MARTIN. Slovenský hydrometeorologický ústav má v Turci jedenásť zrážkových staníc, z Martina však záznam o májových zrážkach v Bratislave minulý týždeň nemali. Klimatológ Pavel Saško však odhaduje, že meranie Róberta Tomčíka môže byť správne. V okolitých mestách množstvo zrážok presiahlo 200 milimetrov, v Lieseku dokonca až 310 milimetrov. Ak je Tomčíkov údaj presný, rovnal by sa martinskému rekordu z augusta roku 1937.
V Martine je najdaždivejší jún, nie máj
Klimatológ Pavel Saško tvrdí, že zrážky nad 200 milimetrov sú výnimočné a historické údaje za 110 rokov ukazujú, že v Martine je najdaždivejší jún. Potvrdzuje to tridsaťročný priemer 92 milimetrov, v máji je normálny stav 86 milimetrov, takže Tomčíkov výsledok je trojnásobne vyšší. Najmokrejší máj bol zatiaľ v roku 1962, kedy napršalo 184 milimetrov vody. Martinský rekord je z augusta 1937 spomínaných 240 milimetrov, v roku 1903 spadlo o 10 milimetrov menej, v júni 1960 zas 218 milimetrov.
Rok 1937 je per Martin dvojnásobne rekordný. Počas neho padlo 1 180 milimetrov vody.
Veľa dažďa, veľa húb
Róbert Tomčík sleduje zrážky kvôli svojej záhradke a hubárčeniu každý deň už štvrtý rok. Podľa jeho záznamov napršalo tento máj dvakrát viac ako inokedy, čo je preňho i výhodou. „Ešte som toľko hríbov z hory nedoniesol. Nedávno som našiel 34 veľkých húb," pochválil sa vášnivý hubár, ktorý dažďovú vodu zbiera pri paneláku na Severe do nádoby. Podľa jeho zápisov tento máj pršalo 28 dní, len tri dni boli bez zrážok.
Za štyri roky pri jeho bydlisku najviac pršalo v septembri roku 2007, kedy do odmerky nazbieral 143 milimetrov vody, najsuchší bol v ten istý rok apríl s dvomi milimetrami vody.
Povodeň vo Vrútkach v roku 1960. Na pešej zóne sa člnkovali. Foto: archív TN
Čo spôsobili zrážky v roku 1960
V júni roku 1960 padlo zatiaľ v Martine za 110 rokov tretie najväčšie množstvo zrážok. O mesiac neskôr sa vylial Turiec a napáchal veľkú škodu. Prvýkrát sa rieka rozvodnila 14. júla, v Rakove voda vzala seno, utopili sa v nej domáce zvieratá. O 12 dní neskôr prišla povodeň znova, voda presiahla mosty, vlaky premávali len zriedkavo, aj to len do Príboviec, kde bola zaplavená stanica. Trať pri Košťanoch a Martine bola podliata, preto z Príboviec do Vrútok premával len autobus.
V Košťanoch nad Turcom strhlo most, ktorý spája dedinu s Turčianskym Petrom.
V martinských i vrútockých uliciach bolo niekoľko centimetrov vody, ľudia sa člnkovali, hasiči odčerpávali vodu.