MARTIN. Naposledy sa Jozef Pikuliak predstavil so svojimi tromi láskami na druhom veľkom zjazde majiteľov trabantov v Čadci, kam dorazilo 40 áut zo Slovenska, Česka i Poľska. Hoci má na bežné používanie „normálne" auto, jazde na trabante sa to nevyrovná.
Moravan ich má až dvadsaťsedem
„Je to krása, čaro z vozenia," nadchýna sa majiteľ troch mini autíčiek, ktorý patrí do skupiny siedmich martinských majiteľov trabantov. Spoločne chodia na všetky zrazy, ktoré existujú. Stretli sa už aj v Nemecku, najbližšie vycestujú do Košíc a na Moravu.
Láska k nim nemá hraníc. Ivan Marcinák ich má jedenásť, ktoré schováva vo veľkej šope, na Morave vraj žije zatiaľ najväčší zberateľ týchto áut. Ten ich má až dvadsaťsedem. „Ja vám to ani neviem vysvetliť. Tieto autá sa dajú krásne upravovať a zdokonaľovať. Niekto zbiera známky, my autá," dodal Jozef Pikuliak.
Maďari už trabanty nepredajú
Prvé mini autíčko si Jozef Pikuliak kúpil ešte pred vojenčinou, model pochádza z roku 1971, druhý je o osem rokov mladší, tretí je najmladší - má len dvadsať rokov. Dnes by už ďalší nekúpil. Trabanty sú nedostatkový a vzácny tovar. „Na Slovensku sa prestali vyrábať v roku 1986, odvtedy sa ich dalo kúpiť len v Maďarsku a Poľsku. Lenže je o ne taký záujem a tak sa zvýšila ich hodnota, že Maďari si ich už nedajú," vysvetlil Jozef Pikuliak, ktorý pred pár rokmi dal za posledného krásavca 300 eur, no samotné prihlásenie ho stálo takmer raz toľko. Posledný kus si tento Martinčan priniesol práve z dolnej zeme, jeden z nich mu v minulosti predal mošovský farár.