKOVÁ