Martin 28. júla (TASR) Skupina historikov zo štyroch inštitúcií už tretí rok pracuje na projekte slovníka osobností vojnového slovenského štátu v rokoch 1939 1945.
Podľa informácie vedúceho výskumu Bibliografického ústavu Slovenskej národnej knižnice (SNK) v Martine Pavla Pareničku na projekte okrem SNK participujú aj ďalšie špičkové ústavy - Vojenský historický ústav (VHÚ), Historický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) a Múzeum Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici. Jeho riaditeľ Stanislav Mičev bol iniciátorom tohto projektu. V minulom roku kolektív spracoval celú koncepciu diela, heslár, ktorý má takmer 2000 mien osobností, a vypracovali aj metodické materiály a vzorové heslá.
Pôvodný termín vydania diela bolo najbližšie výročie SNP, respektíve oslobodenia ČSR. Nepodarilo sa však aj vzhľadom na svetovú finančnú a hospodársku krízu získať na projekt dostatok finančných prostriedkov. Takže autori spracujú zatiaľ iba prvú tretinu hesiel.
Slovník by mal napomôcť k objasneniu jedného z najkontroverznejších období slovenských dejín. V porovnaní s doterajšími encyklopédiami pripravovaný slovník bude niečím novým, pretože gro kladú autori na objasnenie účinkovania a pôsobenia vybraných osobností v tomto prelomovom období, konštatoval Parenička. Dodal, že cieľom je hľadať historickú pravdu. Pri politikoch hlavná zodpovednosť bude ležať na pleciach historikov zo SAV. Pracovníci VHÚ a Múzea SNP spracujú heslá vojakov, partizánov a odbojárov a na historikov SNK zostali osobnosti kultúrnej, školskej, pedagogickej a umeleckej orientácie. Pretože paradoxne v skúmanom období, hoci rinčali zbrane, na Slovensku bol značný rozkvet kultúrneho života, čo súviselo so samostatnosťou Slovenskej republiky, zdôraznil Parenička. Podľa neho na slovníku budú pracovať aj naďalej, pretože ho nechcú vydávať po častiach, ale ako ucelené dielo.