MARTIN. Hromadnému prepúšťaniu sa nevyhne ani martinská Neografia, ktorá ku koncu marca dávala prácu 900 ľuďom. Už o niekoľko dní sa stav pracovníkov zníži.
Vedenie akciovej spoločnosti je nútené k 30. aprílu z organizačných dôvodov prepustiť päťdesiat zamestnancov. Zároveň fabriku opustia aj ľudia, ktorým sa končí pracovná zmluva na čas určitý a niektorí pracovníci, ktorým vznikol nárok na starobný dôchodok v priebehu rokov 2008 a 2009. Týka sa to ďalších štrnástich ľudí.
Prepúšťaniu sa nedalo vyhnúť
„Bolo to pre nás ťažké rozhodovanie. Vždy sme sa usilovali, a aj sa ďalej budeme, o zamestnaneckú stabilitu. Dôsledky hospodárskej krízy zasiahli aj našu firmu, prepúšťaniu sa nedalo vyhnúť. Snažili sme sa ho však minimalizovať. Hlavným dôvodom je pokles odbytu na zahraničných trhoch v sortimente publikácií a aj preto sa zníženie stavu pracovníkov dotkne predovšetkým stredísk, ktoré sa zaoberajú výrobou kníh,“ povedal nám generálny riaditeľ martinskej Neografie Milan Sporka, od ktorého sme sa ďalej dozvedeli, že situácia na trhu sa začína čiastočne stabilizovať.
„Je predpoklad, že sa nám podarí podnikateľský zámer na rok 2009, ktorý sme ale museli upravovať, naplniť. Samozrejme, so stopercentnou istotou vám to dnes nepoviem, pretože situácia sa mení z mesiaca na mesiac. V sortimente časopisov a katalógov je situácia pomerne stabilná, problémom, ako som už naznačil, sú publikácie. Ani naši zahraniční partneri ešte nemajú celkom ujasnené svoje zámery, takže čakáme na ich rozhodnutia. Pre nás je to dôležité, veď až takmer deväťdesiat percent našich publikácii sa vyváža do zahraničia,“ tvrdí Milan Sporka.
Ľudia pociťujú strach
Odborári boli o možnosti hromadného prepúšťania priebežne informovaní. „Neprekvapilo nás to, dalo sa to čakať. Znížil sa plán výroby, adekvátne tomu sa musel znížiť aj stav zamestnanosti. Pôvodne sme mysleli, že odídu len ľudia, ktorým sa končia pracovné zmluvy. Žiaľ, nakoniec sa to dotkne aj tých, ktorí pracovali na čas neurčitý. Atmosféra medzi zamestnancami nie je najlepšia. Ľudia pociťujú strach a neistotu. V stredu sme už s vedením spoločnosti rokovali o konkrétnych výpovediach. Verte, nie je to nič príjemné,“ povzdychol si Pavol Vilček, predseda odborovej organizácie.
Šéf odborárov dúfa, že firma má už najhoršie za sebou. Vedenie podniku vraj robí všetko preto, aby sa situácia stabilizovala. Obavy však neskrýva. „V krízových časoch myslia ľudia najmä na to, ako zaplatiť účty za bývanie a stravu. V prvom rade si potrebujú zabezpečiť základné potreby. Všetko ostatné ide bokom, aj knihy. A toho sa obávam,“ dodal Pavol Vilček.
Nezamestnanosť v Turci rastie
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Martine eviduje k 31. marcu v Turci 5 179 nezamestnaných (9,10%), čo je približne o polovicu viac ako vlani. V okrese Martin nemá zamestnanie 4 301 (8,84%) ľudí, v okrese Turčianske Teplice zas 878 Turčanov. (10,58%). Viacerí z nich si prácu v súčasnosti asi len ťažko nájdu. Voľných pracovných pozícií je len okolo sedemdesiat.
⋌ROMAN KOPKA