Deväťsil (Petasites officinalis) sa niekedy ľudovo nazýva aj lopúchom, ale pozor - lopúch je celkom iná rastlina. Tá, o ktorej je reč, začína kvitnúť, len čo zmizne sneh.
Slnečný klobúk
Deväťsil najčastejšie rastie okolo potokov a na mokrinách. Jeho kvetenstvo je ružovkasté, hroznovitého tvaru. Rastie na lodyhe vysokej až pol metra, neskôr aj do jedného metra. Listy tvoria prízemnú ružicu a dorastajú do značnej veľkosti. V latinčine sa takýto list označoval ako „slnečný klobúk“ - deti si dávajú listy na hlavu, keď prší, alebo aby sa chránili pred úpalom. Pre zdravie majú využitie všetky časti rastliny: koreň, listy, kvety. Rastlina má však trocha nepríjemný zápach. No je veľmi liečivá a nie nadarmo má meno deväťsil. V minulosti bola pre svoje účinky veľmi používaná. Dnes sa na jej prednosti zabúda.
Použitie
Najčastejšie sa používa koreň, ale účinné sú aj listy a kvety. Pomáha pri horúčke, reume, astme, tíši kašeľ, pôsobí proti kŕčom žalúdka, žlčníka, ale aj proti epileptickým kŕčom, menštruačným bolestiam, bolestiam močových ciest, reguluje látkovú premenu, pôsobí močopudne a potopudne. Ďalej sa opisuje, že prášok zo sušeného koreňa vyháňa parazity z čriev. Je to vhodné pre deti, ale v tomto prípade vzhľadom na ne-príjemnú vôňu môže sa dať prášok do medu alebo do džemu. Pre ľudí citlivých na vône sa pri ťažkostiach odporúča užívanie tinktúry z tejto rastliny, a to 20 - 25 kvapiek do 1 - 2 dl vody.
Tinktúra a obklady
Tinktúru z deväťsilu vyrobíme tak, že čerstvú, jemne pokrájanú časť rastliny dáme do polovice menšej fľašky so širším hrdlom, zalejeme 60 - 70 % liehom a necháme postáť 7 - 14 dní pri izbovej teplote. Raz denne s fľaškou riadne zatrepeme. Bolestivé kĺby a ich opuchy, zápaly žíl a bolestivé svaly lieči čerstvý list umytý pod studenou vodou, neklepaný a priložený v dvoch vrstvách hladkou stranou k chorému miestu. Na choré kĺby je účinnejší list poliaty vriacim olejom a primerane vychladnutý priložený na kĺb, prípadne pomliaždené miesto na tele. Obklad sa necháva asi 8 hodín, potom dáme čerstvý.
Pre ľudí trpiacich psoriázou je zaujímavé odporučenie, že obklady spolu s užívaním tinktúry údajne zastavia tvorbu šupín. Výhodou liečby touto rastlinou je, že nemá nežiaduce vedľajšie účinky a že je veľmi ľahko dostupná.
Tip: pre lepšiu chuť a vôňu sa čaj z deväťsilu dá kombinovať napríklad s harmančekom, mätou alebo medovkou.
Kedy rastie: pakorene sa zbierajú skoro na jar pred rozkvitnutím, listy môžeme zbierať kedykoľvek od jari do jesene, kvet na jar.
Kde rastie: predovšetkým vo vlhkých lesoch, na vlhkých rumoviskách, pri lesných prameňoch, v roklinách a pozdĺž lesných potokov, často na rovnakých miestach ako podbeľ.
Čo zbierať: predovšetkým pakorene, menej sa používa list a kvet.
Zaujímavosť
V minulosti ľudia obľubovali víno, v ktorom bol namočený čerstvý koreň deväťsilu alebo prášok z usušeného koreňa. V roku 1597 sa v Anglicku našiel recept, ktorý odporúča 1,5 g prášku z koreňa deväťsilu zmiešať s 1 dl červeného vína a užívať 2-krát denne pred jedlom počas 30 dní. To by malo chrániť pred infekčnými chorobami, zhubnými nádormi, ba dokonca aj pred morom.