O tom, aké to bolo byť dieťaťom pred sto rokmi, odhaľuje martinské Slovenské národné múzeum. Výstava Ohýbaj ma mamko sprevádza narodením detí z prelomu 19. až 20. storočia až po dospelosť.
MARTIN. Na začiatku je Janko v kolíske, na konci už veľký Jano. Takto je koncipovaná nová výstava Slovenského národného múzea (SNM) v Martine Ohýbaj ma mamko. Chronologicky sleduje Janka od narodenia, cez jeho začleňovanie do rodinného spoločenstva, jeho prvé kroky, hračky, hry a vzdelávanie až do času, kedy Jano dospieva a je pripravený založiť si novú rodinu. Janko či Jano je pritom Slovákom, ale i príslušníkom niektorej z národnostných menšín z prelomu 19. a 20. storočia.
Expozícia Ohýbaj ma mamko je totiž spoločným dieťaťom ôsmich múzeí národnostných kultúr, ktoré patria pod SNM. Múzeá kultúry karpatských Nemcov, Židov, Maďarov, Chorvátov, Ukrajincov, Rusínov, Čechov a Rómov už v minulosti pripravili päť tematických výstav s prispením svojich zbierok.
Výstava pozostáva z viac ako 200 exponátov a fotografií. Návštevníci uvidia posteľ s kútnou plachtou, prvý kúpeľ dieťaťa, bohaté ukážky detského odevu, hier a hračiek. Zaujímavou je tiež škola s drevenými lavicami spred sto rokov, bábkové divadlo, s ktorým sa budú môcť detskí návštevníci pohrať. Deti dostanú aj osobitného sprievodcu.
Návštevník sa tiež zoznámi so židovskou obriezkou či pasovaním chlapcov za mládencov. Po tomto období smeli slobodne chodiť do krčmy alebo za frajerkami.
Autorka Hana Zelinová uviedla, že najťažšie bolo prezentovať život dieťaťa rómskej kultúry. Exponáty tejto tematiky SNM v archíve nemá, museli urobiť kópie hračiek podľa originálov z Múzea rómskej kultúry v Brne. Sú to bábika zo zemiaka a vaty. Výstavu tiež autorka doplnila súkromnými zbierkami Martinčanov, ktorí poskytli napríklad pamätníček. Folklórny súbor z Turčeka požičal napodobeninu regrútskeho kostýmu, ktorý tiež v archíve múzea chýba.