MARTIN. Prípady premnoženia vreteníc, ktoré zaznamenali v Terchovej či výskyt hadov v pivniciach domov ako na Orave sú v Turci ojedinelé. I tu sa však obyvatelia s vretenicami, ale najmä užovkami stretávajú. V oboch prípadoch by mali byť opatrní. Hady sú na prvý pohľad rovnaké, no existujú znaky, podľa ktorých sa dá jedovatá vretenica od nejedovatej užovky rozoznať.
Vyhrievala sa na slnku
Prednedávnom vretenicu severnú na vlastné oči zbadal aj Ivan Matuľa z Martina. „Vyhrievala sa na prašnej ceste v lesoparku Jedľoviny," povedal. Vretenica na neho nezaútočila. „Asi sa zľakla viac ako ja."
Podľa entomológa z Múzea Andreja Kmeťa v Martine Vladimíra Straku sú vretenice v Turci skôr vzácnosťou.
„Väčšinou sa vyskytujú len v Šútovskej doline," uviedol Straka. Ľudia si ich zvyknú zmýliť s užovkou hladkou, ktorá je v okolí premnožená. Najviac užoviek je na pasienkoch, no môžu zablúdiť aj do pivníc a domov. Matuľa si je napriek tomu istý, že videl vretenicu. „Určite to bola vretenica, ja to poznám," dodal.
Jedovatá nie je, ale môže uhryznúť
Hady odlišuje tvar hlavy, očí a chvosta. Chvost užovky sa pomaly zužuje. Vretenica je rovnako hrubá a na konci tela má krátky úzky chvost. Užovky majú okrúhlu zreničku a vretenice zas zvislú štrbinku. „Okrem toho je užovka oveľa pohyblivejšia a dokáže sa vyšplhať po vlastnom tele," povedal Straka. Môže sa teda stať, že užovka uhryzne, jej jed však nebezpečný nie je. „V ústach ho zmieša so slinami a tak je pre človeka neškodný," doplnil entomológ.
Niekedy utečú a skryjú sa
Mnohí ľudia v domácnostiach chovajú i tropické druhy hadov. Často sa stáva, že sa ich majitelia chcú zbaviť a tak hady vypustia do prírody. Vladimír Straka takto počul o dva a pol metrovom hadovi v Jasenskej doline i pytónovi nájdenom na ceste pri Žiline. Niekedy však hady i utečú. „Kolegovi z chovu raz ušla užovka a bál sa, že bude strašiť susedov. Nakoniec ju našiel ukrytú pod vaňou," zažartoval Straka.
Fakty
Uštipnutie nebýva smrteľné
Vretenica je síce jedovatá, no na jej uštipnutie sa takmer vôbec neumiera. Pri stretnutí s ňou by mal človek zachovať pokoj a ak sa objaví v pivnici či dome, treba ju chytiť za hlavu. „Najlepšie je, ak si zoberieme dlhšiu palicu a pritlačíme jej hlavu," radí Straka. Nemusíme ju zabíjať, stačí počkať na odchyt. Ak nás vretenica uštipne, mali by sme si miesto prikryť, aby sa do rany nedostala infekcia a počkať na lekára, ktorý určí, či je potrebné hadie sérum alebo protijed. Uštipnutia však bývajú zriedkavé. „V poslednom čase sme prípad uštipnutia hadom vôbec nemali," uviedol primár úrazového oddelenia Peter Gémeš.