Krásnej atmosfére premiéry novej hry, ktorú v celej obci nedočkavo očakávajú, sa v Dubovom (či u nás v Turci) len ťažko niečo iné vyrovná. A to sa v posledných sezónach chodí do tamojšieho pekne udržiavaného kultúrneho domu najmä „na deti".
Sú to práve dubovské talentované dievčatká a chlapci, ktorí v súčasnosti držia tunajšiu dlhoročnú tradíciu divadla z ochoty. Silná tínedžerská generácia hereckých predchodcov dnešných mladých, ktorá donedávna dominovala v ochotníctve Turca, sa z rodnej obce rozbehla na vysoké školy. No má dnes v dubovských deťoch zdatných nasledovníkov. Veľkou devízou pre kultúru tejto turčianskej obce je aj to, že vysokoškolskí absolventi sa vracajú domov. K nim patrí aj Pavla Musilová.
Pavla je pre súčasné ochotnícke divadlo v rodisku naozaj človekom z najpotrebnejších. Talentovaná divadelníčka našla dobre vyšliapanú cestičku domov po absolutóriu Katedry bábkarskej tvorby VŠMU v Bratislave. Ako úspešná režisérka na profesionálnych scénach na Slovensku (opakovane hosťujúca vo viacerých divadlách v Bratislave aj Žiline) ochotne venuje svoju tvorivosť a energiu debutujúcemu domácemu drobizgu.
V lete deti absolvovali tvorivý táborový workshop, s pestrým a bohatým študijným programom. Pavla sa s nimi venovala dôkladnej dramaturgickej príprave hry Peter Pan na motívy svetoznámeho autora J. M. Barie. Začiatkom jesene sa dievčatá a chlapci spolu s režisérkou presunuli na dubovské javisko. Tam aj dozrel v poslednú septembrovú sobotu čas na ostrý štart pred domácim (i cezpoľným, ba dokonca zahraničným) obecenstvom.
A tak sa na javisku kultúrneho domu začal rozplietať veselý i dramatický rozprávkový príbeh odvážneho Petra Pana. V Dubovom sú pri divadle v hľadisku sústredené celé rozvetvené rodiny účinkujúcich. Nechýbajú mladší i starší súrodenci, starostlivé mamy aj otcovia, vzrušení starkí a ďalšie širšie príbuzenstvo. Po otvorení opony sa publiku odkryla príťažlivo podmaňujúca farebná scéna. Pozornosť pútali dômyselne zhotovené, v priestore visiace rebríky s hojdačkami na povrazoch, rozvešanými sieťami a premenlivým vozíkom, ktorý sa o chvíľu stal hoci loďou na mori... Na takej vydarenej scéne sa mohlo smelo rozvinúť nevšedné a mimoriadne vzrušujúce dobrodružstvo.
Dubovské dosky znamenajúce svet sa takto pôvabne premenili na Ostrov snov. Hrdina Peter Pan sa sem utieka, pretože chce zostať večným chlapcom. Ostrov hneď ožíl detskou bezprostrednosťou a hravosťou. Do príbehu - sna tvorivo vstúpila po Panovi tiež Wendy a jej bratia Michael a John. Na Ostrove snov žili aj stratené deti, ktoré sa však určite šťastne nájdu. Bojujú tu medzi sebou „zlovestní" piráti s „nebezpečnými" indiánmi, objaví sa aj naoko hrôzostrašný, no v skutočnosti skôr veľmi komický a popletený kapitán Hook.
Zaujatie dubovských detí v hre na javisku je naozajstné a bezprostredne presvedčivé. No nič z ich vzájomných javiskových súbojov a konfliktov nie je na život a na smrť. Naopak, všetci spolu zažívajú na scéne svojho Ostrova snov krásne chvíle, vzrušujúce dobrodružstvo z hry. A hoci mnohé strety na scéne aj vyzerajú nebezpečne či hrozivo, napokon určite zvíťazia dobro, priateľstvo a spravodlivosť.
No a treba spravodlivo priznať, že najväčšiu zásluhu na tom, že sa Panov detský príbeh na domácom javisku skvele vydaril, má obdivuhodne presvedčivá, spontánna hra všetkých účinkujúcich hercov. Divadelné postavy majú v civile mená chlapcov a dievčat, ako Matúš Babiš, Petra Michajlová, Barbora Musilová, Filip Jelenčík, Alexandra Húsová, Nina Valovičová, Nikola Lettrichová, Dominika Valaštíková, Kristína Lettrichová, Michaela Pittnerová, Denis Šovčík, Lukáš Lettrich, Petra Hullová. Tri z dievčat - herečiek, a to Saška, Ninka a Nikolka - pohotovo zvládli dokonca dvojúlohy.
V záverečnej veselej pesničke, ako znela z hrdiel všetkých účinkujúcich zo scény, osvedčuje dubovská partia detí súboru DDDubové, že spev je im rovnako blízky ako ich hra na divadlo - sen. Deti sa v jednom i druhom smelo spoľahli aj na výdatnú pomoc jediného „dospeláka" na Ostrove snov - Janka Murčeka alias dobráckeho kapitána Hooka. Javisku dominovala hravá, precízne premyslená scéna spolu s veselými, pestrými, nápaditými, dobre padnúcimi kostýmami.
To sa svojimi nápadmi radi a s chuťou pripojili k invenčnej, premýšľavej a tímovej režisérke Pavle mladší kolegovia z VŠMU Zuzana Pristašová a Róbert Gábriš. Obaja tvorivo a s veľkou dávkou vzájomnej inšpirácie i citlivého talentu zásadne pomohli pozoruhodnému vyzneniu Ostrova snov v podaní dubovského súboru. O precíznu aj bezpečnú výrobu scény a svetlo do inscenácie sa postaral Jozef Zvrškovec ml. Príjemne pohodovú, hravú a s hrou detí na javisku presne korešpondujúcu hudbu skomponovala i zahrala Martina Žovincová. S obetavou, no večne usmiatou, vedúcou súboru Dankou Zvrškovcovou na príprave inscenácie usilovne pracovali Vladimíra Lichnerová, Elizabeta Arvensisová a Danka Zvrškovcová ml.
Dobré dielo sa patrí vhodne osláviť. A to veru vedia popri premiére na Dubovom tiež akurátne. Na svojich malých umelcov nezabudol po ich úspešnom divadle starosta Ľubomír Lettrich. Kvietkami obdarili všetkých na javisku aj v zákulisí, malým bolo určené spoločné pohostenie v klubovej miestnosti, a nezabudol ani na sladkú odmenu v podobe čokoládky.
No a aby tej dubovskej sláve nebol ešte koniec, pozvánka na premiéru išla tiež pre príbuzných hosťujúcich scénografov, Pavliných kolegov. Autorku divadelných kostýmov Zuzku Pristašovú prišli „ohodnotiť" rodičia s mladšou sestričkou až z Michaloviec a za Robkom Gábrišom, ktorý robil návrhy scény aj programový bulletin, pricestovali príbuzní dokonca z Viedne. V očiach hostí sa tak dovtedy celkom neznáme Dubové, o ktorom príbuzní ani nevedeli, kde ho majú hľadať, pozoruhodne zviditeľnilo.
A tak ostane dubovský „detský" Peter Pan nadlho v mysliach i srdciach premiérového domáceho obecenstva a vzácnych hostí. Tých, ktorí spoločne sedeli v burácajúcom hľadisku kultúrneho domu a na záver predstavenia tlieskali hodnú chvíľu postojačky. Ako vo veľkom, „vážnom" divadle.