Martinčania sa prvýkrát v Národnom dome, ktorý je dnes jednou zo scén Slovenského komorného divadla, zabávali už pred 120 rokmi. Dnes si túto udalosť pripomínajú silvestrovským večierkom.
MARTIN. Začal sa krátko po 18. h uvedením bláznivej komédie Raya Cooneyho 1+1=3. V Slovenskom komornom dívadle ju s veľkým úspechom hrajú už desať rokov (premiéru mala 11. júna 1999). Po jej skončení bude večer v divadle pokračovať diskotékou Fera Horu a krstom knihy Dagmar Podmakovej Príbeh divadla k 65. výročiu SKD. Toto divadlo vzniklo v roku 1944 ako druhé profesionálne na Slovensku a hneď prvou premiérou 22. januára 1944 ohrozilo svoju vlastnú existenciu. V réžii Andreja Bagara SKD uviedlo Verhaerenovho Filipa II. - protitotalitnú inscenáciu, ktorou martinské divadlo jasne manifestovalo, na koho strane stojí. Túto hru zahrali herci berlínskeho Deutsches Theater pohostinsky v Bratislave v roku 1933 emigrujúc pred Hitlerom. V Martine ju hneď po premiére úrady zakázali.
V histórii Národného je pamätným dňom aj 31. december 1889. Po poldruharočnej výstavbe Domu, ktorá bola financovaná z celonárodnej zbierky, sa tu po prvý raz uskutočnil tradičný martinský silvestrovský večierok. "Na jeho programe boli pravdepodobne zábavné scénky a skeče," uviedol pre ČTK Tibor Kubička zo Slovenského komorného divadla. Národný dom potom oficiálne otvorili 12. augusta 1890, a to premiérou hry Márie Oľgy Horváthovej Stratená. Neskôr priviezli do Martina maľovanú oponu od akademického maliara Karla Vítězoslava Maška symbolizujúcu slovanskú vzájomnosť, ktorá sa po reštaurovaní používa dodnes.
Budova Národného domu medzičasom prešla rozsiahlou rekonštrukciou, ktorú po takmer ôsmich rokoch vlani ukončili. Obnova si vyžiadala viac než 9,96 milióna eur (300 miliónov korún). Na doskách martinského divadla si v minulosti zahralo viacero slávnych hercov, medzi ktorými nechýbal ani Jozef Kroner.