MARTIN. Život ľuďom, ku ktorým osud nebol príliš zhovievavý, komplikujú aj zdanlivé drobnosti. Veľmi ťažko sa napríklad dostávajú k odpovedi na otázku, či pri jazde autom musia používať diaľničnú známku.
Málo informácii
Do tejto skupiny patrí aj Jozef Kotrík. Veľa jeho známych s podobným osudom stále nevie, či za jazdu po diaľnici musia platiť.„Niekoľkí sa ma už pýtali, čo si kupujem diaľničnú známku. Mám doma rôzne výstrižky z novín a zháňam informácie, kde sa len dá. Zatiaľ si to vysvetľujem tak, že ju používať nemusím, no k uspokojujúcej odpovedi som sa nedopracoval."
Lepšia informovanosť by vniesla do tohto problému určite viac svetla a mohlo by sa predísť prípadným nedorozumeniam. Policajti sú obyčajne k ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím tolerantní. „S políciou mám len dobré skúsenosti. Na diaľnici ma síce ešte nezastavili, ale pri cestnej kontrole sa ku mne správali vždy veľmi slušne a ľudsky," prízvukuje Jozef Kotrík.
Treba dodržiavať pravidlá
Cestný zákon určuje, za akých podmienok sú ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím oslobodení od platby za diaľničnú známku. Uplatnenie výnimky za používanie diaľnic bez úhrady je prísne viazané na prepravovanú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím.
„Tá musí byť prítomná v aute. Musí sa preukázať rozhodnutím úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o priznaní peňažného príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich so zabezpečením prevádzky motorového vozidla. Označenie vozidla len osobitným označením nepostačuje," hovorí Igor Hus, riaditeľ Okresného dopravného inšpektorátu PZ SR v Martine. Pokiaľ nie je v aute prítomný občan s ťažkým zdravotným postihnutím, táto výnimka platí len pre vozidlo, ktoré ho dopravilo do zdravotníckeho zariadenia, alebo do zariadenia sociálnych služieb a je na spiatočnej ceste.
„Vodič však musí predložiť doklad o prijatí alebo poskytovaní služieb v spomínaných zariadeniach, teda rozhodnutie alebo zmluvu," upozorňuje martinský dopravný šéf.