Už dávnejšie je známe, že jestvuje určitá spojitosť medzi slnečným žiarením
a kožnými nádormi.
Čím dlhšie je obdobie expozície UV lúčov a čím väčšia je intenzita žiarenia, tým je väčšia možnosť vzniku kožných ochorení. Ľudská koža má proti UV žiareniu vlastné obranné mechanizmy, ktoré ale nie sú nevyčerpateľné. Najsilnejšie poškodenie ultrafialovými lúčmi slnka v lete hrozí od 11. do 15. hodiny.
Pred škodlivými lúčmi sa však neuchránime úkrytom pod stromami, pretože sa odrážajú od vody, piesku a rôznych predmetov. Dokonca ani sklo nefiltruje ultrafialové lúče dokonale (napríklad sklo okien automobilov prepúšťa 10 percent žiarenia).
Nezabudnite najmä na deti, ktorých pokožka je asi desaťkrát tenšia ako u dospelých. Treba im chrániť hlavu plátenným klobúkom, zrak slnečnými okuliarmi s UV filtrom, ruky košieľkou s dlhými rukávmi a nohy čo najdlhšími nohavicami. Podobné pravidlá platia i pre dospelých, najmä pre tých, ktorí majú na koži rôzne pigmentové fliačiky (tzv. materské znamienka). Ak sa pri opaľovaní zapáli hnedé materské znamienko, treba sa poradiť s odborným lekárom.
Ak už chceme mať hnedšiu kožu, treba sa opaľovať postupne, pomaly v malých dávkach slnečného či umelého ultrafialového žiarenia. Nevyhnutnosťou sa stalo používanie ochranných krémov proti UV žiareniu s faktorom aspoň 15 - 16. ⋌(RÚVZ)