MARTIN.Peniaze sa do múzea vrátili po viac ako roku. Kým v minulom to boli euromince, tentoraz je to výstava: Vzostupy a pády mien s podtitulom: Menové reformy, odluky, rozluky a iné pohromy v 20. storočí. Nie je len o histórii, je aj o pamäti, pretože súputníci vtedajších ekonomických, ale aj menových otrasov ešte žijú. A tak bude dobré pospomínať si. Najskôr na finále Rakúsko-Uhorska, potom na Taliansko, Rumunsko, Poľsko, Rakúsko, Maďarsko, Sovietske Rusko, ale aj Poľsko či Nemecko alebo Bulharsko či Juhoslávia. Všetky tieto krajiny zažili minimálne jednu menovú reformu, ktorá kolorovala život v Európe v minulom storočí.
Organizátori výstavy - Národná banka Slovenska a SNM-Etnografické múzeum - ju pripravili s presvedčením, že aj svet peňazí môže byť zaujímavou témou muzeálnej ponuky. Na 34 paneloch sa tu predstavujú stručné dejiny peňazí v Európe a to, čo spôsobili s ľuďmi, ekonomikami, vojnami i spoluprácou na starom kontinente. Lebo hoci zmeny meny neboli „výsadou" len minulého storočia, práve častosť, s akou prichádzali v 20. storočí, a ich zhubnosť bola bezprecedentná. Na niektoré sa stále spomína s otázkou: Prečo?
Aj preto, že menové zvraty mali svoje príčiny, dôsledky a význam, nie je na škodu si ich pripomenúť. Martin je piatym mestom, v ktorom je výstava inštalovaná. Po Kremnici, Bratislave, Trenčíne a Žiline máme šancu podľahnúť čaru bankoviek a pochopiť, že nejde len o „papieriky". Dokázali meniť malé i veľké svety spôsobom, ktorý sa stáva osobným príbehom každého z nás.