MARTIN. Martinská teplárenská v tomto roku poskytne svojim odberateľom teplo za približne 110,8 eura za kilowatthodinu, čo je v starých jednotkách 13 eur za gigajoul bez DPH. Je to rovnaká cena, akú Martinčania platili v roku 2009. Tepláreň zachovala pôvodnú cenovú úroveň napriek investícii takmer 16 miliónov eur do rekonštrukcie kotla s fluidnou vrstvou na spaľovanie biomasy. Kotol plánujú Martinčania uviesť do prevádzky v máji 2010. „Našu doterajšiu palivovú základňu tento rok rozšírime o biomasu, čím sa posunieme k vyššej nezávislosti na plyne," zdôraznil Jaroslav Mihál, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ.
Kotol s výkonom 60 megawattov (asi 75 ton pary za hodinu) bude vyrábať ročne približne 26 000 megawatthodín elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Ročná spotreba drevnej štiepky bude približne 70 000 ton. Projekt zahŕňa rekonštrukciu letného kotla na hnedé uhlie a následnú inštaláciu jednej z najmodernejších technológií na spaľovanie biomasy. Využitie biomasy bude mať pozitívny vplyv aj na konečnú cenu pre odberateľov. Elektrina vyrobená z biomasy sa v zmysle zákona o podpore obnoviteľných zdrojov vykupuje za vyššie ceny. V prípade martinskej teplárne je to 125,98 eura za megawatthodinu. Okrem pozitívneho efektu na ceny pre odberateľov bude mať využitie biomasy vplyv aj na kvalitu ovzdušia a rozvoj pracovných príležitostí v regióne Turca.
Spoločnosť Martinská teplárenská aktívne pracuje na rozšírení centrálneho zásobovania teplom v Martine. V roku 2008 bolo do sústavy pripojené sídlisko Priekopa v Martine a Martinská fakultná nemocnica. Pripravuje sa pripojenie mesta Vrútky aj kasární Sever na centrálny horúcovod. Tieto projekty zabezpečujú stabilnú cenu tepla pre všetkých zákazníkov martinskej teplárne.