VALČA. Matej Urmín z Valče máva silné reumatické záchvaty. Niekedy ani nevstane z postele. Lekári objavili na jeho mandliach vážny nález, ktorý vraj s reumou súvisí a nariadili ich vybrať. Jeho mama Katarína pred niekoľkými rokmi operáciu krčných mandlí absolvovala a vie, že v nemocnici pobudla v bolestiach pár dní. Preto ju prekvapilo, keď sa pred zákrokom dozvedela, že pôjde len o jednodňovú chirurgiu. Ostatné deti pritom mohli ostať v nemocnici dlhšie. Prečo nie aj jej syn?
„Myslela som si, že ak ide o astmatika a reumatika, nechajú si syna dlhšie. Ale vraj poisťovňa Dôvera ďalší pobyt neprepláca. To akože peniaze sú dôležitejšie ako synov stav?" pobúrilo ju.
Konala na vlastnú päsť
S obavami sa obrátila na lekárov s otázkou, čo robiť, ak sa doma synovi priťaží a dostane nebodaj záchvat? „Krčili plecami. Vraj mám zavolať záchranku," znela odpoveď.
S ich radou sa však Katarína Urmínová neuspokojila a zašla do poisťovne, ktorá sa ihneď spojila s nemocnicou. Vtedy sa už dalo niečo urobiť. Matej Urmín mohol v nemocnici s mamou ostať aspoň o deň dlhšie, hoci za stravu musela Katarína dať z vlastného vrecka.
„Ani lekárom sa nepáči, že sú pacientom odopierané niektoré ošetrenia len pre to, že ich poisťovňa neprepláca. Chválili ma, že sa proti tomu konečne niekto postavil. Nezdá sa mi normálne, že práve takýto pacient, akým je môj syn, má byť znevýhodnený. Veď aj on potrebuje starostlivosť ako ostatné deti!"
Chlapec hospitalizáciu nepotreboval
Nemocnica tvrdí, že poisťovňa Dôvera operačné odstránenie mandlí síce platí, ale len ako tzv. jednodňovú chirurgiu. Takto sa rozhodli na základe platného opatrenia ministerstva zdravotníctva aj ďalšie poisťovne. Ak je teda pacientov stav po operácii bez komplikácií, lekári ho prepustia do domácej starostlivosti na druhý deň po nej. A taký bol podľa hovorkyne Kataríny Kapustovej aj stav Mateja Urmína.
„Pacient bol prepustený domov v dobrom zdravotnom stave, ktorý si dlhšiu hospitalizáciu nevyžadoval. Obavy matky z toho, že chlapec je alergik a reumatik a potrebuje dlhšiu hospitalizáciu, neboli opodstatnené," uviedla.
Podľa Kataríny Kapustovej je takýto postup v martinskej nemocnici štandardný od 1. júla tohto roku a týka sa i detí. Dokonca to vraj takto funguje i vo svete. „Dieťaťu sa takto okrem iného minimalizuje stres z nemocničného prostredia," vysvetlila.
Bolo to nedorozumenie
Poisťovňa Dôvera tvrdí, že došlo medzi nemocnicou a ňou k nedorozumeniu. Hovorkyňa Dôvery Andrea Bakošová uviedla, že vyberanie krčných a nosných mandlí patrí medzi osobitné výkony, za ktoré sú dohodnuté ceny, no nejde o výkon jednodňovej chirurgie. Dieťa podľa nej mohlo pokojne v nemocnici ostať tak, ako ostatné deti. Poisťovňa tento pobyt prepláca.
„V zmluve s nemocnicou nie je podmienka, že pacient musí byť prepustený v deň operácie, ani to, že by nedostal stravu, na ktorú má nárok počas pobytu v nemocnici. Nemocnicu ani lekárov nezaväzuje žiadnu zmluva s Dôverou, ktorá by hovorila o prepustení pacienta hneď po operácii do domáceho prostredia," vysvetlila. Zdôraznila tiež, že Dôvera je platobne schopná a finančne silná zdravotná poisťovňa, ktorá nechce, aby na výhrady jednej zo zmluvných strán doplácal pacient. Preto v piatok 11. septembra sa zástupcovia oboch strán - MFN i Dôvery stretli na rokovaní, na ktorom mali vzniknutú situáciu prediskutovať.
Po operácii dochádza aj k úmrtiu
Hoci prepustenie detského pacienta po operácii krčných mandlí na druhý deň po operácii má byť štandardom vo svete, v slovenských nemocniciach to tak nie je. Vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach sa držia klasického času hospitalizácie tri až štyri dni. Primárka Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku Darina Machánová tvrdí, že inak to pri takej nebezpečnej operácii ani nemôže byť.
„Po operácii krčných mandlí môže dôjsť ku krvácaniu po mandliach i ohrozeniu života pacienta. Sú zaznamenané aj úmrtia, preto sú deti pár dní pod dohľadom lekárov," vysvetlila. Aj v košickej nemocnici sa stretávajú s problémami s preplácaním zdravotných úkonov z poisťovne Dôvera, to však na veci nezaváži. „U nás hospitalizujeme po takomto zákroku každé dieťa, a to bez rozdielu poisťovne," prízvukovala.
Je to priveľký hazard
Rovnakú odpoveď sme dostali aj od Romana Staníka, primára Detskej ušno-nosno-krčnej kliniky na Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou na bratislavských Kramároch. „Vo svete to naozaj bežne funguje tak, že pacienta pustia domov na druhý deň. Je to však hazard. My si nechávame po vyberaní krčných mandlí deti tri až štyri dni. Neviem, ako to s poisťovňami v prípade nepreplácania rieši naše riaditeľstvo, ale Dôvera - neDôvera, hospitalizujeme všetky deti," povedal primár Roman Staník.