Mám 8-ročnú dcéru. Veľkým problémom u nás doma je otázka vreckového. Do školy v prírode učiteľka našťastie odporučila sumu na deň, takže sme sa vyhli hádkam. Kedy, koľko a za čo je vhodné dávať deťom vreckové?
Marianna
Marianna,
niektorí rodičia považujú vreckové za zbytočnosť, pretože svojim deťom pravidelne kupujú to, čo potrebujú. Iný uhol pohľadu prináša fakt, že základy toho, ako budú deti v dospelosti zaobchádzať s vlastnými peniazmi, získavajú práve v detstve. Cenu peňazí si spravidla začínajú uvedomovať už v predškolskom veku, aj keď s nimi ešte nevedia narábať. V prvej - druhej triede už rozpoznávajú číselné pojmy, začať teda možno s drobnými mincami. Musia sa však stanoviť presné pravidlá „hry“, jasné dohody, ktoré budú obe strany dodržiavať.
Vhodná je pravidelnosť, vždy
v jeden stanovený deň. Po desiatom roku ich života môžeme prejsť na mesačné vyplácanie vreckového, aby sa dieťa naučilo zadeliť si peniaze tak, ako dospelí. Je dôležité, aby rodič ve-del, na čo dieťa peniaze míňa. Pozor, vysoká výška vreckového môže spôsobiť, že dieťa si nebude vedieť určiť hranice svojich túžob a nenadobudne ani cit pre realitu. Doma by sme sa preto mali o peniazoch rozprávať. Ak sa dieťaťu minie vreckové skôr, ako by malo dostať ďalšie peniaze, nedávajte mu nič navyše. Radšej sa s ním porozprávajte, prečo sa dostalo do takejto situácie a na čo si má nabudúce dávať pozor pri prerozdeľovaní svojich úspor. Dieťa by nemalo dostávať peniaze za známky a pomoc v domácnosti. Pri porušení pravidiel môže nasledovať trest vo forme zrušenia vreckového na isté obdobie. A orientačné sumy? V predškolskom veku odborníci odporúčajú 0,60 – 0,70 eur týždenne, v školskom veku (6 -7-ročné) 1 - 2 eurá týždenne, starší školáci 3 eurá. Všetko však závisí od financií rodiny.