Na plochu 400 metrov štvorcových autori – odborní pracovníci Slovenskej národnej knižnice Peter Cabadaj a Peter Sabov – zhromaždili hodnotné dôkazy toho, že Slováci dvanásť storočí nepremárnili.
Rukopisy klasikov
Vo výbere viac ako 300 vystavených exponátov je možné vidieť rukopisné knihy, unikátne tlače, mapy, kalendáre z obdobia 15. - 19. storočia, vrátane kódexov, ktoré patria medzi najstaršie historické pamiatky. Návštevník medzi nimi nájde ukážky rukopisov – napríklad básnické skladby Jána Hollého, Andreja Sládkoviča, Janka Matúšku či Pavla Országha Hviezdoslava alebo Martina Kukučína ale aj unikátne práce tlačiarenských dielní, knihy s bohato zdobenými väzbami, ilustráciami, knižné miniatúry, exlibrisy a supralibrosy, zlomky knižníc známych ľudí.
Dvanásť storočí
Staršiu, novšiu a modernú slovenskú literatúru výstava síce ukazuje len v rýchlom prehľade, no aj tak na nej pozorný návštevník objaví nielen zaujímavosti, ale aj mnohorakosť podôb umeleckej tvorby. Pamätná báseň Proglas (836 – 867), čiže Predspev k svätému Evanjeliu, ktorá je najstaršou slovenskou i slovanskou básňou na území dnešného Slovenska, je začiatkom, exilová či krajanská literatúra je zavŕšením členitých dejín slovenskej knihy. Plejáda mien, titulov kníh, súvislostí a udalostí je bohatým žriedlom informácií i prekvapení.
Najkrajšia kniha
Svoj priestor na výstave našla aj Najkrajšia kniha roku 2006 bibliofília Šalamúnova Pieseň piesní – spoločné dielo martinského knižného grafika Petra Ďuríka a Ľudmily Mlichovej s ilustráciami Miroslava Cipára. Tento exponát autori na výstavu požičali. Ostatné exponáty pochádzajú zo Slovenskej národnej knižnice – Archívu literatúry a umenia a SNLM, SNM-EM Martin a Národní knihovny ČR.
Katalóg ako učebnica
Hoci výstava samotná má viacero unikátov, jedným z nich je aj katalóg k nej. V slovenskej a anglickej verzii mapuje dokumenty, knihy a ich tvorcov na pozadí dejín Slovenska a Európy. Jeho autor – Peter Cabadaj – v ňom podal prehľadný obraz toho, čo tvorilo knižnú kultúru na našom území od najstarších čias až po súčasnosť. Najmä pre strednú a staršiu generáciu budú v nej objavom mená tvorcov literatúry s prívlastom exiloví alebo tí, ktorých mená neboli v učebniciach, pretože v druhej polovici 20. storočia ideologicky nevyhovovali. Práve preto môže byť katalóg nielen sprievodcom výstavou, ale vhodným prírastkom v knižnici pedagógov a študentov slovenčiny.
Najskôr v Martine
Výstava mala premiéru v septembri minulého roka v Galérii Klementinum v Prahe, na Slovensku je Martin jej prvou zastávkou. Bude tu inštalovaná do konca októbra.
VIERA LEGERSKÁ
O VÝSTAVE
Slovenská národná knižnica v Martine spravuje, ochraňuje a sprístupňuje okolo 4,5 milióna kníh, vyše 1 400 000 jednotiek literárnych, hudobných a fotodokumentačných pamiatok, zhruba 170 000 biografických dokumentov a materiálov. Výstavný projekt Cesty slovenskej literatúry / Od Proglasu k postmoderne ponúka v širších dejinných rámcoch ozrejmenie genézy slovenskej knižnej kultúry a umeleckej spisby. Svojim obsahovým vyznením jednoznačne potvrdzuje, že slovenské písané slovo sa od svojich začiatkov rozvíjalo v súradniciach európskej spisby a kultúry. Z pohľadu vývinu slovenskej literatúry zas platí, že sa od najstarších čias usilovala o naplnenie univerzálnych humanistických, všeľudských i vlasteneckých ideálov.⋌P. CABADAJ