V Martine evidujú úrady približne 150 bezdomovcov. Niektorí z nich už využívajú ubytovanie počas celého roka v mestských a charitatívnych zariadeniach. Počas chladných mesiacov radnica pomôže ľudom v núdzi tým, že v oplotenom areáli amfiteátra na mestských pozemkoch postaví stan s kapacitou 50 lôžok. Stan je 24 hodín denne strážený bezpečnostnou službou.
Niektorí radšej uprednostnia alkohol
V minulosti ľudia, ktorí bývajú v blízkosti núdzových nocľahární, často vyjadrovali svoju s pohybom bezprizorných ľudí. Preto sa mesto rozhodlo riešiť otázku ubytovania pre bezdomovcov v lokalite mimo obytných zón a stan postavilo v areáli amfiteátra. Jeho prevádzka zaťaží mestský rozpočet každý mesiac približne sumou 10 000 €.
„V čase krízy je aj táto čiastka pre nás pomerne vysoká. Cena ľudského života a zdravia, ktoré môžeme takýmto spôsobom ochrániť, sa ale vyčísliť nedá. Preto nás mrzí, že niektorí ľudia v núdzi uprednostnia pred teplou posteľou spoločnosť alkoholu. Bohužiaľ, niekedy to zájde tak ďaleko, že spomínané prípady sa skončia tragicky," krúti hlavou Andrej Hrnčiar, primátor mesta Martin.
V stane sa musia dodržiavať pravidlá
Stan je vykurovaný pecou na tuhé palivo a z bezpečnostných dôvodov ju obsluhujú len členovia strážnej služby. Pre nocľažníkov sú k dispozícií aj chemické toalety a prevádzka nocľahárne má svoj režim.
„Stan sa otvára medzi sedemnástou a osemnástou hodinou a nocľažníci ho musia opustiť ráno medzi ôsmou a deviatou. Pri odchode im poskytujeme prídel tuhej stravy. Večer pri príchode kontrolujeme všetkých záujemcov o nocľah, či nie sú pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok," ilustruje režim v stane Jozef Petráš, hovorca mesta Martin.
Počet záujemcov stúpa
Nocľaháreň otvorili 2. novembra, zavrieť ju majú koncom marca. „Samozrejme v prípade nepriaznivých klimatických podmienok budeme pružne reagovať. Už prvú noc sme mali päť nocľažníkov a v utorok ich počet stúpol na dvanásť," opisuje prvé dni fungovania stanu hovorca radnice. Väčšinu bezdomovcov u nás tvoria muži a preto budú pravdepodobne tvoriť najväčšiu skupinu záujemcov. Tomuto predpokladu nahráva aj ďalšia skutočnosť.
„Rodič, ktorým je najčastejšie matka s dieťaťom štatút bezdomovca v podstate ani nemôže mať. Prípady, keď deťom hrozí, že sa ocitnú bez strechy nad hlavou, musíme riešiť v spolupráci s úradom práce, sociálnych vecí a rodiny. Takéto osoby sa umiestňujú v sociálnych zariadeniach, nocľaháreň tomu nezodpovedá," upresňuje Jozef Petráš.
Aj bezdomovci majú svoj režim
Stan pre bezdomovcov už naplno slúži svojmu účelu. Vo štvrtok večer v ňom našlo svoju posteľ pätnásť ľudí. V piatok ráno okolo deviatej ráno už bola nocľaháreň prázdna. „Aj títo ľudia majú svoj režim. Ráno dostávajú bagety a potom sa rozídu a hľadajú niečo, čo by im počas dňa prinieslo nejaké peniaze. Zatiaľ nemôžem na nich povedať krivé slovo. Naopak, vidno, ako si medzi sebou pomáhajú. Väčšina z nich sa pozná už dávnejšie. Postupne sem volajú aj svojich kamarátov a tak sa ich počet zväčšuje. Je zaujímavé, že si dávajú pozor, aby sa medzi nimi neobjavil niekto, kto by robil problémy," prezrádza člen bezpečnostnej služby Ivan Kašík, ktorý sa spolu s kolegami pravidelne vymieňa po dvanástich hodinách.
„Predovšetkým sa starám o teplo a poriadok. Večer sa s nocľažníkmi trochu porozprávam, oni si uvaria kávu alebo čaj, ale cez deň som tu sám. Pravidelne sem chodia na kontrolu aj hliadky mestskej a štátnej polície. Zatiaľ však nemali dôvod zasahovať," chváli správanie ľudí v núdzi pracovník SBS.