u, sa niekto chystá konečne dostať na verejnosť. Primátora mesta Martin Andreja Hrnčiara sme sa pýtali, či pozná autora tejto kampane a či nemá z nej obavy.
- Hneď na začiatku musím priznať, že ide o kampaň, za ktorou je mesto Martin. Práve my sme sa sami rozhodli, že ňou budeme aktívne vyzývať občanov k tomu, aby nás kontrolovali, pozerali sa nám na prsty, zaujímali sa o to, ako pracujeme s verejnými financiami a majetkom mesta, a ešte viac vstupovali do tohto procesu. Ako prvé a jediné mesto na Slovensku sme zaviedli projekt Transparentné mesto a naším cieľom je, aby všetci Martinčania o tom vedeli.
Prečo sa mesto teda pod takúto kampaň nepodpísalo, ale ostalo v anonymite?
- Kampaň sme naplánovali v dvoch krokoch. Prvým sme počas januára sloganom Pozrite sa vašej samospráve pod pokrievku chceli u martinskej verejnosti vyvolávať záujem a zamerať ich pozornosť na túto, v poslednej dobe bohužiaľ škandalizovanú, oblasť verejného života. Chceli sme, aby sa o tom na uliciach či pri ceste autobusom čo najviac hovorilo. V tomto kroku sme vsadili na jednu z prirodzených ľudských vlastností, že častokrát sa najlepšie šíri informácia, ktorá je zahalená rúškom tajomstva.
V týchto dňoch sa však už plagáty hovoria niečo iné.
- Áno, sloganom Nám do hrnca vidí každý chceme naopak dať všetkým najavo, že my žiadne tajomstvá nemáme a každý nás môže 24 hodín denne kontrolovať. Je to vďaka možnostiam a nástrojom, ktoré sme vytvorili v rámci projektu balíka protikorupčných opatrení a zavádzania transparentnosti. Martinčania dnes ako jediní na Slovensku majú možnosti, ktoré idú vysoko nad rámec platných zákonov. Projekt transparentného mesta ale má naozaj význam len vtedy, ak sa o ňom vie a občania ho budú čo najviac využívať. Najlepšie im to umožňuje naša internetová stránka s jasným odkazom na oblasť transparentného mesta.
Čo tam jej návštevníci nájdu?
- Veľmi jednoduchým spôsobom sa na nej dá kontrolovať, ako efektívne využívame mestský rozpočet. Ak napríklad mesto hľadá dodávateľa tovarov alebo služieb, robí tak pomocou elektronických aukcií. Po prvých šesť mesiacoch nám ich zavedenie ušetrilo takmer tretinu predpokladaných nákladov. Na tejto stránke zverejňujeme aj všetky zmluvy a faktúry. To znamená, že každý si hocikedy môže ľahko nájsť všetky informácie o výzve, priebehu aktuálnych a uzavretých elektronických aukcií, prečítať zmluvu, ktorú sme s jej víťazom uzavreli a navyše skontrolovať sumu na faktúre, ktorou mu mesto aj v skutočnosti platilo. Podobne je tomu aj pri príjímaní zamestnancov, prideľovaní sociálnych bytov, tvorbe všeobecne záväzných nariadení či hlasovaní poslancov.
Dobre, ale čo ak niekto nemá pripojenie na internet?
- Súčasťou kampane sú aj letáky, ktoré v týchto dňoch distribuujeme do všetkých schránok. Popri predstavovaní ďalších výhod projektu nabádajú aj k aktívnemu sledovaniu a pripomienkovaniu diania v meste. Verím, že to pomôže predchádzať problémom, s akými sa stretávame napríklad pri novej výstavbe. Nášmu úradu zákon ukladá v predstihu našich občanov informovať o takýchto zámeroch. Samozrejme tak robíme, ale často sa stáva, že občania, ktorých sa to priamo dotkne, sa o tom dozvedia až vtedy, keď sa už začne stavať. Začnú spisovať petície a sťažnosti, keď už ani my nemôžeme nič zmeniť či zastaviť. Ak by sa priebežne zaujímali o to, čo sa pripravuje a ozvali sa ešte v tomto čase, vedeli by sme ich uspokojiť.
A s čím ešte si tento projekt môže spojiť bežný obyvateľ nášho mesta?
- - Tu by som skôr naopak upozornil na to, sčím mesto Martin vďaka týmto aktivitám nie je spájané. To, že sa oMartine vmédiách, ktoré sú plné korupčných afér aškandálov vtýchto súvislostiach nehovorí, totiž nie je náhoda. Je to výsledok tvrdej práce, ktorú odvádzame pri ďalšom napredovaní projektu transparentného mesta. Na základe mnohých telefonátov amailov, ktoré dostávam, môžem skonštatovať, že mesto Martin ajeho obyvatelia získavajú vysoký kredit nielen vrámci Slovenska ale aj v zahraničí.