TURČ. TEPLICE. Štrnáste medzinárodné stretnutie umeleckých kováčov sa konalo v kúpeľnom meste už po deviatykrát, predtým sa päť ročníkov uskutočnilo na Modrom Kameni a Devíne. Kováči počas víkendu vytvorili asi desať plastík, ktoré podľa organizátora podujatia Františka Mičudu kúpele využijú na dekoráciu svojich priestorov.
Adriana prišla kuť dobrovoľne
Prekvapením podujatia bola jediná kováčka, donedávna aj jediná študentka tohto odboru Školy úžitkového výtvarníctva (ŠÚV) v Kremnici. Reč je o Adriane Kramlovej z Handlovej. Adriana bola donedávna jediným dievčaťom v odbore, tohto roku však prijali ďalšiu prváčku. „V prvom ročníku to bolo s chalanmi strašné, nechceli ma tam, ale po druhom ročníku sa už ku mne správali normálne," zaspomínala si na začiatky štúdia Adriana. Kováčstvo ju fascinovalo. „Očarilo ma spracovávanie kovov a ich tvárnenie. Pre seba som si zatiaľ urobila len malé šperky či náramky," povedala. Aj keď je to ťažká práca, podľa nej sa dá na ňu zvyknúť. „Neznamená to, že budem robiť len monumenty, umeleckí kováči robia aj jemné veci," vysvetlila budúca štvrtáčka. Po strednej škole by chcela ísť niekam na vysokú školu, zatiaľ však ešte vyberá odbor. Ako sama zhodnotila, určite skončí pri kováčstve.
Remeslo zaujalo dvetisíc ľudí
Kováčske dni ponúkli návštevníkom výstavu hotových výrobkov kováčov, ktorá bola inštalovaná v budove Malej Fatry počas oboch víkendových dní. Návštevníci si tu mohli pozrieť strieborné, mosadzné i medené šperky, ktoré vyrobili študenti ŠÚV v Kremnici z odboru zlatníctva a strieborníctva. Aj zahraniční kováči tu vystavovali svoje výrobky - nože, zbrane a rôzne výrobky z kovu.
Návštevníkov ale viac zaujímala praktická ukážka remesla. Ako býva dobrým zvykom, v areáli kúpeľného parku aj tohto roku ukryli „dielňu" kováčov, ktorú pri práci kováčov obklopovali početní návštevníci. Ako povedal pre TASR František Mičuda, Kováčske dni navštívilo asi dvetisíc ľudí. Oproti minulým rokom, keď v kúpeľnom meste boli kováči aj z Belgicka či Japonska, sa tohtoročné podujatie udialo za účasti kováčov zo susedných krajín, ako Nemecko, Ukrajina, no najpočetnejšie boli zastúpení Česi a Slováci. „Ťažko sa dnes podporuje umenie, ktoré nie je určené pre masy. Kováčske dni sú pre tých, ktorí vedia oceniť zručnosť," skonštatoval F. Mičuda.
Program pre celú rodinu
V sobotňajších podvečerných hodinách sa pozornosť návštevníkov sústredila do kúpeľnej dvorany pred budovu Malej Fatry. Autorský recitál tu zaspieval Igor Cvacho so svojou skupinou Drive. Po ôsmej večer tu so všetkou gráciou zaspievala Balady a piesne prvá dáma slovenského folku Zuzana Homolová s Milošom Železňákom. Do neskorých večerných hodín tu ešte pokračoval kabaret.
V nedeľu bol pripravený program najmä pre deti s ukážkami sokoliarskeho výcviku a divadlom Baba Ježi. Otvorené boli aj výstavy šperkov, nožov a zbraní v budove Malej Fatry.