Piatok, 19. január, 2018 | Meniny má Drahomíra, Mário

Lucia Klocová poriadne popreháňala európsku elitu

Žiadna slovenská atlétka v ére samostatnosti nedosiahla na európskom šampionáte lepšie umiestnenie ako Lucia Klocová. Rodáčka z Turca obsadila v behu na 800 m fantastickú štvrtú priečku.

Lucia Klocová(Zdroj: SITA)

BARCELONA. MARTIN. V devätnásťčlennej slovenskej výprave, ktorá cestovala na európsky šampionát do Barcelony a bola najpočetnejšia v ére samostatnosti, si skvele počínala aj martinská atlétka Lucia Klocová. V rozbehu si vytvorila sezónne maximum 1:59,31 min a piatym najlepším časom sa kvalifikovala medzi posledných osem. Vo finále ju od stupňa víťazov delilo 9 stotín sekundy a po skvelom finiši skončila nakoniec štvrtá.

Finále zaručilo sezónne maximum

Pre sympatickú Martinčanku bolo finále na vrcholnom fóre dlho zakliate. V semifinále skončila na dvoch olympiádach (2004, 2008), štyroch svetových šampionátoch (2003, 2005, 2007, 2009) i vo svoje premiére na majstrovstvách Európy (2006). V Barcelone sa jej čakanie skončilo. V najrýchlejšom druhom rozbehu síce skončila až štvrtá, ale sezónne maximum 1:59,31 jej zabezpečilo postup medzi osem najlepších bežkýň na 800 m v Európe. „Desaťročná práca konečne priniesla svoje ovocie. Dúfam, že pred finále som sa príliš nevyšťavila," zareagovala tesne po dosiahnutí životného úspechu slovenská reprezentantka a dodala: „Spravím všetko pre to, aby som vo finále bežala ešte lepšie."

Semifinále organizátori zrušili

Deň pred štartom pretekov sa však Lucia musela vysporiadať s nečakanou zmenou. Do súťaže sa prihlásilo len 24 osemstovkárok a tak organizátori rozhodli, že zrušia semifinále a o finále sa bude bojovať priamo v rozbehoch. Z každého z troch behov prvého kola postupovali prvé dve bežkyne priamo a osmičku finalistiek doplnili najlepšie dve s časom. „S týmto sme nepočítali. Rozbeh ma mal dostať do optimálnej teploty, veď vyše dvadsať dní som nebežala ostrú osemstovku. Zrazu všetko padlo, ale na čas okolo 1:59 som si trúfala," prezradila zverenkyňa Pavla Slouku.

Pomalší začiatok, ale skvelý finiš

Svoje prvé veľké finále seniorskej kariéry Lucia Klocová zvládla. Dvadsaťšesťročná Martinčanka po prvom z dvoch štyristometrových okruhov uzatvárala so španielskou veteránkou Mayte Martínezovou osemčlenné pole pretekárok. V druhej časti pretekov sa však postupne začala posúvať dopredu. Vo skvelom finiši predbehla v cieľovej rovinke Češku Lenku Masnú aj Britku Jemmu Simpsonovú. Na predstihnutie ďalšej britskej spolufavoritky Jennifer Meadowsovej na bronzovej pozícii jej už nezostal čas. „Po prvý raz sa mi stalo, že som sa od úvodu netrápila. Minimálne 790 m som si dnes naplno užívala. Celkovo musím byť so svojim účinkovaním na šampionáte veľmi spokojná," povedala tesne po finiši osemstovky, ktorú Klocová zvládla za 1:59,48 min.

Krok od spokojnosti

Ešte pred štartom slovenská reprezentantka povedala, že si chce vylepšiť tohtosezónne maximum z barcelonského semifinále (1:59,31), ale trúfala si aj na osobný rekord (1:58,51). Ani jedno sa je síce nepodarilo, napriek tomu bola na Olympijskom štadióne na Montjuicu veľmi blízko druhého slovenského medailového zisku na ME 2010. Na novú majsterku Európy Rusku Mariu Savinovovú (1:58,22) a striebornú Holanďanku Yvonne Hakovú (1:58,85) reálne nemala, ale od bronzovej halovej vicemajsterky sveta z Dauhy 2010 a vlani bronzovej na MS v Berlíne Jenny Meadowsová z Veľkej Británie, ju delilo iba 9 stotín sekundy.

"Mám pocit, ako keby som skončila ôsma. Ak prehrať, tak poriadne, a nie o stotinky. Bronz bol strašne blízko. Čo sa týka taktiky, bola zvolená správne. Čakala som rýchlejší beh, tempo bolo prijateľné."

1. Prvé skúsenosti: V martinskej nemocnici sa už parkuje zadarmo, parkoviská sú plné aj poobede 956