MALÝ ČEPČÍN, MARTIN. Tragédia, ktorá sa odohrala na Malom Čepčíne, je ďalším prípadom zbytočnej smrti mladého človeka. Dvadsaťjedenročná Lucia sa v piatok večer vybrala so svojím priateľom na diskotéku do Malého Čepčína, kde podľa všetkého chcela ukončiť svoj život. Domáci ich tu predtým nikdy nevideli, viac vraj chodievali do martinského Kozla. Už počas diskotéky ich počuli hádať sa a upokojovať ich musela aj polícia. Svoj život Lucia ukončila tesne pred záverom diskotéky, keď o pol štvrtej ráno skočila pod prichádzajúci rušeň. Diskotéka sa okamžite skončila. Prítomnosť alkoholu či omamných látok v tele dievčaťa ukáže až pitva. Podľa Petra Majka, ktorý privolával k dievčaťu záchranku, bola Lucia aj s priateľom dosť opitá.
V Čepčíne prvý
a poslednýkrát
Kevičan Peter Majko si v piatok na diskotéke v Malom Čepčíne všimol martinský párik asi tak ako každý. „Luciu som nepoznal, ani jej frajera Ľuba. Boli tu prvýkrát. Ľubo sa dával s každým do reči. Počas diskotéky sa hádali a chvíľu som pri nich zazrel aj policajtov. Pred koncom diskotéky som bol von a videl som to dievča ležať na tráve. Jej frajer sa ma pýtal, či som ju nevidel, tak som mu povedal, že leží na lúke. Poprosil ma, aby som mu pomohol preniesť ju na lavičku na stanici. Chceli počkať na vlak do Martina. Zbadal som, že idú dole rampy a prichádza vlak. Vtom som počul náraz a Ľubo na mňa kričal, aby som volal záchranku. Zavolal som ju, no jej to už nepomohlo,“ rozpovedal udalosť z miesta činu Peter. Odtiaľto už príbeh mladej ženy poznáme.
Chcela sa s ním rozísť
Príčiny tohto zúfalého činu zatiaľ polícia prešetruje, ako aj prítomnosť alkoholu či omamných látok v tele dievčaťa. Hádky medzi Luciou a Ľubom si všimli viacerí ľudia. „Pár sa na verejnosti hádal. Lucia sa údajne so svojím frajerom chcela rozísť a nevedela, ako mu to má povedať,“ započul diskdžokej Miro Gelien.
Podľa hovorcu železničnej polície Františka Gaža chceli v Turci v tomto roku ukončiť svoj život pod kolesami vlaku dvaja mladí ľudia. Devätnásťročný chlapec, ktorý sa pokúsil o samovraždu vo Vrútkach, prežil zrážku s vlakom. Lucii sa to nepodarilo.
Nedávno skoncovala svoj život len 15-ročná Nikola, ktorá sa vrhla pod kolesá kamiónu. Motívy sú rôzne, ako príčina medzi mladými samovrahmi vedie najmä nešťastná láska. Pravdepodobne sa ním nechala inšpirovať aj Lucia. „Rušňovodič zbadal dievča stojace na stanici asi keď bol 50 metrov od stanice. Vyzerala akoby váhala, preto okamžite zatiahol ručnú brzdu a použil výstražné znamenie. Dievča však skočilo a náraz vagóna ju vymrštil na druhú dopravnú koľaj. Bola na mieste mŕtva,“ konštatoval F. Gažo. „Doprava bola zastavená v čase od 3.27 do 5.44 a dva vlaky meškali 18 minút,“ dodal.
Pud sebazáchovy zrazu
chýba
O tom, prečo si mladí ľudia berú život práve týmto spôsobom, môžeme len polemizovať. Je to nepochybne výsledok viacerých okolností. „U mladých ľudí je samovražda spolu s onkologickým ochorením druhou najčastejšou príčinou smrti. Dostávajú sa do emočného stavu, v ktorom kritický pohľad na skutočnosť je znížený. Negatívna citová reakcia z okolností je silnejšia než pud sebazáchovy. Beznádej je značná a alternatívy nepoznané. Mladí ľudia sa často pokúšajú o samovraždu kvôli konfliktom v rodinnom prostredí, neúspechom v škole alebo v dôsledku nešťastnej lásky, lebo ju považujú za hlavný, často jediný motív svojho neutešeného života,“ uviedla možné dôvody psychologička Mária Vantarová. „Najviac ohrození samovraždou sú ľudia trpiaci depresiou, neuroticizmom a rôznymi typmi závislostí. Samovražedný úmysel môže byť dlhodobo plánovaný alebo výsledkom afektívneho stavu,“ dodala.
Lucia svoju samovraždu určite pripravovala, svedčí o tom list, ktorý tu po sebe zanechala.
Po pokuse o samovraždu
si nič nepamätajú
Bezvýznamná smrť zarmúti určite každého človeka. Najviac bez pochýb rodičov, s ktorými sa nám v tomto prípade nepodarilo skontaktovať. Odstrašujúco pre samovrahov môže pôsobiť azda len prevencia.
„Ak ide o priamy náraz, človek väčšinou na mieste zomrie. Stáva sa však, že mu samovražda nevyjde a príde o končatinu, respektíve utrpí iné závažné poranenie s trvalými následkami a do konca života žije ako mrzák. K samovražde sa ľudia väčšinou uchýlia najmä pre závažné psychické problémy, ktoré ich natoľko pohltia, že absolútne stratia pud sebazáchovy. Samovraždy sú primárne záležitosťou psychiatrov, ktorí, podľa mňa, väčšinu pacientov nedostatočne liečia, respektíve k problému pristupujú veľmi benevolentne,“ povedal primár úrazovej ambulancie Ortopedicko – traumatologickej kliniky MFN Peter Gémeš. „Ľudia po takejto nehode si väčšinou na nič nepamätajú. Skoncovať so životom chcú v depresívnom stave. Ale už po pokuse o samovraždu berú celú vec ako životné nešťastie, ktoré ich po-stretlo,“ dodal primár.
JANA KOVALČÍKOVÁ