MARTIN. Pred dvomi rokmi úspešne transplantovali stú obličku v Martinskej fakultnej nemocnici. Vtedy sme informovali aj o tom, ako transplantačné centrum urgentne potrebuje vlastné lôžkové priestory. Odvtedy ubehli už dva roky, no transplantačné centrum s najvyššou odberovou aktivitou obličiek na Slovensku je stále bez vlastných lôžok. Primárka transplantačného oddelenia Barbara Grandtnerová o nové priestory pre transplantačné centrum bojuje už dlho.
Odoberajú najviac obličiek
Na Slovensku fungujú štyri obličkové transplantačné centrá, naše martinské je spomedzi nich najmladšie a v spádovej oblasti má Žilinský kraj až po Považskú Bystricu a Ilavu. Napriek mladému veku však dosahuje výborné výsledky. „Za svoje 6,5 ročné trvanie sme odobrali 253 obličiek, z ktorých 116 sme odoslali do ostatných centier," pochválila sa primárka B. Grandtnerová. Za úspechom vraj stojí vynikajúca práca transplantačných koordinátorov „Je úlohou lekára na oddelení ARO, aby sa ozval v prípade, že má potenciálneho darcu. Túto spoluprácu naši kolegovia zvládajú vynikajúco, " dodáva primárka.
Vodu kážu, víno pijú
Martinčan Martin Pápeš má s tímom martinských lekárov pozitívnu skúsenosť. Na dialýzu chodieval dvakrát do týždňa, chorobe sa však nepoddal. Športoval a venoval sa svojej podnikateľskej činnosti aj naďalej. V roku 2008 mu však lekári diagnostikovali špeciálny typ ochorenia, ktoré postihuje okrem obličiek aj iné orgány, ako napríklad horné dýchacie cesty či pľúca
„Bolo to v jeden večer o trištvrte na sedem, volali mi z centra, že majú pre mňa obličku. Najskôr som si myslel, že si zo mňa robia srandu, no potom som sa rýchlo zbalil a na zlé myšlienky mi vôbec neostal čas," spomína si Martin, ktorého zdravotný stav je teraz omnoho lepší. „Bol som poučený, ako sa mám správať doma, aké zdravotné návyky mám dodržiavať, no zaskočilo ma, že po operácii som bol s druhým pacientom na izbe a ten hygienické návyky dodržiaval na veľmi nízkej úrovni," čuduje sa Martin.
Lôžka sú podmienkou na ďalší rozvoj
Napriek najmenšiemu regiónu a najkratšiemu trvaniu si Transplantačné centrum v Martine buduje dobrú pozíciu a kráča aj so súčasným trendom transplantácií obličiek vo svete. „V súčasnosti si ľudia často transplantáciu zamieňajú za operáciu. Starostlivosť o transplantovaného pacienta a o to, aby sa oblička prijala s čo najmenej komplikáciami, je však omnoho dlhodobejší proces a musí mať za sebou kvalitné laboratórne zázemie. Pacienta po transplantácii sledujeme a liečime po celý čas fungovania novej obličky, čo môže byť desať, pätnásť aj viac rokov. Prípadne, ak by sa vyskytli nejaké komplikácie, musíme byť schopní prijať pacienta kedykoľvek na lôžko," nadškrtla primárka možný problém.
V tejto ambulancii Transplantačné centrum v súčasnosti ordinuje. FOTO: ARCHÍV TC
S vlastnými lôžkami sa počíta
Martinské centrum totiž stále nemá svoje lôžka. Na hospitalizáciu pacientov využívajú lôžkové kapacity iných nemocničných pavilónov a pacienti sa tak niekedy ocitnú na izbe s niekoľkými ďalšími pacientmi, ktorí boli operovaní na niečo celkom iné. „Transplantačné centrá v iných mestách majú svoje lôžka, ktoré sú vybavené špeciálnymi presklenými miestnosťami, kde je pacient držaný v štandardnej čistote a predovšetkým je tu sám. Transplantovaný pacient má totiž cielene zníženú imunitu, aby jeho telo nebojovalo s novým orgánom. Je preto náchylnejší na infekčné choroby," dodala primárka. Ako nás informovala hovorkyňa Katarína Kapustová, Transplantačné centrum v Martine bude mať vlastné lôžkové oddelenie. „V novembri 2009 sme začali budovať v MFN nový chirurgický pavilón z prostriedkov EÚ. V rámci stavby sa vybuduje aj lôžkové oddelenie pre transplantačné centrum MFN. Ukončenie stavby plánujeme na november 2011," uviedla K. Kapustová.
TRANSPLANTÁCIE V MFN 2003 - 2009
K 18. februáru 2010 vykonalo transplantačné centrum v Martine 136 transplantácií, z čoho bolo 61 žien a 75 mužov. Najmladší pacient mal len 15,5 rokov, najstarší pacient mal 67 rokov. Z celkového počtu bolo 11 príbuzenských transplantácií. Transplantácia zlepší kvalitu života pacienta po transplantovaní obličky, zabezpečí mu plnohodnotné zaradenie do práce, neobmedzené cestovanie. Transplantácia tiež znamená menšiu finančnú náročnosť pre zdravotnú poisťovňu v porovnaní s dialýzou.
ZDROJ: Transplantačné centrum v Martine