MARTIN. Na kvalitu literárnych podujatí mimoriadne silný ročník odštartovalo stretnutie La-by-rin-tom slovenskej literatúry, na ktorej prekvapil svojimi silnými výpoveďami o Slovensku a Slovákoch v retrospektíve posledných dvadsiatich rokov spisovateľ a sociológ Fedor Gál. Početnú divácku kulisu mal aj scénický program venovaný prezentácii knihy Jany Beňovej Plán odprevá-dzania, ktorý doplnila beseda s autorkou a vydavateľom Kolomanom Kertézsom Bagalom. Knihu k čitateľom odprevadili aj dve ďalšie podujatia MLJ – Slová klamú Mariána Grupača a Kronika nepriznaného času Júliusa Vanoviča.
Unikátna výstava
Nesporným vrcholom ročníka bola vernisáž výstavy Cesty slovenskej knihy. Od Proglasu k postmoderne, ktorá mapuje cestu slovenskej knihy niekoľkými storočiami a približuje viacerými unikátmi vydavateľské či autorské počiny slovenských tvorcov. Výstava sa stretla pri svojej premiére v Prahe minulého roku s veľkým ohlasom, jej slovenská premiéra v Martine je priamym dôsledkom toho, že na jej príprave majú svoj výrazný podiel pracovníci Slovenskej národnej knižnice.
Krásne slovo pre mladých
Organizátori MLJ orientovali časť programov na žiakov a študentov. Už spomínaná prezentácia Mariána Grupača sa konala v Gymnáziu Viliama Paulinyho-Tótha v Martine, adresátmi stretnutia so spisovateľmi historickej a dobrodružnej a fantasy literatúry boli žiaci piatych až siedmych ročníkov základných škôl a stredoškoláci sa už tradične zúčastnili na vyhlasovaní výsledkov 11. ročníka literárnej súťaže Paulinyho Turiec.
Zahraničie reprezentovali Slováci z Chorvátska
Dva programy Martinskej literárnej jari patrili osobitne hosťom – tvorcom slovenskej literatúry v Chorvátsku. Boli to Podoby slova – rozprávanie o súčasnej slovenskej literatúre v Chorvátsku a výstava Knižná produkcia Slovákov v Chorvátsku. Záver sviatkov slova v Martine patril literárno-hudobnému večeru Piatok s Piatkom, v rámci ktorého vystúpili pesničkárka Soňa Horňáková a spisovateľ Gustáv Murín. (VL)