Utorok, 17. máj, 2022 | Meniny má Gizela

Martinské vianočné trhy - Od Mikuláša do Troch kráľov

Na Mikuláša v Martine otvorili Vianočné trhy. Tohto roku majú po prvý raz širšiu koncepciu so zázemím kultúrnych programov. Hovoríme s jej autorkou Zorou Mintalovou-Zubercovou.

Mikulášska šou nemala núdzu o divákov.Mikulášska šou nemala núdzu o divákov. (Zdroj: V.LEGERSKÁ)

V Martine sa už dlho volalo po takých trhoch pred Vianocami, ktoré by neboli len zmesou vareného vína a perníkov. Je tu prvá lastovička. Kto alebo čo motivovalo novú koncepciu vianočných trhov?

- Mám nádherné spomienky na Vianoce môjho detstva i na predvianočné dni plné očakávania. Pamätám si predaj kapríkov vkadiach vparčíku vstrede mesta, neskôr vo fontáne poniže divadla i neďalekýpredaj vianočných stromčekov voňajúcich horou ainovaťkou. Spomínam si na kĺzačky vcentre mesta, ktorými som sa šmýkala dvadsať i päťdesiat metrov, pozerajúc či je ešte stále vo výklade hračkárskeho obchodu veľká bába, po ktorej mi srdce pišťalo. Musela som však počkať na nedeľnú prechádzku srodičmi, ktorým som ukázala vysnívaný vianočný darček. Nebola som sama, podobných deťúreniec srodičmi bolo vmeste veľa. Vstrede Martina sa pristavovali známi, susedia, príbuzní, porozprávali sa, poradili kedy budú mať vobchode mandarínky, zaželali šťastné sviatky, domáce panie chválili recepty na najlepšie vianočné dobroty, muži spomínali predchádzajúce mraziská i pranostiky. Centrum Martina žilo, vládlo tu neviditeľné neopakovateľné čaro... Viem, že nie je možné vrátiť čas, ale videla som mestá, ktorých centrá ožívali práve tou prazvláštnou nádhernou predvianočnou atmosférou. Naposledy vdecembri 2009 vhistorickom centre Varšavy. Ľudia sa neponáhľali, mali čas pozhovárať sa so známymi, dať si s nimi pohárik vianočného punču, dohodnúť návštevu, smiať sa a spoločne shudobníkmi spievať vianočné piesne akoledy.

SkryťVypnúť reklamu

Na toto ale Martin akoby dávno zabudol...

- Áno. Práve toto mi vMartine už dávno chýbalo. Predvianočný život vcentre mesta i možnosť dozvedieť sa, prečo je advent, prečo sa slávi deň sv. Mikuláša, sv. Lucie či sv. Štefana. Veď pred nami žili vmeste generácie našich praprastarých rodičov, ktorým boli tieto vedomosti atradície úplne samozrejmé... Ich Vianoce síce neosvetľovali nádherné vianočné svetlá, ale mali vnútorné svetlo ateplo vsrdci, čas jeden na druhého. Preto som si priala, aby sa martinské vianočné trhy stali len časťou omnoho širšieho predvianočného avianočného programu. Nakoniec som ho nazvala Od Mikuláša do Troch kráľov.

Prečo sú ich inšpiráciou ľudové tradície?

- Je ťažké hovoriť len oľudových tradíciách, veď históriu a tradíciu mali predvianočné avianočné dni nielen na vidieku, ale tiež vmestách amestečkách. Kým začal sv. Mikuláš, ktorého my poznáme, dávať deťom do topánok sladkosti, oriešky aovocie, hrávali sa mikulášske hry vkostoloch. Až panovník Jozef II. ich zakázal v kostoloch, pretože hry boli často samopašné. Tak prešli Mikuláši sčertami aanjelikmi do ulíc aaž po dlhom čase sa zastavili pod oknami mestských detičiek. No avidiecke deťúrence si museli na Mikuláša počkať ešte dlhšie. Svoje tajomné čaro mal deň sv. Lucie. Bola skutočnou postavou, ktorú cirkev vyhlásila za svätú, ale... na Slovensku sa nám to poriadne poplietlo, lebo Luciu si naši predkovia predstavovali ako najväčšiu strigu. Aj preto sa otomto dni hovorilo ako o strídžom. Pokračovať by som mohla ďalšími historickými skutočnosťami, tradíciami aobyčajmi, ktoré sa spájali spredvianočnými avianočnými dňami až do Troch kráľov.

SkryťVypnúť reklamu

Vie o tom pomaly len najstaršia generácia. Čo mladí? Je treba, aby to poznali?

- Myslím si, že je to dôležité. Inak Vianoce stratia čaro a symboliku, ktorú majú a skĺznu do komercie. Preto som sa snažila priblížiť predvianočné a vianočné obdobie cez najtypickejšie dni, ktoré po stáročia patrili určitým svätým a vybrať z nich to, čo by dnešných Martinčanov oslovilo. Na začiatku prípravy projektu som síce mala predstavu širšie koncipovaného zámeru, som však rada, že sa aj pre krátkosť času a všetko, čo je s tým spojené, sa podarilo pripraviť zúžený výber. V každom týždni, ktorý ostáva do Štedrého dňa, je pripravený program, charakterizujúci určitý deň. Pre tých, ktorí chcú bližšie poznať jeho históriu a obyčaje sú na paneloch na pešej zóne vysvetľujúce texty; odznejú aj v rozhlase v blokoch vianočných piesní.

SkryťVypnúť reklamu

Z akých programov (a kedy) sa kultúrne zázemie trhov koncipuje?

- Aj keď sa martinské vianočné trhy s menším či väčším úspechom zaužívali, mojim prianím stále je, aby boli len časťou väčšieho celku, ktorý prerastie v tradíciu. Tento rok sa nám tak v relatívne krátkom čase podarilo skoncipovať program Od Mikuláša do Troch kráľov, ktorý skĺbi štylizované predstavenie, vystúpenia folklórnych súborov, detí zo základnej školy i z detského domova, mikulášsku šou, vianočné koncerty i varenie kapustnice. Máme za sebou 6. december s Mikulášom v meste i 13. december s Magickou Luciou či Luciami a Lucinkami na pešej zóne. Mali povymetať zlých duchov z kútov, vyhnať číhajúce nešťastie z obchodov, reštaurácií a inštitúcií v centre mesta a označiť čisté kúty cesnakovými krížikmi. Verím, že ich tajuplná činnosť bez slov, vzbudila záujem a možno sa stala inšpiráciou pre viacerých Martinčanov. Nie z nevedomého strachu pred strigami, ale z úcty k obyčajom našich praprastarých mám... Veď čisté kúty majú stále praktické opodstatnenie.

To sú programy, ktoré na Divadelnom námestí boli. A čo Martinčanov ešte čaká?

- Pätnásteho decembra uvidia Martinčania pred Kostolom sv. Martina Živý betlehem, štylizované predstavenie o príbehu narodenia Jezuliatka. V minulosti sa 21. decembra na deň sv. Tomáša robili zakáľačky a mäsové pochúťky na nastávajúce vianočné sviatky, varila sa zakáľačková kapustnica. Tak prečo by sme to obyvateľom mesta nedopriali aj my? Hneď na druhý deň, 22. decembra, si každý môže vypočuť promenádny koncert plný kolied a vianočných piesní. Po slávnostnom ukončení roku na Silvestra 2010, plnom vystúpení známych kapiel, sa môžu Martičania ešte tešiť na 6. január 2011 z pochôdzky Troch kráľov. Budú posväcovať príbytky a prevádzky v centre mesta.

Kto všetko účinkoval a bude v programoch účinkovať?

- Hneď v prvý deň, ktorým bol sviatok sv. Mikuláša, vystúpili so svojim programom deti z Detského domova v Martine, účinkoval Detský folklórny súbor Turiec, Divadlo na kolesách s Mikulášskou show i nevidaci spevák Maroš Banga v slovnom doprovode svojej manželky. Na deň sv. Lucie uvideli obyvatelia mesta Martin na pešej zóne väčšie Lucie i malinké Lucinky z Detského folklórneho súboru Turiec a zo Súkromnej základnej školy Bell Amos v Martine. Očakávaný Živý betlehem zabezpečí Rímsko-katolícka farnosť pri Kostole sv. Martina v Martine. Priekopskí hasiči uvaria zakáľačkovú kapustnicu a šikovní mäsiari z nášho mesta ukážu ako sa správne robia vianočné klobásky. Dva dni pred Štedrým dňom určite umocní krásne predvianočné chvíle Vianočný promenádny koncert Dychovej hudby Turčianka. Na Silvestra sa postará o dobrú náladu Bluesband, Rebro a Guns´n roses Revital a Turčianske repete. Iniciálkami svojich mien G+M+B a novým rokom 2011 ukončia 6. januára vianočné obdobie vo viacerých príbytkoch Traja králi z... Ale to už neprezradím. Veď je predsa sviatok a každý sa môže na nich prísť pozrieť.

Za vami sú prvé programy, s akým ohlasom sa stretli?

- Prvý pozitívny ohlas som zaznamenala od svojich najbližších, priateľov, známych ispolupracovníkov zCentra kultúry Martin. Veľmi ma potešilo, keď sa pešia zóna zaplnila deťmi adospelými, rodičmi istarými rodičmi, mamičkami s kočiarikmi. Videla som, ako noví diváci prichádzali aostali, neodišli za svojimi povinnosťami tak ako po iné dni. Ktovie, možno preto, že stretli známych alebo skôr preto, že sa takto vrátili do detstva. Prišiel netradičný spievajúci čertík, anjel sanjelskym hláskom anakoniec očakávaný Mikuláš iprimátor Andrej Hrnčiar, rozsvietila sa vianočná výzdoba, trošku sme všetci tŕpli, či sa podarí rozsvietiť krásny vianočný stromček...

Podarilo sa dostať na námestie trochu z toho čara, ktoré ste spomínali v úvode?

- Bolo pol šiestej a pred divadlom stále postávali skupinky divákov počúvajúc vianočné piesne i sprievodné slovo nevidiacich manželov Bangovcov, známi a spolupracovníci spomínali na veselé príhody, detstvo. Škoda, že im trochu chýbal primátorsky vianočný punč. Verím, že nabudúce si ním všetci svorne pripijeme. Na mojom dobrom pocite nič nezmenil ani postoj niektorých Martinčanov, ktorým sa nepáčili ošúchané drevené domčeky, či rómske deti číhajúce na Mikuláša. Môžem dodať len to, že raz určite budú peniaze na oku lahodiace remeselnícke domčeky a rómske deti, ktoré sa snáď až priveľmi tešili a pchali k Mikulášovi neboli z Bambusiek ale väčšinou z detských domovov... Doprajme im aspoň chvíľku radosti, veď detičky, ktoré žijú v rodinnom prostredí doma určite čakali nielen sladkosti od Mikuláša ale tiež láskaví rodičia a starí rodičia. Celé predvianočné obdobie má predsa byť o našom láskavom srdci, štedrosti, dobrote o prajnosti - a o to práve ide.

Akú budúcnosť majú takto koncipované podujatia v ďalších rokoch?

- Tento ročník je skôr nultým, prípravným. Som však presvedčená, že roku 2011 bude mať dôstojného pokračovateľa v prvom ročníku novodobých vianočných trhov. Určite sa stanú tradíciou. Je dôležité, aby sa začalo inak a po novom. Na začiatku stačí pár ľudí. Potom sa určite pridajú ďalší. Napríklad dievčiny, ktoré na budúci rok v deň sv. Lucie prídu s bielou plachtou, nabielo natretou tvárou a budú môcť nikým nepoznané predvádzať na pešej zóne svoje nadanie či odvahu. A čo tak malí anjelikovia s požičanými alebo doma urobenými krídelkami a hviezdičkami na čele. Mnohých by určite oslovilo spoločné spievanie vianočných piesní a kolied na pešej zóne... Veď najvhodnejší čas, ktorý spája ľudí, sú predsa blížiace sa Vianoce.

Máte dosť inšpirácie aj pre ďalšie ročníky vianočných trhov?

- Nechcem teraz prezrádzať čo by malo nasledovať vbudúcom roku, ale plánov na projekt soveľa širším záberom ako je tohtoročný Od Mikuláša do Troch kráľov mám viac ako dosť. Mal by poskytnúť zaujímavé, poučné a hravé možnosti školám, pútavé prezentácie kultúrnym inštitúciám, organizáciám imajiteľom kaviarní, reštaurácií aobchodov. To všetko s cieľom združiť ľudí vočakávaní najkrajších sviatkov roku. Už teraz sa teším.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 3. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 4. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 5. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 6. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 7. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 8. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii?
 1. Hypoglykémia – nebezpečná komplikácia cukrovky
 2. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 3. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
 4. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 6. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 7. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov
 8. Dopraje nám najšťastnejšia krajina na svete hokejové zlato?
 1. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 12 144
 2. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii? 8 175
 3. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 443
 4. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 4 388
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 467
 6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 2 405
 7. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 026
 8. OMV a BILLA prinášajú na čerpacie stanice kvalitné potraviny 1 427

Blogy SME

 1. Lórant Kulík: Foto-video: Veterány potešili Košičanov, dobrú náladu rozdávali muzikanti a maturanti
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu?
 3. Café Európa: Budúcnosť jadrovej energie v Európe
 4. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 6.časť
 5. Martin Šuraba: Šimonka (1092) a gaslighting
 6. Dana Janebová: Kráľ je nahý...
 7. Tupou Ceruzou: Pôjdeš do basy, ty hajzel!
 8. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 21 479
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 8 240
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 7 643
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 869
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil. Základné informácie a grafika 5 508
 6. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 472
 7. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 2 912
 8. Tomáš Vodvářka: Další tragická zpráva z Ruské federace 2 569
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Výťažok z koncertu poputuje detským onkologickým pacientom a ich rodinám


2 h
Martin dom po dobrom výkone zdolal Malacky.

V súboji druhého tímu tabuľky s prvým Martinčania po kvalitnom výkone porazili Malacky.


2 h
 Sučany aj Bystrička cez víkend zabrali naplno.

Prvý gól turčianskeho derby síce strelila Štiavnička, no Bystrička skóre rýchlo otočila a zápas vyhrala. Konečna naplno zabral aj sučiansky Tatran.


15 h

Dnes už asi nenájdeme na Slovensku študenta, ktorý by nepoznal alebo aspoň nepočul, o tomto európskom vzdelávacom programe. O jeho minulosti, ale hlavne budúcnosti, budeme diskutovať už v stredu 18. mája o 13:00 hod.


23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Rumunské šelmy majú na svedomí mnoho úmrtí. Stret s človekom je na dennom poriadku.


15. máj

Cestári začínajú s opravou najzaťaženejšieho úseku na Liptove.


21 h

Na mieste zasahovali aj hasiči.


19 h

Nehoda si vyžiadala ľudský život. Zraneniam podľahol predseda tamojšieho urbariátu.


15 h

Blogy SME

 1. Lórant Kulík: Foto-video: Veterány potešili Košičanov, dobrú náladu rozdávali muzikanti a maturanti
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu?
 3. Café Európa: Budúcnosť jadrovej energie v Európe
 4. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 6.časť
 5. Martin Šuraba: Šimonka (1092) a gaslighting
 6. Dana Janebová: Kráľ je nahý...
 7. Tupou Ceruzou: Pôjdeš do basy, ty hajzel!
 8. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 21 479
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 8 240
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 7 643
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 869
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil. Základné informácie a grafika 5 508
 6. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 472
 7. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 2 912
 8. Tomáš Vodvářka: Další tragická zpráva z Ruské federace 2 569
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?

Už ste čítali?