nsee na území Rakúska 7. mája 1945. Knihu pripravila Zora Frkáňová.
MARTIN. Jozef Bučko sa počas krátkeho pôsobenia v Martine hlboko zapísal do povedomia martinských evanjelikov, ale aj ostatných obyvateľov Martina, najmä ako výnimočný kazateľ a nezabudnuteľný organizátor cirkevného života. Zaslúžil sa o vybudovanie martinského evanjelického zborového domu (1943), v ktorom je v súčasnosti umiestnená evanjelická základná škola, založil sociálne zariadenie - starobinec (na Hviezdoslavovej ulici) a aktivizoval život viacerých evanjelických spoločenstiev s osobitným dôrazom na starostlivosť o dospievajúcu mládež. Patril k obľúbeným prednášateľom a tvorcom nadčasovej - dodnes neobyčajne pôsobivej, doslova prorockej - kresťanskej publicistiky, uverejňovanej najmä v Národných novinách a Cirkevných listoch. Pôsobil vo Výbore Matice slovenskej a v Muzeálnej slovenskej spoločnosti.
Vo svojich kázňach nekompromisne kritizoval porušovanie ľudských práv, ktorým sa vyznačovalo obdobie vojnového Slovenského štátu, najmä protižidovskú politiku. Kritické postoje dával verejne najavo, predovšetkým v cenných výročných správach o živote martinského evanjelického zboru. V dôsledku toho bol väznený v Ilave a v Prešove.
V roku 1944 sa stal členom Revolučného Okresného národného výboru v Martine za demokraticky orientovaný občiansky blok. Počas Slovenského národného povstania - po páde Martina v septembri 1944 - odišiel do Banskej Bystrice, kde pôsobil ako kňaz a sanitár v tamojšej nemocnici. Po jej páde bol v novembri 1944 zatknutý a väznený vo väznici Krajského súdu v Bratislave, neskôr v koncentračných táboroch na území Rakúska - v Mauthausene, v Amstettene a naposledy v Ebensee, v ktorých zakúsil kruté osudy väzňov 2. svetovej vojny. V Ebensee napokon zomrel v dôsledku ťažkej flegmóny.
Súčasťou dokumentárnej publikácie o Jozefovi Bučkovi sú biografické materiály, spomienky väzňov a rodiny, korešpondencia, zachované kázne a publicistika v Národných novinách a v Cirkevných listoch. Publikácia ako celok vytvára zaujímavú mozaiku dokumentárnych, duchovných a memoárových správ o živote a diele Jozefa Bučku, ako aj o dejinách Martina v zložitom období vojnového Slovenského štátu a počas Slovenského národného povstania. Môže byť využitá na rozličných úrovniach - nielen ako čitateľsky príťažlivá monografia o živote a diele Jozefa Bučku, ale aj ako pramenná publikácia k dejinám Evanjelickej a. v. cirkvi na Slovensku osobitne martinského evanjelického a. v. zboru.
Obzvlášť významným spôsobom môže slúžiť ako jedinečný doklad biblického charakteru, mravnosti a statočnosti evanjelických kňazov - martýrov 2. svetovej vojny, ako príležitostná učebnica k dejinám duchovnosti a kresťanskej kultúry v stredoškolskom a vysokoškolskom vzdelávaní, v neposlednom rade ako prezentácia k dejinám Martina v slovenských a medzinárodných súvislostiach.