Spoločne do pripraveného pamätníka vložili tiež urnu s pozostatkami jeho manželky Anny. Obe urny po exhumácii a spopolnení priniesla na Slovensko ich dcéra Stanislava a sama ich vložila na miesto ich posledného odpočinku v rodnej zemi.
Na pietnej slávnosti sa zúčastnili predstavitelia MS na čele s jej predsedom Jozefom Markušom, ale aj predstavitelia Prievidze, rodiska Stanislava Mečiara, a tamojšej Miestnej organizácie MS. Hrob vysvätil a pohrebný obrad vykonal dekan martinskej farnosti Róbert Krajčík.
Stanislav Mečiar je považovaný za kontroverznú slovenskú osobnosť, pretože bol členom Hlinkovej slovenskej ľudovej strany aj Hlinkovej gardy a bol stúpencom a zástancom slovenského vojnového štátu. Nesúhlasil preto so Slovenským národným povstaním, pretože tvrdil, že je namierené proti slovenskej samostatnosti a štátnosti. Tento postoj si zachoval až do konca vojny a preto emigroval a usadil sa v Argentíne, kde aj zomrel.
O živote a diele Stanislava Mečiara hovoril Pavol Parenička zo Slovenskej národnej knižnice na dnešnom seminári, ktorý sa uskutočnil dnes ako súčasť programu Martinských matičných dní. Uviedol, že nikto nezakrýva niektoré politické postoje tejto osobnosti, ale pripomenul aj to, že po potlačení Slovenského národného povstania zachránil pred koncentračným táborom mnohých svojich kolegov, ktorí sa do Povstania zapojili.
Stanislav Mečiar bol aktívny organizátor kultúrneho života a matičný činovník. V MS v Martine pracoval v rokoch 1933 až 1945 ako vedecký tajomník. Vybral si ho vtedajší správca MS Jozef Cíger Hronský. V Argentíne spolu s ním zakladal zahraničnú MS, pôsobil aj ako literárny kritik a pedagóg.
Urny svojich rodičov do hrobu vložila dcéra Stanislava Mečiarová. Foto: M. Dírerová