1. Olivový olej
Ako pomáha: Zvláčňuje popraskané ruky a pery.
Predtým, ako vyjdete do zimy, potrite si ruky a pery olivovým olejom. Funguje tiež obyčajné maslo alebo margarín, ale na rozdiel od olivového oleja sa tak dobre nevstrebávajú.
2. Kuchynský valček
Ako pomáha: Zohreje nohy.
Jeden z najjednoduchších spôsobov, ako sa zbaviť studených nôh, je masáž valčekom. Dobre je, ak vám pri tom pomôže váš partner. Prechádzajte ním po chodidlách asi tri minúty. Valček má ešte jeden blahodárny vplyv. Pomôže vám natiahnuť šľachy, takže sa vám bude ľahšie chodiť po vianočných nákupoch.
3. Slepačia polievka
Ako pomáha: Zmierňuje príznaky nachladnutia.
Pri nachladnutí pite nielen dostatok tekutín, ale doprajte si i dva taniere dobrej slepačej polievky denne. Je to osvedčený recept, ktorý používali už naše staré matere. Väčšinu infekcií dýchacieho ústrojenstva spôsobuje produkcia bielych krviniek, ktorým sa hovorí neurophily, tie zvyšujú produkciu hlienu. Slepačia polievka zabraňuje tvorbe neurophilov.
4. Fľaša horúcej vody
Ako pomáha: Posilňuje imunitu.
Kedykoľvek pocítite, že na vás „niečo lezie", priložte si fľašu s horúcou vodou k hrudníku. Presne pod hrudnou kosťou sa nachádza miesto, v ktorom sa vytvárajú T-lymfocity, bunky, ktoré sú základom obranných funkcií organizmu. Teplom ich činnosť posilníte.
5. Fľaša whisky
Ako pomáha: Likviduje bolesť v krku.
Niektorí odborníci odporúčajú kloktať whisky s vodou, no úplne najlepšie je whisky vypiť. Pripravte si ozdravný nápoj: vyžmýkajte polovičku citróna, pridajte trochu horúcej vody, lyžicu whisky a lyžičku medu. Ak nepijete alkohol, kloktajte slanú vodu.
6.: Žuvačka bez cukru
Ako pomáha: Udržiava v kondícii uši.
Zápal uší patrí k nepríjemným bolestiam. Bohužiaľ patrí k častým ochoreniam zimného obdobia. Pri chrípke sa smrkaním dostáva hlien aj do ušnej trubice. Podľa vedcov sa ale riziko, že ochoriete na zápal ucha, znižuje o polovicu, ak žujete. Proces žuvania totiž posúva hlien z ucha. Sladidlo xylitol, ktoré sa dáva do žuvačiek bez cukru naviac napáda baktérie, ktoré problém spôsobujú.
7. Vankúš naviac
Ako pomáha: Ničí kašeľ.
Pokiaľ trpíte kašľom, určite vám neuniklo, že váš stav sa v noci zhoršuje. Je to preto, že sa chĺpky, ktorým sa hovorí cilia a ktoré sa vyskytujú okolo pľúc a priedušiek, narovnávajú a nemôžu posúvať vrstvu hlienu. Hlien sa potom hromadí, čo spôsobuje kašeľ. Keď si hlavu podopriete vankúšom naviac, chĺpky zostanú v pôvodnom stave. Pokiaľ netrpíte hlienovým kašľom, ale skôr suchým a dráždivým, skúste si dať prst do ucha a zľahka ním zatriasť.
8. Žiarovka
Ako pomáha: Zlepšuje náladu.
V zime sa častejšie cítime "pod psa". Nedostatok slnka znižuje hladinu hormónu šťastia serotonínu. Minútové cvičenie so žiarovkou vám ju pomôže doplniť. Sadnite si do miestnosti, v ktorej môžete zhasnúť svetlo. Vezmite mobilnú lampu (napr. nočnú) so 60-wattovou žiarovkou. Posaďte sa meter od lampy, uistite sa, že ju môžete zhasnúť z miesta, na ktorom sedíte. Rozsvieťte lampu a dívajte sa do nej jednu minútu. Potom ju zhasnite, zavrite oči a sústreďte sa na záblesk svetla, ktorý máte pred sebou, kým nezmizne. Kto má bioptronovú lampu s polarizovaným svetlom, je na tom najlepšie. Len ju musí použiť.