Pravidelne s každou jeseňou zavíta do filmových klubov na Slovensku - martinská Alternatíva nie je výnimkou - putovná nekomerčná prehliadka známa ako Projekt 100.
MARTIN. Dramaturgia ani v tohtoročnom už šestnástom ročníku nezľavila zo zámeru uvádzať kvalitné filmové diela svetovej kinohistórie i súčasnosti. Štatistika návštevnosti svedčí o záujme náročných divákov, členov filmových klubov na oboch stranách rieky Moravy. Počas pätnástich doterajších ročníkov navštívilo filmy Projektu 100 v Čechách aj na Slovensku takmer milión divákov.
Martinský filmový klub Alternatíva uvádza v kine Strojár od polovice septembra do začiatku decembra desiatku tohtoročných reprezentačných filmových titulov Projektu. Ponuka obsahuje kinofilmy od najstarších, tie sú tentoraz z americkej produkcie, až po najhorúcejšiu novinku, pochádzajúcu zasa naopak, spoza najbližšej západnej hranice, z Českej republiky.
Hlboký spánok s rokom vzniku 1946 je detektívkou podľa klasika americkej drsnej školy, Harold a Maud je čierna komédia o ľúbostnom vzťahu vekovo nerovnocenného páru na americký spôsob s prihliadnutím k roku vzniku 1971 a Allenovská intelektuálna komédia Zahraj to ešte raz, Sam zasa vznikla o rok neskoršie. So svojím najnovším filmom, s už štyridsiatym filmovým príbehom pod provokujúcim názvom Užívaj si, ako sa len dá iba spred roka - sa objaví aj v Martine neúnavný scenárista, režisér i herec Woody Allen v zostave filmovej ponuky tohtoročného Projektu 100 ešte raz. Jeho príbeh ponúka - ako inak so značkou WA - úsmevnú komédiu o láske v rozmanitých podobách.
Film Zmluva s vrahom ďalšieho zo svetoznámych európskych severských režisérov Akiho Kaurismäkiho nie je najnovšieho dáta. Psychologický príbeh nakrútil fínsky režisér svetového mena roku 1990, a to netypicky nie na severe, ale v Londýne. Zasa iný vybraný klubový film tohtoročného Projektu 100 - Muž z Londýna v réžii maďarského režiséra Bélu Tarra z roku 2007- je postavený na zvláštnej atmosfére, pripomínajúcej francúzske filmy štyridsiatych rokov.
Tiež ďalšie tri filmy majú európskych režisérov a spoločný rovnaký rok vzniku 2009. Prvým je Biela stuha nemeckého režiséra Michaela Hanekeho. Film prináša príbeh o zvláštnych nehodách v malej rakúskej dedinke na začiatku 20. storočia. Filmová story Svätá tráva Andrzeja Wajdu je mnohovrstvové zamyslenie nad úzkou hranicou života a smrti a vzišlo z aktuálnej tvorivej dielne svetoznámeho poľského režiséra. Ďalší z európskych filmov nakrútila vo Veľkej Británii Andrea Arnold pod názvom Fish Tank. Režisérka si už svojím druhým filmom vyslúžila Cenu poroty na festivale v Cannes a doma získala Cenu BAFTA za najlepší britský film roka. Prináša príbeh emóciami nabitej sociálnej drámy. No a na záver, no s rozhodným významom sa tohtoročný Projekt 100 pochváli celkom aktuálnou, ešte horúcou filmovou novinkou. Je ňou psychoanalytická komédia Prežiť svoj život. O námet, scenár aj réžiu kombinovaného hraného a animovaného filmu sa postaral Jan Švankmajer, jedna z najvýznamnejších osobností súčasného českého filmu. Príbeh čiernej komédie, koprodukčnej česko-slovenskej filmovej novinky je sústredený na Evžena, ktorý okrem reálneho života žije aj druhý - snový.
Popri Projekte 100 uvádza v jesenno-zimnej časti klubového roka Alternatíva tiež ďalšie pozoruhodné, kvalitné filmy, okrem hraných aj dokumentárne. Tak si diváci - aj z radov školskej mládeže, podľa vlastného výberu a v dohodnutú premietaciu hodinu hoci aj školského vyučovania v septembri mohli pozrieť ojedinelý dokumentárny film s prostým názvom Katka režisérky Heleny Třeštíkovej. Je unikátnym časozberným príbehom, mapujúcim štrnásť rokov mladej narkomanky a jej márneho zápasu s drogovou závislosťou. Rovnako originálnym dokumentárnym dielom je 25 zo šesťdesiatych alebo československá nová vlna v koprodukcii Českej a Slovenskej republiky a v réžii úspešného filmára aj dokumentaristu Martina Šulíka. Alterantíva uvedie stominútovú prvú časť dvojdielneho celovečerného dokumentu, ktorý predstavuje celkový pohľad na fenomén československej novej vlny v kontexte 60. rokov 20. storočia.
Organizátori FK Alternatíva, DO Strojár a Mestského úradu Martin, zvyčajne aj so záštitou primátora mesta, pripravujú občas ďalšiu filmársku, umeleckú i spoločenskú lahôdku. Sú to promócie slovenských hraných či dokumentárnych filmov za osobnej účasti hostí z radu režisérov, hercov či iných tvorcov filmov. A tak aj uprostred tohtoročného októbra zažije kinosála Strojára návrat a návštevu sympatického cestovateľa i úspešného filmára Pavla Barabáša. Opäť to bude večer rozprávania, otázok a odpovedí a najmä osobného uvedenia jeho najnovšieho cestovateľského opusu Mongolsko v tieni Džingischána.