ené dedinky a mestá nášho literárneho okolia.
Najskôr sa nechajme povodiť knižkou - sprievodcom do vrecka. Výprava sa začína v Rajci, pokračuje po okolí Žiliny, vstúpi do krajského mesta a vyvedie nás cestičkami na Kysuce. Dozvedáme sa, ktorí spisovatelia a kultúrni pracovníci sa tu narodili, prežili časť svojho života, kde sú pochovaní, ba niekde sú spomenuté aj priľahlé kultúrne reálie. Takúto skladbu údajov zachováva autor i naďalej. Z Kysúc nás vyšle Igor Válek na Oravu, povodí nás po nej a cez rodisko otca prozaika Jána Kalinčiaka Párnicu, zvedie nás do jeho rodiska Záturčia. Tu sa cíti Igor ako doma, veď sa tiež v Záturčí narodil. Z prírodne aj literárne a kultúrne plodného Turca musíme ísť ďalej na východ popri brehoch Váhu, veď Liptov v ničom nezaostáva za predošlými regiónmi, čaká nás dlhá cesta až na Hybe, Východnú a na Štrbu.
Osobitným čarom lexikónu je, že prekračujeme nielen hranice chotárov, ale aj hranice času. Veď aké pocity v nás vyvolávajú stretnutia, keď sú vedľa seba mená napríklad Mošovčanov: Jura Tesáka Mošovského (1547), Mateja Gažúra (okolo1588 - 1659), Michala Inštitorisa-Mošovského (1635 - 1705), Jána Kollára (1793 -1852), Štefana Krčméryho (1892 - 1955), Anny Lackovej-Zory (1899 - 1988) a Jozefa Tatára (1954).
O autoroch sa základné biografické a bibliografické údaje dozvedáme v abecednom slovníku, uvedený je názvom Od A(giča) po Ž(iaka). Môžeme si sadnúť a zalistovať si, veď mnohých veľmi nepoznáme, i keď sme už čosi o nich počuli. Čaká nás plejáda päťsto päťdesiat hesiel osobností!
Tým sa však lexikón nekončí, pokračuje informáciami o žilinskej odbočke Spolku slovenských spisovateľov, Matici slovenskej, Slovenskej národnej knižnici a ďalších knižniciach, literárnych múzeách a pamätných izbách, literárnych kluboch, literárnych súťažiach, prehliadkach a festivaloch, a ešte nájdete aj adresy niektorých vybraných vydavateľstiev a periodík. Záver útlej a pritom obsažnej 300 stranovej knižočky tvorí zoznam použitej literatúry, skratiek a milé prekvapenie v závere - podobizne žijúcich literátov.
Patrí sa poďakovať Igorovi Válekovi za takúto moderne a prakticky koncipovanú príručku literatúry a kultúry, ktorá presahuje význam regiónu.
Kniha je, ako čítame na zadnej strane väzby, určená žiakom, študentom i pedagógom, bibliografom, knihovníkom, novinárom, publicistom aj vydavateľom, jednoducho všetkým kultúrnym ľuďom. Ja dodávam, že aj spomenutým obciam a mestám, ktoré by mali z nej čerpať a popýšiť sa svojimi rodákmi.