Novela školského zákona priniesla pre reformné ročníky - teraz už prvé dva ročníky každého stupňa základných a stredných škôl výrazné zmeny. Okrem učebníc sa zmenil učebný plán, školy dostali priestor i na vlastné, celkom nové predmety tak, aby rozvíjali tie základné. V jazyku zákona - štátny vzdelávací program dopĺňa školský vzdelávací program.
Každý rok v inom regióne
Základné školy zväčša dvadsaťpercentný priestor školského vzdelávacieho programu využili na rozšírenie cvičení z matematiky, slovenského a cudzieho jazyka. Väčšina si z ponuky ministerstva školstva vybrala hravé čítanie, environmentálnu či regionálnu výchovu. V ZŠ na Kronerovej ulici v Martine sa orientujú na regionálne dejiny, v rámci nich žiaci v každom ročníku spoznajú iný región - Turiec, Liptov, Oravu, stredné Pohronie a stredné Považie. Telesnú výchovu na tejto škole rozšírili o hodinu bedmintonu.
Niektoré školy sú originálne a prišli s vlastnými predmetmi. Na „Hurbanke" v Martine majú napríklad deti povinné plávanie, piataci a šiestaci sa učia slovoland či počtoland. Slovoland má žiakov naučiť prakticky používať slovenčinu v bežnom živote, počtoland ich učí netradičnou formou narábať s číslami.
Ako usporiť doma energiu?
Aj stredné školy sú pri školských vzdelávacích programoch kreatívne. Gymnázium Viliama Paulinyho-Tótha v Martine otvorilo pre druhákov predmet energie. Študenti získavajú informácie o úspore energií v domácnosti, o rope či plyne. Vyústením vyučovania je exkurzia do elektrárne. „Sú to praktické vedomosti, predmet rozširuje študentom obzor," vyzdvihla zástupkyňa riaditeľa Eva Bónová, podľa ktorej je tento predmet spojením vedomostí z viacerých predmetov.
Nesedia len nad matikou. Medzi voliteľnými predmetmi sa v školách objavuje najmä
environmentálna výchova. V ZŠ na Kronerovej ulici v Martine sa však venujú aj regionálnym dejinám. FOTO: archív tn
Sprievodcovia, úroky a médiá
Nereformné ročníky majú zatiaľ iba voliteľné predmety, ktoré však výrazne skvalitňujú výučbu študentov. Každá škola si zvolila predmety podľa svojho zamerania alebo všeobecne použiteľné. Takými sú na stredných školách napríklad sprievodcovská činnosť, finančná a poistná matematika, ktorá naučí vypočítať úrok, vybaviť úver, príprava jedál či mediálna výchova.
Každý z predmetov má študentom rozšíriť vedomosti, poslúžiť na praktické použitie v živote alebo napomôže pri prijímacích skúškach na vysokú školu.
Mladí literáti na školách
Slovenčinárka Viera Puidesová z Pedagogickej a sociálnej akadémie v Turčianskych Tepliciach učí štvrtákov literárny seminár, ktorý majú i teplickí a vrútockí gymnazisti. „Je tu väčší priestor na analýzy literárnych diel, píšeme slohy a posielame práce do literárnych súťaží. Trénujeme tak aj na písomné maturity. Študentov i mňa takáto hodina baví viac ako bežná hodina slovenského jazyka," povedala.
Informácie do života
V Spojenej škole v Martine absolventi absolvujú predmet úvod do sveta práce. Študenti sa učia písať si žiadosti do zamestnania, životopisy, hľadať si na internete prácu a orientovať sa na úrade práce. V turianskej Spojenej škole si zas môžu študenti v rámci voliteľného predmetu vytvoriť fiktívnu firmu, s ktorou cez istý program môžu obchodovať s ďalšími fiktívnymi firmami iných škôl na Slovensku. V rámci tejto firmy sa naučia účtovať, zdaňovať či podnikať.