Keď Zuzka na IQ testoch dosiahla z matematiky a priestorového videnia IQ až 160 a označili ju za nadpriemerne inteligentnú, rodičov to neprekvapilo. Už dávno to vedeli. Veď ako polročná rapotala, ročná poskladala puzzle a trojročná sa slová naučila i písať. Skôr si lámali hlavu, do ktorej školy ju zapíšu. Odborníci jej odporučili individuálny učebný plán, v tom však žiadna škola Bobovcom vyjsť v ústrety nechcela.
Namiesto abecedy písala príbehy
A tak Bobovci iniciovali v Martine vznik triedy pre nadané deti, ktorá je dnes v ZŠ A. Dubčeka. Lenže dovtedy museli hľadať. „Obišli sme viaceré školy, ale našu Zuzku vziať nechceli. Vraj učiteľky nebudú mať čas sa jej venovať osobitne," posťažuje sa mama Eva. Napokon ochotnú učiteľku našli, no Zuzka musela za vzdelaním cestovať až do Valče. Kým riaditeľka Vlasta Zajíčková učila deti písať prvé písmená abecedy, Zuzku motivovala k písaniu súvislých textov.
Vďačiť môže dobrej pamäti
Vtedy Zuzka napísala aj svoj prvý príbeh. Bol o lízatku, ktoré nemalo chuť a šlo si po ňu k malinám. Svoje príbehy prihlásila na literárne súťaže, vynikajúcu pamäť zas využila na recitačných a okresných kolách rétoriky. Rok po roku zbiera diplom za diplomom, doma ich už má deväť. „Zuzka má dobrú pamäť, vďaka ktorej sa naučila aj čítať. Kým iné poldruharočné deti učili bľabotať prvé slová, ona už ovládala abecedu. Ako trojročnej jej stačilo ukázať, ako sa čo píše a ona si to rýchlo zapamätala," pokrčí Eva Bobová plecami.
Shakespear je lepší ako Tolkien
Bobovci si už so svojou dcérou od malička zažili kadečo, no prekvapovať ich vraj stále neprestáva. „Len sa jej spýtajte, čo číta," nabáda nás mama Eva. Zuzka prizná, že prelúskala ako každé dieťa aj Pána prsteňov, no ten ju nebavil. „Ja radšej čítam westerny a dobrodružné knihy," povie bez vzrušenia. „Keby len westerny, ale aj knihy, ktoré som ani ja osobne nečítala," pokrúti na to hlavou mama. „Keď som jej minule zbadala v rukách Moliéra a Shakespeara, neverila som vlastným očiam. Veď to je pre trinásťročné dieťa veľmi ťažké čítanie a ona pri tom relaxuje, ja to nechápem!" nestíha sa čudovať mama Eva, ktorá padala od prekvapenia aj vtedy, keď si jej malá dcéra namiesto dievčenskej literatúry čítala štúrovskú poéziu.
K nej má Zuzka špecifický vzťah len krátko. „Videla som v martinskom divadle predstavenie Štúrovci (koncert zrušený) a strašne ma to zaujalo. Dokázali ma prinútiť prečítať si ich básne. Odvtedy od nich čítam všetko," prekvapuje trinásťročné dievča.
Už píše aj scenáre
Zuzka je po preskočení druhej triedy na osemročnom gymnáziu najmladšou stredoškoláčkou. Hoci má pred sebou ešte tri roky štúdia, už teraz si vie predstaviť, čo by mohla robiť. „Bavilo by ma niečo okolo divadla," zasníva sa Zuzka. Kroky k tomu už aj podnikla. Ako sedemročná napísala svoj prvý scenár! „Boli sme v divadle na rozprávke, ktorou som sa nechala inšpirovať. Vlk sa naučí po anglicky, lebo po slovensky mu kozliatka už nenaleteli," predvedie novú verziu starej rozprávky.
Do divadla je Zuzka podľa mamy ozajstný blázon. Martinské hry ju naozaj chytili a videla už asi všetky. Ich tvorcom sa zavďačila svojsky: napísala oslavný článok, do ktorého zakomponovala všetky názvy hier tohto divadla a poslala ho na literárnu súťaž pre základné a stredné školy Venujem Turcu. Na nej získala svoju najnovšiu - deviatu cenu.