TREBOSTOVO, TURČ. TEPLICE. Tréner Ivan Némethy sa 12. septembra vracal so svojím zverencom z majstrovstiev Slovenska veteránov, keď mu pred polnocou za Turčianskymi Teplicami vbehla do cesty skupina diviakov.
Zrazil štyri svine
Šesť - sedem divých svíň zaplnilo po celej šírke cestu, nebolo možné sa im vyhnúť. Ivan Némethy odhaduje, že zachytil tri či štyri zvieratá. „Určite ich bolo viac, lebo som mal z nich zablatené celé auto. Dvoch som zrazil spredu, dvaja ďalší do mňa vrazili zboku, takže mi zničili auto," opísal bývalý olympionik a tréner úspešného strelca Pavla Koppa.
Dvojročné auto po čerstvej prehliadke skončilo v autoservise s tisíceurovou škodou.
Spod kolies odkrivkala do kríkov
Oveľa horšie skončilo auto 33-ročného Trebostovčana. Vo štvrtok 17. septembra mu cestou domov za Turčianskym Petrom z vysokého svahu nad cestou skočila priamo pod kolesá medvedica. Takmer stokilová šelma len štyri mesiace staré auto poriadne zdemolovala, čím mu spôsobila škodu asi tisíc eur. Vodičovi našťastie neublížila a odkrivkala do blízkych kríkov. Policajti už večer kontaktovali lesného hospodára, ktorý vyhľadal medvedicu na druhý deň ráno. „Môj pes ju vystopoval ani nie sto metrov od cesty v hustej húštine. Vybehla proti nemu, bojovala s ním, ale veľmi nevládala. Bola zranená, mala zlomené kríže," opísal Miroslav Valaštík z poľovníckeho združenia v Trebostove.
Na vlakoch je škoda menšia
Medvedici odhaduje hospodár sedem rokov a takmer sto kíl, čo je priemerná hmotnosť. „Musela kedysi utrpieť úraz, chýbala jej laba, ale ranu už mala zahojenú. Podľa mladých strukov sa nazdávam, že mala ešte mláďatá," odhaduje.
V čase oboch spomínaných zrážok prišla o život ďalšia medvedica, ktorá v nesprávnom čase prebehla pri Turčeku cez koľajnice. Krajský hovorca železničnej polície František Gažo tvrdí, že v rámci oblastnej správy, ktorá zaberá celý Žilinský kraj a časť Trenčianskeho, dochádza k takýmto zrážkam päť až šesťkrát ročne. Na železnici sú však škodovosť i meškanie menšie. „Veľký rušeň odoláva takýmto zrážkam, poškodené bývajú pluhy, škoda sa pohybuje okolo 300 eur, avšak po 10 minútach môže ísť zasa ďalej. Zviera sa z trate odstráni, vlak na políciu ani na lesného hospodára nečaká. Správu o nehode dostanú od vlakvedúceho," vysvetlil F. Gažo.
Medvede sú premnožené
Toto obdobie je na stret áut s lesnou zverou najrizikovejšie. Na cestách je plno mŕtvol líšok či zajacov, šoféri sú ohrození aj pre prebiehajúcu jeleniu ruju, pri ktorej je od polovice septembra do polovice októbra väčšia migrácia zveri. Za minulý mesiac martinská polícia asistovala pri troch stretoch auta so zvieraťom.
Za posledné roky však pod kolesami áut končia okrem srnčej zveri aj medvede, ktoré sú podľa Miroslava Valaštíka premnožené. „V Turci zavinia dopravné nehody ročne dva až tri medvede. Stret s nimi je pre hmotnosť i veľkosť nebezpečnejší ako s ostatnými zvieratami," vysvetlil.
Miroslav Valaštík si spomína na zatiaľ najväčšiu obeť nešťastia - 300 kilového medveďa, ktorého našli pred tromi rokmi na ceste pri Turanoch. „Odhadujeme, že ho zrejme prešlo nákladné auto, lebo z osobného by po zrážke nič neostalo."