MARTIN. V Turci sa začala žatva ako obyčajne v posledný júlový týždeň. Obilie sa zbieralo z viac ako 7300 hektárov a repka olejka z 1900 hektárov. Poľnohospodári dosiahli priemernú úrodu obilnín 3,9 tony z hektára, čo je v porovnaní s minulým rokom pokles zhruba o 10 percent. U repky bola priemerná hektárová úrodu 2,5 ton, čo je v porovnaní s rokom 2008 menej o približne 5 percent.
Poľnohospodári živoria
Okrem kvality osív, optimálnej výživy a ochrany rastlín má na výšku úrody vplyv aj počasie. „V poslednom období sužuje aj náš región nedostatok zrážok v rozhodujúcom vegetačnom období, ktorým sú mesiace apríl, máj. Tento fakt, má negatívny vplyv na výsledok žatvy," hovorí Eva Lettrichová, riaditeľka Turčianskej regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Martine.
V súčasnosti však poľnohospodárov najviac trápi speňažovanie obilia a repky. Ich výkupné ceny dnes dosahujú hodnoty, za ktoré ich bolo možné predať pred približne štvrťstoročím rokmi. „Aktuálne ceny za kŕmne obilie predstavujú 70 až 80 eur za tonu (2 100 - 2 400 Sk). Finančné prostriedky, ktoré sú potrebné na nákup osív, hnojív a prostriedkov na ochranu rastlín sú oveľa vyššie. Tento stav neumožňuje zabezpečovať zdroje na obhospodarovanie pôdy s optimálnym prísunom živín a ochranou pred škodcami," zdôrazňuje riaditeľka.
Ďalšia rana pod pás
Po poklese výkupných cien bravčového mäsa, hydiny a tiež surového kravského mlieka, ktorá sa pohybuje na úrovni 0,20 - 0,22 eura za liter (6,02 - 6,63 Sk), sú ceny za nákup obilia ďalšou ranou pod pás slovenským poľnohospodárom. „V súčasnosti snáď už ani neexistuje komodita, ktorá by bola pre poľnohospodárov aspoň nákladavovo vyrovnaná," vykresľuje neutešenú situáciu pracovníčka komory.
Vzniknutý stav prinútil jej kolegov, aby prehodnotili postoje Únie k poľnohospodárstvu. Reálny život ukazuje, že dnešná spoločná poľnohospodárska politika Európskej únie je likvidačná. „Agrosektor regiónu preto prijal Memorandum poľnohospodárov Turca. Jeho cieľom je osloviť osobnosti kultúrno-spoločenského života, výkonnú a zákonodarnú moc, budúcu politickú elitu, ale aj všetkých obyvateľov a tvorcov života na vidieku a poukázať na mimoriadne zložitú situáciu v tomto odvetví," informuje Eva Lettrichová.