BRATISLAVA, MARTIN. Naplneniu novely zákona o Martine už nič nestojí v ceste. Bodku za novelou dal prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý minulú stredu zákon podpísal. „Pán prezident si znenie zákona osvojil, nemal k nemu žiadne pripomienky a bez problémov ho podpísal. O celom procese prijatia novely bol informovaný, táto téma sa často otvárala na rokovaní či už s bývalým alebo súčasným primátorom mesta Martin. Naposledy sa tak stalo na oslavách 15. výročia vzniku Slovenskej republiky, ktoré sa na začiatku minulého roku uskutočnili v metropole Turca. Mesto Martin si takýto zákon, ktorý už nemá len deklaratívnu podobu, zaslúži. Nielen pre svoju históriu, ale aj súčasnosť. Veď Martin je stále sídlom viacerých národných inštitúcií,“ tlmočil nám názory hlavy štátu jeho hovorca Marek Trubač.
Turčania vnímajú
novelu pozitívne
„Podpis prezidenta pod zákonom som očakával. Samozrejme, teší ma, že sa najvyšší ústavný činiteľ so schváleným návrhom stotožnil. Nakoniec, novela prešla ústavnou väčšinou, hlasovala za ňu nielen koalícia, ale aj opozičné strany, snáď len s výnimkou Palkových konzervatívnych demokratov,“ netajil spokojnosť predkladateľ novely Ján Kovorka (Smer-SD).
„Ohlasy Turčanov sú pozitívne. Veľa ľudí ma v našom regióne zastavovalo, niektorí z nich mi aj gratulovali. Na novele zákona sme pracovali dlho, ale oplatilo sa. V minulom funkčnom období boli pokusy novelu schváliť, no neboli pre prehnané nároky úspešné. Poučil som sa z chýb predkladateľov, našli sme spôsob finančnej pomoci Martinu, ktorý nikto nespochybnil. Vytypovali sme si Národný cintorín a urobili sme dobre,“ povedal nám Ján Kvorka, ktorý si však nemyslí, že by jeho aktivita v tejto oblasti bola skončená. „Vôbec nie. Budem sa zaujímať o to, aký projekt rekonštrukcie, údržby a prevádzky Národného cintorína pripraví martinská radnica a koľko naň ročne prispeje. S primátorom A. Hrnčiarom sme o novele často diskutovali, budeme aj ďalej. Máme spoločný cieľ. Národný cintorín by sa mal stať dôstojným miestom odpočinku našich významných osobností,“ myslí si J. Kvorka.
Národný cintorín
aj miestom poznávania
Novela zákona o Martine nadobudne účinnosť od 1. januára budúceho roku. „Dovtedy urobíme revíziu projektu, pripravíme nový realistický návrh rekonštrukcie Národného cintorína. Jednoznačne treba sanovať oporné múry, ktoré sú v dezolátnom stave a padajú. Máme však záujem nielen o vybudovanie chodníkov, ale aj informačného systému, ktorý o každej osobnosti odpočívajúcej na cintoríne niečo zaujímavé prezradí. Ide nám o to, aby Národný cintorín nebol len pietnym miestom, ale aj miestom poznávania,“ vysvetlil nám primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar.
Martinská radnica na údržbu, prevádzku a rekonštrukciu Národného cintorína tento rok vyčlenila 33 tisíc eur. „Predpokladám, že budúci rok schválime rovnakú sumu. Dôležité je, že pri prijímaní zákona poslanci schválili pozmeňujúci návrh Jána Kvorku, že ministerstvo kultúry môže prispieť až trojnásobkom sumy, ktorú vyčleníme my. Dáva nám to širšie možnosti, budeme sa snažiť ich využiť,“ uvažuje Andrej Hrnčiar. ROMAN KOPKA
Z NOVELY ZÁKONA O MARTINE
V novele Zákona o Martine ako národnom centre Slovákov, ktorú zákonodarci schválili na aprílovom zasadnutí NR SR, sa určila výška dotácie, ktorou ministerstvo kultúry prispeje na údržbu, prevádzku
a rekonštrukciu Národného cintorína. Tá musí byť minimálne rovnako veľká, akú čiastku na tento cieľ vyčlení aj mesto Martin. Môže byť však aj vyššia, ministerstvo má právo na Národný cintorín vyčleniť až trojnásobok dotácie, ktorú schváli martinské mestské zastupiteľstvo.