rých nemám dobrý pocit, pretože sa mi snaží dať najavo, že som ten neschopný, pričom on všetko vie najlepšie sám. Neviem, čo mám robiť, prácu by som však kvôli nemu meniť nechcel.
Juraj
Radí: Mária Vantarová, psychologička z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Martine
Juraj,
zrejme máte do činenia s manipulátorskou osobnosťou. Tá môže mať viacero podôb. Môže pôsobiť ako altruista, zabávač, diktátor, ale aj obeť vzbudzujúca pocity viny. Okoliu zvykne vyčítať rôzne nedostatky, obviňovať, posudzovať, neustále na niečo poukazovať, kritizovať. V skutočnosti môže ísť o človeka nešťastného, nespokojného, s množstvom rôznych komplexov, vnútornej neistoty, krehkého sebavedomia. Na vyrovnanie stratenej rovnováhy neváha znižovať hodnotu druhých.
Máte pravdu, s manipulátorom sa obvykle veľmi ťažko komunikuje. V rozhovore počúva len seba, argumentuje polopravdami. Keď rozprávame my, tvári sa nezúčastnene, uhýba pohľadom. Na naše otázky odpovedá protiotázkou. Juraj, napriek tomu, že sa ocitáte v zraniteľnej situácii, neostáva vám nič iné, ako sa mu postaviť na odpor. Pokúste sa zmeniť vaše vnímanie jeho osoby a zmierte sa s realitou, že váš kolega iný nebude. Keďže svoje správanie má hlboko zakorenené ako obranný mechanizmus na prežitie, zmeniť sa vám ho určite nepodarí. Radšej sa pokúste postupne sa odpútať od jeho vplyvu, znížte pocit vlastnej zraniteľnosti.
Naučte sa s ním komunikovať a to tak, aby nemal v slovnej prestrelke navrch. Ak požaduje niečo, čo sa vám prieči, zdvorilo to odmietnite, ale urobte to jednoznačne. Vždy sa bráňte pokojne, dôsledne a dôstojne, nedajte sa vtiahnuť do agresívnych protireakcií. Správajte sa tak, akoby sa vás jeho správanie nedotýkalo. Nezapleťte sa do diskusie, ktorá nikam nevedie. Vyžadujte presnú odpoveď. Neospravedlňujte sa za niečo, za čo nemôžete.
Viac si verte. Dokážete to!