záciu.
MARTIN. O probléme na Gorkého ulici sa niekoľkokrát hovorilo aj na mestskom zastupiteľstve. Najmä v bytovke číslo 34 až 36 domácim počas výdatných dažďov vytápa pivnice, navyše počas výstavby kanalizácie tu zabudli na rigoly, ktorými by odtekala dažďová voda. Namiesto toho im voda tečie spádom priamo pred vchod. Tu sa tvoria v popukanom asfalte kaluže. Asfalt mali zničiť ťažké stroje počas výstavby novej kanalizácie.
Voda im tečie pred vchod
Zodpovední za stavbu v minulosti prisľúbili, že všetko dajú do pôvodného stavu. Vyriešili to však podľa domácich nešťastným spôsobom.
„Na rozbitý okolitý terén navozili hlinu, vyrovnali prístupovú cestu, ale neuvedomili si, že bytové domy sú postavené nižšie. Namiesto nápravy nám všetkým tečie voda z trávnatých plôch spádom priamo pred bytové domy," opísala situáciu jedna z domácich, ktorá nechce byť menovaná.
Domáci si na odporúčanie mesta odizolovali základy, urobili pred vchodom žľab, aby voda odtekala mimo dverí. Takto vyriešili aspoň časť problému. Avšak ak pridlho prší, vode v pivniciach nezabránia. Myslia si, že je to starou kanalizáciou.
Turvod si na vodu posvietil
Keď sme o probléme na Gorkého ulici začiatkom júla uverejnili prvú správu, Turčianska vodárenská spoločnosť (Turvod) v tom čase začala zisťovať, čo problém s vodou spôsobuje. Výrobný riaditeľ Jozef Vozár nás informoval, že bytovka sa do dnešného dňa nenapojila na novovybudovanú verejnú kanalizáciu a stále využíva starú, ktorá je v tejto časti v zlom stave.
Starú kanalizáciu poškodili stromy
V rokoch 2002 až 2004 sa odkanalizoval cez projekt Ispa dolný Turiec. Vtedy mesto Martin požiadalo do projektu dodatočne zahrnúť i Gorkého ulicu, kde boli problémy so starou kanalizáciou už dlhodobejšie.
„Počas dažďov do kanalizácie nateká voda z celých Stráni, kapacita kanalizácie je z dôvodu zlého technického stavu nedostatočná, a preto dochádza k vytápaniu bytoviek. Nedokážeme túto kanalizáciu prečistiť, pretože je poškodená a prerastená od koreňov stromov, ktoré sú na nej vysadené. Stromy tu v minulosti vysadili v ochrannom pásme kanalizácie," vysvetlil Jozef Vozár.
Vtedy mali prípojky takmer zadarmo, teraz už nie
Turvod preto z európskych, štátnych i svojich finančných prostriedkov vybudoval novú kanalizáciu, ktorá vedie popod chodník. V rámci projektu sa robili 7,5 metrov dlhé kanalizačné prípojky zadarmo, čo pre používateľa znamenalo len polovičné náklady. Podľa zákona sa musí používateľ pripojiť na kanalizáciu sám. Jozef Vozár tvrdí, že obyvateľov bytovky na túto povinnosť po ukončení prác na výstavbe kanalizácie upozornili.
Obzerali susednú bytovku
Obyvatelia všetkých bytoviek na tejto ulici ale tvrdia, že ich na to nikto neupozornil a bytovka s popisným číslom 34 a 36 nemá ani šachtu, na ktorú by sa napojili. Jednoducho sa na ňu pri výstavbe kanalizácie zabudlo... Šachtu niekoľkokrát v Turvode ešte pred kolaudáciou reklamovali, no doposiaľ ju nemajú.
„Boli sa tu z Turvodu pozrieť, ale obzerali susednú bytovku, pri ktorej šachta je. Stále tvrdia, že je všetko v poriadku. Spoločnosť, ktorá budovala kanalizáciu, by tento problém mala podľa reklamačného konania riešiť na svoje náklady. Prečo by sme to mali hradiť z vlastného vrecka?" posťažovala sa jedna z domácich.
Šachtu si musia vybudovať sami
Jozef Vozár, s ktorým sme boli situáciu pri bytovke pozrieť osobne, tvrdí, že za chýbajúcu šachtičku pri bytovke číslo 34 až 36 i celkovo za stavbu kanalizácie Turvod nezodpovedá.
Bytovka sa môže napojiť k novej kanalizácii, len o to musí požiadať.
„Ak si o prípojku požiadajú, súhlas im Turvod určite dá. Kanalizačnú prípojku s revíznou šachtičkou si musia ľudia vybudovať na vlastné náklady, tak ako to platí pre každého, kto chce byť napojený na verejnú kanalizáciu. Spoluúčasť Turvodu bola len na uvedenej akcii," tvrdí výrobný riaditeľ Jozef Vozár.