ho obsah a grafiku. Seriálom chce redakcia postupne zverejniť kompletnú faktografiu spojenú s týmto titulom.
ROK 1967
- - Podľa tiráže noviny vychádzali vo štvrtok. Svojich vydavateľov ani sídlo nezmenili (OV KSS aONV, Mudroňova ulica), stáli 40 halierov, pri osemstranovom vydaní sa ich cena menila na 60 alebo 80 halierov. Tlačila ich Tlačiareň Pravda vŽiline.
- - Dvojstĺpcová hlavička (biely nápis Život Turca na čiernom podklade) putovala po ploche prvej strany. Zčasu na čas noviny menili jej farbu - paleta bola pestrá, od sviatočnej červenej alebo zelenej na konci roka aj petrolejová, fialová, modrá či dokonca žltá.
- - Hlavným redaktorom novín bol Egon Skalák, ako redaktor bol vtiráži uvedený Jozef Patsch aod čísla 7 (16. februára) aj Anna Laššová.
- - Noviny majú od prvého čísla dobrú formálnu iobsahovú úroveň. Sú žánrovo pestré, ich obsah je úderný, redaktori sa neboja postojových materiálov, vyjadrujú sa kmnohým témam aj kriticky. Spravidla štvorstranové čísla zapĺňajú nielen správami, ale aj poznámkami, riportami, súdničkami, na inzerciu využívajú aj plochu zlomu medzi druhou atreťou stranou novín. No až vdruhej polovici roka sa objavuje viac podpísaných materiálov, vprvej sa využívali skratky, alebo články neboli podpísané vôbec.
- - Obsahom novín boli články zo strojárstva, z poľnohospodárstva, dedín, kultúry, uverejňujú sa profily najlepších pracovníkov, Jaroslav Rezník pokračuje vo svojom seriáli Martinské pamätníky slovenskej kultúry, noviny píšu oškolách, ostatnom priemysle, životnom prostredí, stavbárčine, výsledkoch podnikov, oštúdiu medikov. Na fotkách sú väčšinou pracujúci, deti, ale vtomto ročníku novín je aj veľa záberov zturčianskej prírody, ale aj zrôznych oficialít.
- - Kzákladným rubrikám novín patrí: Zápisník, Kultúra, Postrehy týždňa, Kapitoly zhistórie, Názory, ohlasy, pripomienky, Tvoria vnašom meste (tejto rubrike sa venovala A. Laššová).
- - Šport zaberá takmer celú poslednú novinovú stranu. Zaujímavé na tejto časti novín je to, že materiály všporte nie sú väčšinou podpísané, nevieme preto, kto ich tvoril. Výnimku tvoria rozsiahlejšie články, rozhovory podpísané M. Javorinom, čo je pseudonym Mira Ruttkaya. Až koncom roka sa objavujú pod článkami sporadicky autorské skratky.
- - Noviny majú množstvo spolupracovníkov. Najčastejšie sa objavujú mená E. Lamoš, C. Baran, J. Junas, J. Bojmír aE. Pochyba. Ale svoje články do novín napísali aj J. Vongrej, T. Winkler, Ľ. Brnová, M. Vašková, J. Jedlička, V. Lichner, M. Soukupová, M. Lukáč, A. Kardošová, J. Blaha, Ľ. Kráľ, M. Vlnová, V. Hejný, M. Plištilová, P. Šípoš, Ž. Tarcalová, J. Valach, E. Krabáťová, V. Bukovský. P. Halaša či A. Horáková Gašparíková.
- - Fotografie redakcia spravidla nepodpisovala. Vdrvivej väčšine čísel nenájdeme pod nimi žiadne mená. Ak áno, tak sú to mená redaktorov. No vdruhej polovici roka sa to mení apod fotografiami nájdeme aj také mená ako Cyril Minárik, Ján Bojmír, J. Blaha, J. Thurzo, ale už aj Filip Lašut, ktorý spolupravuje sredakciou dodnes.
- - Včísle 4 z26. januára sa po prvý raz vnovinách objavujú aviza na materiály včísle, ato vlište po celej výške novín na ľavej strane prvej novinovej strany. Tento spôsob avíz redakcia uplatňuje potom niekoľko rokov.
- - Včísle 5 z2. februára sa noviny zapojili do obrany historického jadra Martina prostredníctvom ankety sarchitektami.
- - Vmarci sa vnovinách objavujú náborové letáky na kúpu slovenských kníh. Je to prvý raz vhistórii novín, keď sa použil vložený materiál nabádajúci ku kúpe nejakého tovaru.
- - Vtomto ročníku novín sa začínajú používať aj úvodníky, resp. príhovory. Sú síce len občasné, ale autori - spravidla ľudia zOV KSS alebo ONV - ich využívajú na bilancovanie úloh.
- - Včísle 17 z25. apríla je uverejnený rozsiahly materiál znávštevy člena P ÚV KSČ aprvého tajomníka ÚV KSS Alexandra Dubčeka vmartinských strojárňach, cituje sa pritom zjeho príhovoru.
- - Včísle 24 z13. júla majú noviny venovanú jednu novinovú stranu Filmovému festivalu pracujúcich. Ztohto materiálu sa dozvedáme, že aj vMartine vtomto roku uviedli slávny taliansky film Včera, dnes azajtra, ale aj Bondarčukovu prvú časť epopeje Vojna amier.
- - Príloha pre Dielne SNP Vrútky bola súčasťou čísla 29 z18. júla. Vtom istom čísle sa nachádza rozsiahly materiál otom, že orok vMartine položia základný kameň martinského skanzenu.
- - Návšteva prezidenta aprvého tajomníka ÚV KSČ Antonína Novotného sa avizuje včísle 30 z25. júla. Odvtedy sa vkaždom čísle novín uverejňujú články opríprave na túto návštevu, obrigádach, čistení mesta, výzdobe apripomína sa aj storočnica martinského gymnázia (v čísle 34 z22. augusta redakcia gymnáziu venuje tri novinové strany).
- - Vzácni hostia prišli. Číslo 35 z29. augusta venuje návšteve prezidenta veľkú pozornosť. Sú vňom články ozhromaždení pracujúcich, opodujatiach vdivadle, oBlatnici, kam delegácia tiež prišla, okladení vencov vPriekope, oMatici slovenskej, citácie ztlačovej agentúry. No ani slovo otom, že A. Novotný odmietol dar matičiarov.
- - Číslo 38 z19. septembra je okrem športu celé venované dňu tlače. Hádam po prvý raz vhistórii osláv tohto sviatku novinárov ačitateľov novín sa tu spomína futbalový zápas hercov anovinárov. Uskutočnil sa vBanskej Bystrici afarby hercov hájili aj také mená ako Belohávek, Mišovic, Mistrík, Effa, Durdík, Nosáľová či Bálintová.