Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Matica má za sebou pod Markušovým vedením škandály. Dnes volí predsedu

Jozef Markuš je predsedom 20 rokov. Má vysvetliť, čo je s peniazmi z národného pokladu.

(Zdroj: SME - JÁN KROŠLÁK)

Aj vnútri Matice sa hovorí o potrebe zmeny. Markuš o problémoch nehovorí.

MARTIN. V Matici Slovenskej, ktorá čelí pod vedením predsedu Jozefa Markuša škandálom, je napätie. Členská základňa žiada vysvetlenia finančných transakcií s nedobytným takmer miliónom eur z národného pokladu, ktorý vedenie cez personálne prepojenie na nematičnú Nadáciu Matice slovenskej vložilo do podielového družstva.

V takejto atmosfére dnes večer Valné zhromaždenie Matice rozhodne o novom predsedovi, alebo potvrdí doterajšiu líniu. V predsedníckom kresle je Markuš od roku 1990. Predseda známy dlhými príhovormi a cestami za krajanmi, predseda, ktorý Maticu ovláda 20 rokov.

Ustanovizeň so zákonom

Matičné princípy
do roku 2013
 • Princíp národnej svornosti

Matica slovenská bude pokračovať vo svojej národnej spájajúcej misii, ktorú začala už v roku 1863. Bude reagovať aj na všetky nové pokusy rozdeľovať národ.

 • Princíp otvárania sa svetu

Európa a svet, celý svet, sa stáva našim pôsobiskom, ale nie ako svetoobčanov a kozmopolitov, lež ako matičiarov, Slovákov, hrdých a kultúrnych slovenských občanov.

 • Duch a kultúra proti bezduchosti a nekultúrnosti
 • Matica slovenská ako ochrankyňa slabých

V prvom rade ako ochrankyňa slabých v národnom zmysle - slovenské pohraničie a slovenské zahraničie.

 • Viaczdrojové financovanie, pluralistická hmotná a finančná základňa Matice slovenskej
 • Legislatívne otázky

Ide tu v prvom rade o novelu alebo nový zákon o Matici slovenskej a o úpravu niektorých iných súvisiacich zákonov.

 • Turčiansky Svätý Martin ako sídlo Matice slovenskej

O jeho nevýhodných investíciách píše aj americká krajanská tlač. Štát poslal do Matice finančnú kontrolu a parlamentný výbor si pozval Markuša, aby vysvetlil záhadné finančné transakcie.

Nadácia aj Markuš mlčia - na novinárske otázky neodpovedajú. Za rok 2009 dostala Matica od štátu 2 797 514 eur. Táto slovami predsedu Markuša „ustanovizeň" má vlastný zákon z roku 1997, jej základnými úlohami je posilňovať vlastenectvo a prehlbovať vzťah občanov k slovenskej štátnosti.

Minister kultúry Daniel Krajcer sa pred snemom vyjadrovať nechce. „Minister verí, že Matica si usporiada všetky záležitosti v rámci vlastných štruktúr a s novým vedením je pripravený rokovať," odkázal po hovorkyni.

Do volieb za predsedu ide aj Marián Tkáč, prvý guvernér NBS, s ktorým pred dvoma rokmi pre jeho plagiátorstvo ukončila spoluprácu bratislavská Národohospodárska fakulta Ekonomickej univerzity v Bratislave, a Ľubomír Kraľovanský.

Medzi matičiarmi sa otvorene hovorí o potrebe zmeny - prekáža im neprehľadné financovanie aj to, že Matica upadá do bezvýznamnosti. Vznikla v roku 1863 na ochranu Slovákov, slovenskej kultúry a v historickom kontexte bola priestorom na presadzovanie slovenskej politiky.

Keďže je takmer isté, že sa „stratil" nielen matičný poklad, ale aj 26 miliónov eur, ktoré drobní investori vložili do podielového družstva blízkeho Matici, táto skutočnosť najlepšie vypovedá o tom, kto ju dlhé desaťročia vedie. Myslí si Marián Leško

Čudné financovanie

Matica dnes púta najmä škandálmi a prepojeniami na krajnú pravicu - len nedávno pozastavili činnosť púchovskej pobočky, ktorú ovládol pravicový extrémista Marian Mišún.

Z dávnejšej minulosti: tlačiareň Neografia, ktorú dostala Matica za korunu od vlády Vladimíra Mečiara tlačila tvrdé porno, vydáva pamäti ľudáckych politikov, či básne vojnového zločinca Radovana Karadžiča, podujatia spája s SNS.

Politici sa až na niekoľko nesmelých pokusov neodvážia siahnuť na Maticu. Dzurindov kabinet jej v minulosti priškrtil dotácie, zásadnejšie riešenie nepriniesol. Robert Fico v tandeme so Slotom príspevky zasa zvýšil.

Financovanie Matice je neprehľadné. Časť peňazí dostáva od štátu a ďalšiu činnosť si hradí zo ziskov z vlastného podnikania. Napríklad z tlačiarne Neografia.

Donedávna získavala na úročení národného pokladu spravovaného Nadáciou Matice slovenskej. Nadácia je v skutočnosti s Maticou spojená len funkcionármi a názvom. Finančné toky sú zahmlené, aj šéf prezídia Matice Igor Kovačovič tvrdí, že si musí počkať na vysvetlenie investícií nadácie a osudu peňazí z národného pokladu na Valné zhromaždenie.

Čas na širšiu diskusiu

Poslanec parlamentu za SDKÚ Tomáš Galbavý inicioval previerky financovania Matice. Je za celospoločenskú diskusiu, či úlohy, ktoré musí plniť len Matica, netreba zveriť inej inštitúcii, ktorú zriaďuje štát. V takom prípade by Matica pôsobila ako občianske združenie a o peniaze by sa mohla uchádzať len v grantovom systéme.

Aj napriek výhradám tvrdí, že Matica má význam, najmä vo vzťahu ku krajanom, aj z hľadiska uchovávania tradícií.

Matica by však nemala pôsobiť ako štát v štáte. „Nemyslím si, že je to inštitúcia zbytočná. V jej štruktúrach nachádzajú priazeň osoby, ktoré sa netaja sympatiami s režimom slovenského štátu. Neslobodno zabúdať, že Slovenská republika sa hlási k odkazu protifašistického odboja."

((a))

Matičiar Miert na zmenu neverí

Člen Matice slovenskej sa chystá vystúpiť na Valnom zhromaždení s kritikou. Je možné, že sa mu to ani nepodarí.

MARTIN. Miroslav Miert tvrdí, že má matičiarstvo v rodine. Zapálený matičiar a lokálpatriot len nedávno oživil činnosť miestneho odboru Matice slovenskej v Sučanoch a je na to patrične hrdý.

Miert sa chystá vystúpiť s kritikou politiky a vývoja v Matici slovenskej aj na Valnom zhromaždení. V notebooku ukazuje príspevok, ktorý si pripravil. Nevie však, či ho bude môcť predniesť.

„Časový priestor v programe na diskusiu je dosť malý. Viete ako to chodí, možno že ma k slovu ani nepustia," konštatuje.

Miert pracoval v matičnej Neografii ako správca pohľadávok posledných 17 rokov. Tento rok ho prepustili aj napriek Markušovmu prísľubu. Tvrdí, že jeho najväčšou chybou bolo to, že upozornil vedenie, vrátane Markuša, na zvláštne obchody v Neografii, rozdelenie akcií, výrobné straty a spôsoby prepúšťania.

„S predsedom som sa stretol niekoľkokrát. Dôveroval som mu. Dal mi slovo chlapa a podal na to ruku, ale bol to jeden z mojich najväčších životných omylov," sklamane dodáva.

Miert patrí medzi kritikov Jozefa Markuša. „Maticu stotožňujú s Markušom, ale ja nie som stotožnený s tým, že Markuš je Matica." Nedávno predsedovi poslal otvorený list, v ktorom ho kritizoval, že si podriadil systém vedenia Matice, aj systém volieb do jej vrcholných orgánov a označil ho za elitára.

„Matica sa postupne pod vašim vedením stala viac menej už len akýmsi pseudo elitným klubom za cenu strácania členskej základne. Prosím vás, neberte už viac Boha a národ za zásterku všetkých svojich necností. Vyzývam vás, uvoľnite a dajte priestor novým ľuďom, čo chcú zmeniť úpadkový trend a pozdvihnúť Maticu slovenskú znovu na piedestál, z ktorého sa prudko rúti do nenávratnej ničoty," napísal Markušovi.

Matičiar si napriek všetkému myslí, že Markuš nech urobí čokoľvek, vždy bude mať dosť zaviazaných ľudí, ktorí ho podržia v kresle predsedu. „Zmena? Teraz, lebo v budúcnosti to už môže byť stratené. Osobne nie som veľkým optimistom, že k zmene aj dôjde."

Národný poklad zamrzol


Osud 23 miliónov korún z národného pokladu, na ktorý sa skladali Slováci takmer 20 rokov, je ďalšou horúcou témou, ktorá zaujíma matičiarov a nedostávajú na ňu uspokojivé odpovede.

Mnohí sa domnievajú, že Slovensko príde o milióny z národného pokladu. Podielové družstvo Slovenské investície, v ktorom sa angažuje Matica Slovenská cez Matičný fond, má totiž problémy.

Predstavitelia družstva síce upokojujú, že nekrachuje, nie je v konkurze, ani pod nútenou správou, ale pripúšťajú „dočasný výpadok likvidných prostriedkov".

Nadácia ani predseda Markuš na naše otázky o investíciách v podielovom družstve nereagovali. Markuš je však optimista.

Pred niekoľkými mesiacmi vyhlásil, že istina národného pokladu nie je ohrozená. Problém je údajne len s vyplácaním výnosov z akcií, ktoré má nadácia v podielovom družstve.

Markuš ešte pred niekoľkými rokmi agitoval, aby ľudia vkladali peniaze do podielového fondu, že získajú vysoké výnosy a zároveň podporia matičnú činnosť. Nedávno už zauvažoval aj o tom, že vyberú istinu národného pokladu z družstva.

Šéf Matice v Sučanoch Miroslav Miert nezdieľa Markušov optimizmus. Bývalý správca pohľadávok matičnej Neografie, ktorý vymohol tlačiarňam dlžoby blížiace sa k 100 miliónom korún, si na základe vlastných skúseností myslí, že nadácia peniaze stratí.

„Ak prišla o peniaze Matica, ťažko, ale prežije. Lenže v podielovom družstve sú tisíce ľudí, ktorí môžu prísť o celoživotné úspory," dodáva Miert.

Aj Tkáč si myslí, že poklad je ohrozený

Ani Marián Tkáč, o ktorom sa v súvislosti s voľbami v Matici hovorí ako o Markušovom protikandidátovi, si nemyslí, že „istina národného pokladu" nie je ohrozená a v novembrových Slovenských národných novinách píše o riskantnom obchode.

„Je evidentné, že najviac sú dnes ohrozené akcie matičnej základne financované donedávna prostredníctvom nematičnej Nadácie Matice slovenskej."

Tkáč vychádza z výročnej správy nadácie, podľa ktorej vložila do družstva celkovo vyše 936-tisíc eur, väčšinu z istiny národného pokladu. Dodáva, že tieto prostriedky sú ohrozené, ak nie stratené.

Matica sa musí pokúsiť zachrániť aspoň časť peňazí

Tkáč hovorí, že Matica sa musí pokúsiť o záchranu aspoň časti peňazí z národného pokladu. Buď vymáhaním zmenkovej pohľadávky, alebo jej speňažením aj za cenu určitej straty.

„Možno sa aspoň časť stratených či ohrozených peňazí zachráni. V každom prípade by to mala byť dostatočná výstraha pre matičné hnutie, že cez neuvážené podnikanie cesta do matičného neba nevedie, že k peniazom, aj matičným, sa treba správať obozretne. Pretože peniaze, aj matičné, sú ako plachá srnka. Ak chceme, aby sa Matica slovenská naďalej nestrácala v hmlách neviditeľnosti a z toho plynúcej nepotrebnosti, potrebuje a bude potrebovať aj peniaze. A využívať ich zmysluplne, efektívne, ale i obozretne," uzatvára Tkáč.

Matica čudne nakladá aj s finančnými darmi

Nadácia Matice dostala do daru viac než stotisíc dolárov od amerického Slováka. Netuší však, ako sa s jeho darom nakladá.

Bratislavčan Ivan Reguli je sklamaný z vedenia Matice a tvrdí, že zmena je pre obrodu tejto inštitúcie nevyhnutná.

Reguli je jedným z tých, ktorí verejne upozornili na podivuhodné nakladanie s peniazmi, ktoré Matica priamo, alebo nepriamo získala od darcov.

Americký Slovák doktor Ľudovít Pavlo daroval v roku 1995 Nadácii Matice slovenskej, v ktorej zastupuje Maticu predseda Markuš, vyše 103-tisíc dolárov na podporu vydávania slovenskej literatúry.

Reguli: Markuš nedodržiava podmienky

Pavlov splnomocnenec na Slovensku Reguli tvrdí, že Markuš nedodržiava dohodnuté podmienky. O osude finančného daru nemá informácie, hoci v kontrakte sa nadácia zaviazala, že bude každoročne informovať o využití peňazí. Preto požiadal Správu finančnej kontroly vo Zvolene o kontrolu. Správa finančnej kontroly však na to nemá právomoc.

„Doktor Pavlo je 85-ročný lekár na dôchodku. Ako sedemdesiatročný napísal prvú knihu, a potom ešte ďalších deväť. Vie, aké zložité je pre spisovateľov nekomerčnej literatúry vydať svoje dielo, preto sa v roku 1995 rozhodol venovať Nadácii Matice slovenskej viac než 103-tisíc dolárov. V písomnom kontrakte sú uvedené podmienky použitia daru, ktoré obdarovaný nedodržiava. Za nadáciu dar prevzal Jozef Markuš, teda on nesie zodpovednosť za nedodržanie zmluvných podmienok," opisuje situáciu Reguli.

Za päť rokov len jedno vyúčtovanie

Reguli tvrdí, že v súlade s podmienkami nadácia použila približne dvadsať percent daru. O osude zvyšných okolo 88-tisíc eur nedostal ani na opakované žiadosti uspokojivé odpovede.

„Jednou z podmienok kontraktu je ročné vyúčtovanie. Za päť rokov sme dostali iba jedno, ktoré sa však na účtovný doklad ani nepodobá. Od pani Havlíkovej, úradníčky nadácie, som sa dozvedel, že peniaze nie sú," povedal Reguli.

"Sám neviem, kde sa mohli podieť. Nuž, je to čudné, že o mnohých pohyboch financií, ktoré robil Markuš, nevedia ani podpredsedovia Matice, ani správca. Markuš vraj konal ako predstaviteľ Nadácie, alebo Matičného fondu či funkcionár podielového fondu. Doktor Pavlo má vložené peniaze, rovnako ako viacerí americkí Slováci, aj v Podielovom družstve Slovenské investície. Požiadal o ich vyplatenie. Najskôr mu sľúbili, že ich vyplatia o pol roka, potom, že až o rok," dodáva.

Reguli sa čuduje predsedovi Markušovi, že sa nepoučil z osudu podobných podnikateľov v nebankových inštitúciách. „Ak do Valného zhromaždenia Matice slovenskej sám dobrovoľne neodstúpi, môže dopadnúť podobne ako nemenovaní podnikatelia, čo si spytujú svedomie v nápravných zariadeniach."

miert.jpg

Miroslav Miert
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 2. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 3. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 4. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 5. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 6. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 2. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 3. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 4. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 5. Novinka medzi prefabrikátmi
 6. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 7. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 8. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 9. The future of M&A in Europe
 10. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 34 433
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 505
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 15 150
 4. Aká je chémia vôní 10 901
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 498
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 884
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 848
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 228
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 839
 10. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 6 646
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Zmeny sa dejú najmä v útoku

Vedenie martinského hokejového klubu však plánuje doplniť káder aj o defenzívnych hráčov.

Rastislav Špirko posilnil martinský prvoligový tím.
#MYtozvladneme

ONLINE DISKUSIA: Prohibícia hazardu? Správne riešenie alebo krok vedľa?

Diskusiu vysielame live vo štvrtok 3. decembra o 18.00 hod. Novela zákona o hazardných hrách dala do rúk miest a obcí možnosť zakázať na svojom území hazardné hry aj bez petície občanov. Odborníci varujú pred týmto krokom a poukazujú na vznik viacerých nebezpečenstviev.

Martin si zaslúži súčasnú kultúru

Súčasná kultúra je ako korenie, bez nej sa to dá, no nie je to ono.

Zakladatelia Party – Kultúrnej platformy. Zľava Juraj Marček, Jakub Gallo, Peter Trmos a Radoslav Kolek.

Stane sa Martin metropolou punčov?

Od 1. decembra je v Martine otvorený Vianočný dvor & Záhrada punčov.

Fantastické a originálne punče budú v Martine hriať nejedného návštevníka.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Zámkoch otvorili nové nákupné centrum

Pre návštevníkov je k dispozícii osem obchodných prevádzok.

Kamión narazil do reštaurácie a pohostinstva (+VIDEO)

Vodič pravdepodobne za volantom zaspal, havaroval v centre Tvrdošína.

V trnavskej nemocnici je pozitívne testovaných takmer sto zamestnancov

Počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 je vo Fakultnej nemocnici v Trnave približne rovnaký v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

V Nitre padnú hlavy. Len či správne...

Húfna kritika (aj) od ex-hráčov. Za Nitru nastupuje v prvej slovenskej lige najmenej odchovancov v histórii.

Už ste čítali?