Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Veľa tvoriť a vytvoriť - to je v kultúre dnes najdôležitejšie

Na množstvo, variabilnosť i kvalitu kultúrnych podujatí v Martine sa v minulom roku nemusel sťažovať nikto. Kandidatúra mesta na titul EHMK 2013 otvorila naširoko ambície byť centrom kultúry. Čo zostalo z týchto ambícií dnes?

Nositeľom kultúrnych aktivít v kandidátskom roku bola nezisková organizácia Dotyky a Spojenia. Dnes organizuje kultúru pod novým názvom – M’ART’IN. Ako? Hovoríme o tom s jej riaditeľom Milanom Nemčekom.
Na sklonku minulého roka ste boli úspešný v konkurze na miesto riaditeľa neziskovej organizácie Dotyky a Spojenia. Po kultúrne výnimočnom roku, v ktorom sa mesto uchádzalo o titul EHMK 2013, to je pozícia s veľkou výzvou. Ako ju vnímate?
- Vnímam ju ako pozíciu, v ktorej treba veľa tvoriť a vytvoriť. Uvedomujem si, že nezisková organizácia je nová a nové sú aj podmienky, v ktorých pôsobí. Okrem iných je tu aj krásna zelená lúka, na ktorej možno budovať nové veci s novým rozletom. To ma zaujíma. Pustili sme sa preto do budovania novej značky v širokom význame tohto slova. Zámerne hovorím v množnom čísle, lebo v neziskovej organizácii pracujú aj Miška Knapcová a Lenka Halienová, s ktorými tvoríme tím. Novej značke, ktorú začíname formovať, sme dali aj nové meno. M`ART`IN – centrum kultúry n. o. Tento názov vystihuje aj hlavný cieľ, ktorý sme si vytýčili. Chceme byť v Martine centrom kultúry. Chceme, aby kultúra, umenie, ART boli v tomto meste stále prítomné a aby boli potešením a povznesením pre ľudí, ktorí tu žijú, a aj pre tých, ktorí sem zavítajú.
S akými ambíciami ste sa prihlásili do konkurzu?
- Zaujala a bavila ma práca na tvorbe projektu kandidatúry mesta Martin na titul Európske hlavné mesto kultúry. Bolo to, ako prísť k prameňu s oživujúcou vodou. Stačilo ňou pofŕkať a veci dostávali novú energiu. Mal som to šťastie, že som sa spolu s inými blízkymi ľuďmi mohol napiť z tohto prameňa plnými dúškami. Ten pocit vo mne zostal. Preto som sa zaujímal o možnosť pokračovať v načatom. V tej práci sa totiž spojili minimálne dve veci, ktoré mám rád. Kultúra a tvorba projektov. To bol môj hlavný vnútorný motív – realizovať aspoň časť z úžasných nápadov nazbieraných v projekte kandidatúry a zachovať to pekné kultúrne naladenie v meste Martin.
Na kultúru je v rozpočte menej peňazí. Navyše - je kríza. Museli ste svoje plány už korigovať?
- Sme v takej situácii ako človek, ktorý sa rozhodne ísť na návštevu k ľuďom, ktorí na neho čakajú, s ktorými má program, je im ale aj niečo dlžný a cestou má ešte niekoho na tú návštevu zobrať. Naloží do auta darčeky, sadne si za volant a s očakávaním vyrazí. Po pár metroch zistí, že mu auto včera opravili zle a viac ako dvojku nezaradí. To sa stalo naozaj. V rozpočte mesta na kultúru sa podľa mňa stala chyba, ktorej výsledkom je, že v tomto roku máme v porovnaní s predchádzajúcimi najmenej peňazí. Korekciám nepraje ani ekonomická situácia. Ako to riešiť? Ja sa nezvyknem zastaviť a zostať stáť, ani keď spomínané auto nefunguje, ako má. Beriem to ako impulz pre kreativitu a hľadanie spôsobov, ako sa predsa len a čo najefektívnejšie dostať až do cieľa cesty. Korekcie sú samozrejme nevyhnutné a pôvodné kultúrne plány na tento rok sa nedajú úplne realizovať. Ale už máme vymyslené alternatívy a na tých pracujeme.
Už pri vzniku neziskovej organizácie na jar minulého roku sa veľmi vážne hovorilo o tom, že kultúra nemôže žiť len z rozpočtových zdrojov,ale musí si hľadať aj iné zdroje financovania podujatí. Máte vo výhľade nejaké? Sú reálne?
- Samozrejme. Bol som pri vzniku neziskovej organizácie. Hľadali sme vhodný typ organizácie pre oblasť kultúry. Zvolili sme neziskovú organizáciu práve preto, že takáto organizácia je veľmi vhodným žiadateľom o granty. V tom pracujeme intenzívne. Od začiatku roka sme podali už sedem projektov. Na úrodu z nich ešte čakáme, ale už pracujeme na ďalších. Na nedostatok nápadov netrpíme. No táto oblasť je spojená s dvoma aspektami. Len niektoré z podaných žiadostí bývajú podporené, lebo konkurencia je veľká, a druhý, zložitejší aspekt je, že podporené projekty môže skutočne realizovať len ten, kto má na ne peniaze. Predstava, že stačí popodávať množstvo žiadostí o granty a peniaze sa len tak pohrnú, je mylná. V oblasti projektov pracujem už sedem rokov a viem, o čom hovorím. Projekty sa musia
najprv uskutočniť, čo znamená, že ich treba prefinancovať, a potom počkať na refundáciu časti nákladov. Zo skúseností viem, že často mešká. Neziskovky takúto situáciu zväčša riešia úvermi. My predpokladáme, že naše projekty budú tiež úspešné. No na ich realizáciu dnes máme len obmedzené zdroje.
Hľadáte aj ďalšie?
- Budeme ich musieť hľadať, ale to je už moja práca. Musíme sa správať aj komerčne. Robíme to, aj keď na to nechceme položiť hlavný dôraz. Chceme byť aj agentúrou, budeme pripravovať kultúrne produkty a predávať ich. Našu profesionalitu ponúkneme firmám na zorganizovanie ich podujatí súvisiacich s našou činnosťou. Pre mesto je dobré aj to, že organizácia podujatí je sústredená do jediného centra, ktorým je M`ART`IN. Odstránila sa tým dvojkoľajnosť a nekoordinovanosť v kultúre medzi úradom a mestskou kultúrnou inštitúciou.
Ak to zhrnieme, aká bude tohtoročná ponuka martinskej kultúry?
- Pozerám sa na to relatívne, ale optimisticky. Relatívne znamená, že oproti minulému roku je ponukový pohár do tretiny plný a optimisticky dúfam v jeho doplnenie. Nebude to doplnenie doplna, ale nedoplniť ho by bolo nedôstojné povesti nášho mesta. Z tohto optimizmu pramenila aj naša doterajšia práca. Zostali v nej tradičné podujatia, ako sú výstavy v dome J. C. Hronského, fašiangy, veľkonočné trhy, Strom splnených želaní pre Detský domov v Martine. Dokázali sme, že podujatia sa dajú urobiť skromnejšie a zároveň pekne, ak sa do nich zakomponujú nové nápady.
To už majú Martinčania za sebou. Aká ponuka ich v najbližších mesiacoch čaká?
- Za predpokladu, že sa nám podaria veci z grantov a s doplnením finančného „pohára“ to je v máji Deň Európy, ktorý budeme sláviť v Martine po prvýkrát a tradičné Mesto deťom. V júni budú opäť Dni mesta, ktoré pripravujeme v inovovanej podobe a jedinečný koncert barokovej hudby. V júli a auguste budeme robiť kultúrne leto, podujatia sú navrhnuté na každý víkend. Spomeniem tiež návrat folkového festivalu do martinského prostredia, ktorý pripravujeme na október. V zásade sa snažíme o pestrosť, aby si v nej každý našiel to, čo má rád.
V minulom roku sa hodne stavalo na kooperácii martinských kultúrnych inštitúcií. Bola to výnimka? Ako sa na ňu nadviazalo v tomto roku?
- Bol to jeden z najdôležitejších výsledkov práce na projekte kandidatúry. Nezisková organizácia k tomu výrazne prispela a začala plniť svoju funkciu koordinátora a centra. Bolo to prospešné a s týmto presvedčením v spolupráci pokračujeme. Veľmi dobre sa nám spolupracuje so Slovenskou národnou knižnicou, Maticou slovenskou, so Slovenským komorným divadlom, s Turčianskym kultúrnym strediskom, Domom odborov Strojár, Turčianskou galériou, so SNM a s ďalšími inštitúciami a aj tretím sektorom. Tento rok sme už vďaka tomu spolu pripravili niekoľko zaujímavých spoločných podujatí, napríklad Ľadovú show s Martinom Dejdarom alebo vážnejšie Dni Júliusa Barča–Ivana.
Počas kandidatúry bola podpísaná zmluva o spolupráci v trojuholníku MT-ZA-DK. Bude sa v nej pokračovať?
- Zmluva bola podpísaná na mieru kandidatúry. Teraz z nej nevyplývajú žiadne aktivity. Spolupráca na tomto spoločnom projekte nás samozrejme zblížila a stále spolu komunikujeme, dostávame a dávame ponuky, hovoríme o spoločných možnostiach projektov, aj keď možno nedozrú v tomto roku.
Kandidatúru vyhrali Košice. Prvé správy hovorili o tom, že vzájomné kontakty medzi nami a Košicami sa budú rozvíjať. Stalo sa tak?
- Nie je to zatiaľ v takom rozsahu, ako som si myslel. S realizáciou celého podujatia EHMK je spojené množstvo práce. Viem, že jej majú dosť v Košicach aj Prešove. Našťastie pre nás je na ministerstve kultúry, ktoré celé podujatie zastrešuje, práve Peter Kováč, ktorý na projekte v Martine pracoval a ktorý je veľkým komunikátorom. Preto si myslím, že čas reálnej spolupráce ešte len príde.
A ešte niečo zo zázemia kultúrneho centra. Máte pre čitateľov nové správy o zmene loga a sídla organizácie, ktorú riadite?
- Sídlo máme na štvrtom poschodí mestského úradu. Je to pre nás veľmi praktické. Máme k dispozícii dom J. C. Hronského, ktorý slúži na prácu spolkov a prevádzkujeme v ňom malú galériu. Zmena loga súvisí s budovaním našej novej značky M`ART`IN – centrum kultúry. Jeho grafickú podobu vytvoril Jano Novosedliak, je variabilná, čo vyhovuje našim potrebám. Mne a mojim spolupracovníkom je však jasné, že hodnotu tejto značky musíme vybudovať dobrou prácou. Snažíme sa.
VIERA LEGERSKÁ

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 3. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 4. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 10. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 21 142
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 16 053
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 322
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 448
 5. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 7 233
 6. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 059
 7. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 405
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 234
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 103
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 5 864
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Dali by ste dieťaťu cigaretu? Mnohí áno

Dali by ste dieťaťu cigaretu, ak by si ju vypýtalo? Väčšina z nás áno. Dokumentuje to sociálny experiment a mystery shopping, ktoré zastrešila vzdelávacia iniciatíva NA VEKU ZÁLEŽÍ.

V Dubnici sme dostali tenisového kanára

Zápasy proti Dubnici nám nevychádzajú. Druhýkrát po sebe sme od tohto tímu inkasovali šesť gólov.

Zápas v Dubnici nám nevyšiel.

Krádež v dedine prekvapila

Neznámy muž si do svojho auta naložil celkom novú zbernú nádobu na kuchynský odpad.

Neznámy muž ukradol na Bystričke novú smetnú nádobu na kuchynský odpad.

FOTO: Ako Martin porazil Topoľčany

V šesťbodovom súboji Martinčania v piatok zdolali Topoľčany 4:1 a upevnili si tak druhé miesto v tabuľke. Dnes o 18. h hrajú naši v Dubnici.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Odišiel Ján Bartík

Hokejová rodina v Nitre stratila jedného zo svojich dlhoročných členov.

Vláda predĺžila zákaz vychádzania. Čaká nás testovanie, štátu majú pomôcť mestá a obce

Skríningové testovanie sa začne v pondelok 18. januára a potrvá do utorka 26. januára.

Druhý deň testovania v Nitre: Miera pozitivity klesla pod percento

Otestovať sa prišlo vyše 14-tisíc ľudí. Pozitívnych bolo podstatne menej ako pred týždňom.

Už ste čítali?