Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky
ATLETIKA ATLETIKA

Beh k srdcu SNP: Nič nové, opäť vyhral Erkolo

Druhý štart, druhé víťazstvo. Etiópčan Ashenafi Erkolo s prehľadom obhájil vlaňajšie prvenstvo.

Beh k srdcu SNP vyhral Etiópčan Ashenafi(na snímke vpravo, s čislom 3).Beh k srdcu SNP vyhral Etiópčan Ashenafi(na snímke vpravo, s čislom 3). (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO: ARCHÍV)

MARTIN. Žiadne prekvapenie sa nekonalo. Víťazom 45. ročníka Behu k srdcu SNP sa po roku opäť stal Etiópčan Ashenafi Erkolo. Polmaratón (21 097, 5 metrov) zabehol za 1:07:38 h, druhý Tamás Tóth z Maďarska prišiel do cieľa so stratou 111 sekúnd (1:09:29 h). Na treťom mieste skončil Imrich Magyar z Nových Zámkov (1:10:37 h), ktorý dlho bojoval o bronz s Ukrajincom Euduardom Hapakom (1:10:48 h).

Obhajca sa rýchlo odtrhol

Na štart najstaršieho bežeckého podujatia v Turci sa postavilo 122 pretekárov a pretekárok (dvaja preteky nedokončili)z Etiopie, Ukrajiny, Poľska, Maďarska, Českej republiky a Slovenska.
Bežci sa pohromade dlho nedržali. Už po niekoľkých metroch od štartu sa od hlavného poľa odpútala štvorica pretekárov, ktorá udala tempo pretekov. Pri Biotike, asi 2 500 m od štartu, sa Erkola držal Magyar i Tóth, s miernym odstupom ich prenasledoval Hapak. Na 7 km mal už Etiopčan 20 sekundový náskok, ktorý na 10 km zvýšil ešte o ďalších 10 sekúnd.

Súboj s časom

Na obrátke v Sklabini sa na priebežnom poradí vedúcich pretekárov nič nezmenilo. Erkolo stále viedol, hoci Tóth z jeho veľkého náskoku ukrojil tri sekundy. Dramaticky sa vyvíjal len súboj o bronz. Na tretieho Magyara sa doťahoval, ale nakoniec nedotiahol, štvrtý Hapak.
„Snažil som sa preteky zdramatizovať, pričom chvíľami sa mi zdalo, že by to aj šlo. Erkolo však v pohode kontroloval svoj náskok, už na obrátke som sa zmieril s tým, že ho nemám šancu dobehnúť," povedal v cieli druhý Tamás Tóth.
Obhajca prvenstva mal už na 15 km náskok 36 sekúnd. Len nepredvídaná udalosť by ho mohla pripraviť o víťazstvo. Pre znalcov pretekov tak ostali nezodpovedané len tri otázky. S akým časom dobehne Etiópčan do cieľa? Bude lepší ako vlani? Padne traťový rekord Miroslava Vanka (1:07:05 h)?

Vankov traťový rekord odolal

Dobre naladený Erkolo finišoval osamotený. Napriek tomu o 20 sekúnd zlepšil svoj čas z vlaňajška. Na prekonanie traťového rekordu to ale nestačilo. Chýbalo mu 34 sekúnd.
„Ak by nefúkal silný vietor, tak by môj rekord padol. Ashenafi bežal dobre, klobúk dole pred tým, čo tu predviedol," chválil víťaza Miroslav Vanko, ktorý tentoraz Beh k srdcu SNP vynechal. „Potreboval som si oddýchnuť, trošku dobiť baterky. Ak by som aj štartoval, ťažko by som Etiopčanovi, ale i ostatným medailistom konkuroval," priznal Vanko.

Erkolo: Prídem aj o rok

Etiopčanovi žijúcemu v Maďarsku sa v Martine páči. „Stretol som sa tu s príjemnými ľuďmi, pozdáva sa mi aj atmosféra pretekov. Ak budem môcť, rád prídem aj do tretice," sľuboval Ashenafi Erkolo, ktorý na margo pretekov ešte povedal: „Netajím, myslel som aj na traťový rekord. Vietor bol však proti, navyše takmer celé preteky som išiel sám. Čo ale nevyšlo teraz, možno vyjde nabudúce," s úsmevom na tvári vyhlásil veselý Etiópčan.

Z Turčanov najlepší Celerin

V kategórii žien sa najviac na trati darilo Eve z Vargovej z Maďarska (1:27:05 h), na druhom mieste skončila Eva Neznáma z Dolného Kubína (1:29:26 h), pričom ako tretia do cieľa dobehla Anna Balošáková z Čadce (1:34:40 h). Najlepšou turčiankou bola Patrícia Poláčková z Martina (1:36:44 h).
Z turčianskych bežcov si najlepšie počínal Milan Celerin (TAT Martin - 1:18:34 h), ktorý celkovo skončil desiaty. V prvej tridsiatke sa ešte umiestnili Ľuboš Pavlík (11. miesto, KBBS Turč. Teplice - 1:20:00 h), Ján Holiga ml. (13. miesto, KBL ŠKP Martin - 1:23:20 h)), Juraj Dojčár (21. miesto, KBBS Turč. Teplice - 1:28:54 h) a Peter Hrivnák (30. miesto, Martin - 1:30:17 h).

1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
  2. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
  3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
  4. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
  5. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
  6. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
  7. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
  8. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
  9. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
  10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
  1. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
  2. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?

Samo Hlavaj môže skompletizovať šampionátový hetrik

Slovenská reprezentačná dvadsiatka sa na juniorský svetový šampionát bude pripravovať v izolovanom kempe vo Zvolene. Pozvánku dostal i brankár Samuel Hlavaj.

Zverenci Róberta Petrovického odštartujú prípravu na šampionát počas posledného novembrového dňa.