NECPALY. Aj starosta Peter Majko sa chcel zapojiť do módnej vlny a v históriou preplnenej dedine zriadiť obecné múzeum. Priestory však nenašiel, a tak celkom rád prijal možnosť spojiť sily s docentkou prednášajúcou na JLF UK v Martine ošetrovateľstvo Alžbetou (74) a zverolekárom Vladimírom (80) Hanzlíkovcami, ktorí sa presťahovali z Martina do Necpál.
Manželia si obnovili budovu notariátu z prelomu 19. a 20. storočia, kde pracoval starý otec Alžbety Hanzlíkovej Štefan Reindl. Staré maštale prerobili na rodinný dom, v ktorom žijú, notariát s ôsmimi izbami prenechali múzeu.
Starosta Peter Majko otvoril dvojmúzeum v deň zvrchovanosti - 17. júla. Manželia Hanzlíkovci mali dovtedy dva mesiace na to, aby v starom dome, pri ktorom aj bývajú, sústredili veci po obecnom notárovi Štefanovi Reindlovi (1867 - 1908) a od domácich vypýtali starý nábytok a doplnky.
Dom v minulosti slúžil ako obchod, krčma a obývali ho i iné rodiny. Dokonca tu svoj domov našli aj bezdomovci. Príbytok po svojom predkovi našli manželia v dezolátnom stave. „Vyviezli sme odtiaľto vlečky odpadu, medzi iným aj asi sedemdesiat matracov," opísal Vladimír Hanzlík, veľký zberateľ starožitností, pre ktoré konečne našiel aj „domov". Starými obrazmi, nábytkom, truhlicami a inými starožitnosťami z celého Slovenska, ktoré nazbieral za 50 rokov, dopĺňa muzeálnu expozíciu.
Očakáva však, že obecné múzeum zariadi aj za pomoci domácich. Mnohí už podonášali a spoločne vytvorili gazdovskú izbu s dobovými fotografiami obce a nábytkom. S výsledkom však stále nie je spokojný. „Bývali tu tri významné rodiny Franklinovcov, Justhovcov a Révaiovcov, po ktorých nič neostalo. Po vojne ich majetok ľudia rozkradli, preto musíme hľadať doslova po povalách. Myslím, že práve tieto rodiny by mali tvoriť časť expozície," povedal. Zatiaľ veľa predmetov po nich neobjavil, naposledy fotografiu Rozálie Justhovej z roku 1933, keď bola na prvom svätom prijímaní.
Druhú, prednú izbu zariadili manželia ako notariát, ktorý v minulosti patril medzi asi päť notárskych úradov v Turci. Odtiaľto pôvodom Spišiak Štefan Reindl spravoval dediny Žabokreky, Belá, Dulice, Košťany nad Turcom a Turčiansky Peter. Štefan Reindl bol nielen notár, ale i hudobný pedagóg a zberateľ ľudových piesní. Zozbieral, zostavil a vlastným nákladom vydal spevník vianočných piesní. V jeho pozostalosti i múzeu je kniha zápiskov vo vtedajšom úradnom maďarskom jazyku, vysvedčenia z necpalských škôl, medzi nimi i učebné výsledky jeho troch detí, písací stroj, množstvo maďarských kníh svetovej literatúry, komoda, pseudobarokové fotely, obrazy, porcelán, luster a zrkadlo.
V prvých dňoch otvorenia sa do oboch izieb nahrnulo množstvo návštevníkov. Za dva mesiace zozbierali Hanzlíkovci dvesto podpisov. Medzi prvými divákmi bol Angličan či istý historik.
Najbližšie chcú s obecným úradom múzeum rozšíriť o ďalšiu izbu a dohodnú sa na presných otváracích hodinách.