MARTIN, KOŠŤANY NAD TURCOM. Najčastejšie sa pre horúčavy obracali na hygienikov podľa Tibora Záborského z Úradu verejného zdravotníctva v Martine zamestnanci pracujúci v kanceláriách. My sme zachytili nespokojnosť vo výrobných halách, robotníci v martinskej firme na výrobu topánok Ecco Slovakia namerali prekročenú teplotu, v koštianskom Trim Leadri odpadlo niekoľko žien.
Trim Leader rieši i inšpektorát práce
O častých výjazdoch záchranárov do koštianskej firmy na výrobu autopoťahov sme počuli už minulý rok, toto leto sa situácia opakuje. Šičky z Trim Leadru nám povedali, že toto je celkom bežná situácia.
„V hale je poobede hrozné teplo. Máme síce klímu, ale je slabá. Počula som, že ktosi na opačnej smene odpadol, ale to je tu normálne," dozvedeli sme sa od jednej zo zamestnankýň, podľa ktorej tu svoje robí i predĺžený pracovný čas.
Kým vo verejnej správe pracovný čas v horúčavách skracovali, v Trim Leadri ťahajú štyri dni desiatky, piatok osmičku a ranná smena pokračuje v práci i v sobotu.
„Sme vysilené, unavené, nevyspaté. A do toho ešte aj tie teploty. Nečudujem sa, že ženy odpadávajú," dodala. Predĺženým pracovným časom sa začal zaoberať i inšpektorát práce, porušenie Zákonníka práce nám však ešte minulý týždeň odtiaľ nevedeli potvrdiť ani vyvrátiť.
Záchranku volali asi päťkrát
Samotné vedenie Trim Leadra v Košťanoch nad Turcom sa k situácii odmietlo vyjadriť, odporučili nás na PR manažérku firmy Jonsons Controls v Nemecku, pod ktorú Trim Leader patrí.
Astrid Schafmeister priznala, že záchranku volali asi päťkrát. „Bolo to v popoludňajších hodinách, keď obvodný lekár už neslúži a na pohotovosti začínajú o pol štvrtej. Nechceme podceňovať žiadne zdravotné problémy a zvyčajne vždy zavoláme záchrannú službu. Všetky ženy skončili s infúziou na podporu tekutín a minerálov a na zvyšok dňa sme ich pustili domov," stálo v angličtine písanej odpovedi nemeckého hovorcu.
Klíma je, treba viac piť
Produkčná hala je podľa neho vybavená klimatizáciou, ktorá je nastavená na 24 stupňov, takže o extrémnom teple a o úprave pracovného času nemôže byť ani reč. Zodpovednosť ostáva na zamestnancoch.
„Mnohokrát sme ľudí upozornili na dôležitosť pitného režimu, majú prístup k pitnej vode v hale alebo k čaju a iným nápojom v bufete, ale nie je možné, aby sme kontrolovali ich režim a nútili každého piť."
Astrid Schafmeister tiež uviedol, že firma vyrába nové produkty a nadčasy si vyžaduje očakávanie zákazníka. Tento týždeň by mali zamestnanci nabrať nové sily počas závodnej dovolenky.
Aj Ecco trápia tropické horúčavy
Zamestnancov firmy Ecco Slovakia tiež sužujú vysoké teploty. Aj napriek tomu, že firma v posledných rokoch investovala do klimatizácie výrobnej haly takmer 664 tisíc eur, v tropických horúčavách ani výkonná klimatizácia nestačí.
„Dodávateľ a výrobca klimatizácie garantujú, že teplota by nemala presahovať 27 stupňov, čo je po väčšinu roka dodržiavané. V prípade tropických dní, kedy vonkajšie teploty presahujú 30 stupňov však ani výrobca klimatizácie nevie garantovať tieto vnútorné teploty," uviedla Katarína Ratveiská, jedna zo štatutárov Ecco Slovakia.
V Eccu hrejú aj stroje
Firma podľa Kataríny Ratveiskej používa pri výrobe stroje, ktoré sú zdrojmi sálavého tepla a tie tiež ovplyvňujú celkovú teplotu v halách. „Tam, kde sa tieto zdroje používajú v prevádzke, nie je úplne možné odstrániť zvýšenú teplotu pracoviska ani dostupnými technickými prostriedkami. Preto pre tieto prevádzky platia odlišné mikroklimatické podmienky," vysvetlila. Podľa vyhlášky ministerstva zdravotníctva v takýchto prevádzkach sa čas práce musí upraviť tak, aby sa dodržala dlhodobo a krátkodobo únosná záťaž teplom. Únosný čas práce pri teplote 30 stupňov je v tomto prípade 8 hodín.
Pavol Húšťava, predseda odborovej organizácie, výklad vyhlášky spochybňuje. „Vyhláška je nejednoznačná a podmienky, ktorými sa naša spoločnosť riadi, môžu platiť pre modernú prevádzku výroby obuvi, rovnako aj pre zastaranú zlieváreň, kde pracovný materiál je kov s teplotou 1500 stupňov, čo je podľa mňa absurdné," myslí si Pavol Húšťava.
Hľadajú riešenia
Pri sálavých teplotách z technológií musí zamestnávateľ zabezpečiť viac opatrení k zníženiu teploty. Ecco Slovakia podľa Kataríny Ratveiskej okrem povinnej 30 minútovej prestávky na jedlo poskytuje po dvoch hodinách ďalšiu 15 minútovú platenú prestávku na oddych. V minulosti, keď na poobedňajších zmenách pri extrémnych vonkajších teplotách vnútorná teplota dosiahla 34 stupňov, firma poskytla všetkým zamestnancom ďalšiu bezpečnostnú prestávku v trvaní 10 minút na ochladenie organizmu.
„V prípade, že by sa aj v tomto roku vyskytli takéto teploty na halách, manažment bude zvažovať podobné opatrenie," vyjadrila sa štatutárka.
Okrem prestávok firma tiež zabezpečuje zamestnancom pitný režim - priamo na pracoviskách majú k dispozícii automaty na vodu a sódu.
Odborári chcú rokovať s manažmentom o ďalších opatreniach na zlepšenie teplotných podmienok na pracoviskách alebo sa obrátiť na orgány štátneho dozoru za účelom záväzného určenia mikroklimatických podmienok, ktoré by mali platiť pre spoločnosť.