MARTIN. Päťnásťročný spor súkromného podnikateľa o právoplatnosť pohľadávky voči mestu Martin v hodnote 103 miliónov vtedajších korún, ktorá sa vyšplhala na dnešných takmer 13 miliónov eur, má nečakané pokračovanie.
Napriek tomu, že martinská radnica bola už v štyroch súdnych sporoch úspešná, osem dní pred vypršaním ročnej lehoty od ostatného rozhodnutia Najvyššieho súdu, zástupca generálneho prokurátora Ladislav Tichý podal mimoriadne dovolanie na Najvyšší súd SR, v ktorom žiada zrušenie rozsudku.
Nový protivník - cyperská spoločnosť
Novinkou v dlhoročnom spore je aj to, že pohľadávku od podnikateľa Martina Garguláka odkúpila neznáma cyperská spoločnosť. Ten ju v telefonickom rozhovore pre média nechcel bližšie špecifikovať.
Šéf martinskej radnice Andrej Hrnčiar informoval, že prokurátor sa v mimoriadnom dovolaní oprel o paragrafy z občianskeho súdneho poriadku, v ktorých sa hovorí, že súd má postupovať tak, aby bola zabezpečená spravodlivá ochrana práv účastníkov konania, ako aj výchova na zachovávanie zákonov, na čestné plnenie povinnosti a na úctu práv iných osôb.
Hrnčiar: Koľko treba rozsudkov?
„Nespochybňujem inštitút mimoriadneho dovolania, pán prokurátor má naň právo. Nie je nám ale jasné, prečo prokurátor chce chrániť záujmy osoby, ktorá na jednej strane žiada správkyňu konkurznej podstaty o vrátenie 10 miliónov Sk, pretože sa vraj nestala majiteľom pohľadávky a vzápätí sa táto istá osoba vydáva za majiteľa pohľadávky a žiada Generálnu prokuratúru SR o mimoriadne dovolanie. Zdá sa nám to ako čistá špekulácia. Koľko rozsudkov a za aký čas musia vydať súdy, aby sme nadobudli právnu istotu, že mestu Martin nehrozí totálny krach a bankrot?" pýtal sa primátor Andrej Hrnčiar, ktorý adresoval výčitku aj svojmu predchodcovi - Stanislavovi Bernátovi. „Keby konal zodpovedne, mohli sme sa všetkému vyhnúť."
Rozhodovať sa bude vo štvrtok
Najvyšší súd bude o mimoriadnom dovolaní rozhodovať vo štvrtok. „Verím v spravodlivosť, verím, že najvyšší súd potvrdí rozsudky štyroch senátov, ktoré rozhodli v prospech obyvateľov Martina," povedal Andrej Hrnčiar.
Ak by sa stal opak a mesto by v spore neuspelo, tak by mu hrozila nútená správa.
„Život v meste by sa zastavil, nič by sa v ňom nerozvíjalo. Museli by sme ukončiť všetky rozbehnuté projekty, zastaviť dotácie, zvyšovať dane. Veď suma, o ktorú nás žiadajú, predstavuje takmer polovicu príjmov z nášho rozpočtu," načrtol katastrofický scenár martinský primátor.
Ako to začalo
Spor medzi magistrátom a súkromným podnikateľom vznikol ešte za bývalého vedenia mesta. Mesto sa zapojilo pred takmer 15 rokmi do budovania lyžiarskeho strediska. Magistrát sa zaviazal, že vloží do spoločnosti nepeňažný vklad v hodnote výške 103 miliónov korún. Žalujúci je presvedčený, že mesto záväzok nesplnilo. Bývalý primátor Stanislav Bernát tvrdí, že Martin postupoval v súlade s Obchodným zákonníkom a svoje záväzky si splnil.