Nedeľa, 28. február, 2021 | Meniny má ZlaticaKrížovkyKrížovky

Martinské vianočné trhy - Od Mikuláša do Troch kráľov

Na Mikuláša v Martine otvorili Vianočné trhy. Tohto roku majú po prvý raz širšiu koncepciu so zázemím kultúrnych programov. Hovoríme s jej autorkou Zorou Mintalovou-Zubercovou.

Mikulášska šou nemala núdzu o divákov.Mikulášska šou nemala núdzu o divákov. (Zdroj: V.LEGERSKÁ)

V Martine sa už dlho volalo po takých trhoch pred Vianocami, ktoré by neboli len zmesou vareného vína a perníkov. Je tu prvá lastovička. Kto alebo čo motivovalo novú koncepciu vianočných trhov?

- Mám nádherné spomienky na Vianoce môjho detstva i na predvianočné dni plné očakávania. Pamätám si predaj kapríkov vkadiach vparčíku vstrede mesta, neskôr vo fontáne poniže divadla i neďalekýpredaj vianočných stromčekov voňajúcich horou ainovaťkou. Spomínam si na kĺzačky vcentre mesta, ktorými som sa šmýkala dvadsať i päťdesiat metrov, pozerajúc či je ešte stále vo výklade hračkárskeho obchodu veľká bába, po ktorej mi srdce pišťalo. Musela som však počkať na nedeľnú prechádzku srodičmi, ktorým som ukázala vysnívaný vianočný darček. Nebola som sama, podobných deťúreniec srodičmi bolo vmeste veľa. Vstrede Martina sa pristavovali známi, susedia, príbuzní, porozprávali sa, poradili kedy budú mať vobchode mandarínky, zaželali šťastné sviatky, domáce panie chválili recepty na najlepšie vianočné dobroty, muži spomínali predchádzajúce mraziská i pranostiky. Centrum Martina žilo, vládlo tu neviditeľné neopakovateľné čaro... Viem, že nie je možné vrátiť čas, ale videla som mestá, ktorých centrá ožívali práve tou prazvláštnou nádhernou predvianočnou atmosférou. Naposledy vdecembri 2009 vhistorickom centre Varšavy. Ľudia sa neponáhľali, mali čas pozhovárať sa so známymi, dať si s nimi pohárik vianočného punču, dohodnúť návštevu, smiať sa a spoločne shudobníkmi spievať vianočné piesne akoledy.

Skryť Vypnúť reklamu

Na toto ale Martin akoby dávno zabudol...

- Áno. Práve toto mi vMartine už dávno chýbalo. Predvianočný život vcentre mesta i možnosť dozvedieť sa, prečo je advent, prečo sa slávi deň sv. Mikuláša, sv. Lucie či sv. Štefana. Veď pred nami žili vmeste generácie našich praprastarých rodičov, ktorým boli tieto vedomosti atradície úplne samozrejmé... Ich Vianoce síce neosvetľovali nádherné vianočné svetlá, ale mali vnútorné svetlo ateplo vsrdci, čas jeden na druhého. Preto som si priala, aby sa martinské vianočné trhy stali len časťou omnoho širšieho predvianočného avianočného programu. Nakoniec som ho nazvala Od Mikuláša do Troch kráľov.

Prečo sú ich inšpiráciou ľudové tradície?

- Je ťažké hovoriť len oľudových tradíciách, veď históriu a tradíciu mali predvianočné avianočné dni nielen na vidieku, ale tiež vmestách amestečkách. Kým začal sv. Mikuláš, ktorého my poznáme, dávať deťom do topánok sladkosti, oriešky aovocie, hrávali sa mikulášske hry vkostoloch. Až panovník Jozef II. ich zakázal v kostoloch, pretože hry boli často samopašné. Tak prešli Mikuláši sčertami aanjelikmi do ulíc aaž po dlhom čase sa zastavili pod oknami mestských detičiek. No avidiecke deťúrence si museli na Mikuláša počkať ešte dlhšie. Svoje tajomné čaro mal deň sv. Lucie. Bola skutočnou postavou, ktorú cirkev vyhlásila za svätú, ale... na Slovensku sa nám to poriadne poplietlo, lebo Luciu si naši predkovia predstavovali ako najväčšiu strigu. Aj preto sa otomto dni hovorilo ako o strídžom. Pokračovať by som mohla ďalšími historickými skutočnosťami, tradíciami aobyčajmi, ktoré sa spájali spredvianočnými avianočnými dňami až do Troch kráľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Vie o tom pomaly len najstaršia generácia. Čo mladí? Je treba, aby to poznali?

- Myslím si, že je to dôležité. Inak Vianoce stratia čaro a symboliku, ktorú majú a skĺznu do komercie. Preto som sa snažila priblížiť predvianočné a vianočné obdobie cez najtypickejšie dni, ktoré po stáročia patrili určitým svätým a vybrať z nich to, čo by dnešných Martinčanov oslovilo. Na začiatku prípravy projektu som síce mala predstavu širšie koncipovaného zámeru, som však rada, že sa aj pre krátkosť času a všetko, čo je s tým spojené, sa podarilo pripraviť zúžený výber. V každom týždni, ktorý ostáva do Štedrého dňa, je pripravený program, charakterizujúci určitý deň. Pre tých, ktorí chcú bližšie poznať jeho históriu a obyčaje sú na paneloch na pešej zóne vysvetľujúce texty; odznejú aj v rozhlase v blokoch vianočných piesní.

Skryť Vypnúť reklamu

Z akých programov (a kedy) sa kultúrne zázemie trhov koncipuje?

- Aj keď sa martinské vianočné trhy s menším či väčším úspechom zaužívali, mojim prianím stále je, aby boli len časťou väčšieho celku, ktorý prerastie v tradíciu. Tento rok sa nám tak v relatívne krátkom čase podarilo skoncipovať program Od Mikuláša do Troch kráľov, ktorý skĺbi štylizované predstavenie, vystúpenia folklórnych súborov, detí zo základnej školy i z detského domova, mikulášsku šou, vianočné koncerty i varenie kapustnice. Máme za sebou 6. december s Mikulášom v meste i 13. december s Magickou Luciou či Luciami a Lucinkami na pešej zóne. Mali povymetať zlých duchov z kútov, vyhnať číhajúce nešťastie z obchodov, reštaurácií a inštitúcií v centre mesta a označiť čisté kúty cesnakovými krížikmi. Verím, že ich tajuplná činnosť bez slov, vzbudila záujem a možno sa stala inšpiráciou pre viacerých Martinčanov. Nie z nevedomého strachu pred strigami, ale z úcty k obyčajom našich praprastarých mám... Veď čisté kúty majú stále praktické opodstatnenie.

To sú programy, ktoré na Divadelnom námestí boli. A čo Martinčanov ešte čaká?

- Pätnásteho decembra uvidia Martinčania pred Kostolom sv. Martina Živý betlehem, štylizované predstavenie o príbehu narodenia Jezuliatka. V minulosti sa 21. decembra na deň sv. Tomáša robili zakáľačky a mäsové pochúťky na nastávajúce vianočné sviatky, varila sa zakáľačková kapustnica. Tak prečo by sme to obyvateľom mesta nedopriali aj my? Hneď na druhý deň, 22. decembra, si každý môže vypočuť promenádny koncert plný kolied a vianočných piesní. Po slávnostnom ukončení roku na Silvestra 2010, plnom vystúpení známych kapiel, sa môžu Martičania ešte tešiť na 6. január 2011 z pochôdzky Troch kráľov. Budú posväcovať príbytky a prevádzky v centre mesta.

Kto všetko účinkoval a bude v programoch účinkovať?

- Hneď v prvý deň, ktorým bol sviatok sv. Mikuláša, vystúpili so svojim programom deti z Detského domova v Martine, účinkoval Detský folklórny súbor Turiec, Divadlo na kolesách s Mikulášskou show i nevidaci spevák Maroš Banga v slovnom doprovode svojej manželky. Na deň sv. Lucie uvideli obyvatelia mesta Martin na pešej zóne väčšie Lucie i malinké Lucinky z Detského folklórneho súboru Turiec a zo Súkromnej základnej školy Bell Amos v Martine. Očakávaný Živý betlehem zabezpečí Rímsko-katolícka farnosť pri Kostole sv. Martina v Martine. Priekopskí hasiči uvaria zakáľačkovú kapustnicu a šikovní mäsiari z nášho mesta ukážu ako sa správne robia vianočné klobásky. Dva dni pred Štedrým dňom určite umocní krásne predvianočné chvíle Vianočný promenádny koncert Dychovej hudby Turčianka. Na Silvestra sa postará o dobrú náladu Bluesband, Rebro a Guns´n roses Revital a Turčianske repete. Iniciálkami svojich mien G+M+B a novým rokom 2011 ukončia 6. januára vianočné obdobie vo viacerých príbytkoch Traja králi z... Ale to už neprezradím. Veď je predsa sviatok a každý sa môže na nich prísť pozrieť.

Za vami sú prvé programy, s akým ohlasom sa stretli?

- Prvý pozitívny ohlas som zaznamenala od svojich najbližších, priateľov, známych ispolupracovníkov zCentra kultúry Martin. Veľmi ma potešilo, keď sa pešia zóna zaplnila deťmi adospelými, rodičmi istarými rodičmi, mamičkami s kočiarikmi. Videla som, ako noví diváci prichádzali aostali, neodišli za svojimi povinnosťami tak ako po iné dni. Ktovie, možno preto, že stretli známych alebo skôr preto, že sa takto vrátili do detstva. Prišiel netradičný spievajúci čertík, anjel sanjelskym hláskom anakoniec očakávaný Mikuláš iprimátor Andrej Hrnčiar, rozsvietila sa vianočná výzdoba, trošku sme všetci tŕpli, či sa podarí rozsvietiť krásny vianočný stromček...

Podarilo sa dostať na námestie trochu z toho čara, ktoré ste spomínali v úvode?

- Bolo pol šiestej a pred divadlom stále postávali skupinky divákov počúvajúc vianočné piesne i sprievodné slovo nevidiacich manželov Bangovcov, známi a spolupracovníci spomínali na veselé príhody, detstvo. Škoda, že im trochu chýbal primátorsky vianočný punč. Verím, že nabudúce si ním všetci svorne pripijeme. Na mojom dobrom pocite nič nezmenil ani postoj niektorých Martinčanov, ktorým sa nepáčili ošúchané drevené domčeky, či rómske deti číhajúce na Mikuláša. Môžem dodať len to, že raz určite budú peniaze na oku lahodiace remeselnícke domčeky a rómske deti, ktoré sa snáď až priveľmi tešili a pchali k Mikulášovi neboli z Bambusiek ale väčšinou z detských domovov... Doprajme im aspoň chvíľku radosti, veď detičky, ktoré žijú v rodinnom prostredí doma určite čakali nielen sladkosti od Mikuláša ale tiež láskaví rodičia a starí rodičia. Celé predvianočné obdobie má predsa byť o našom láskavom srdci, štedrosti, dobrote o prajnosti - a o to práve ide.

Akú budúcnosť majú takto koncipované podujatia v ďalších rokoch?

- Tento ročník je skôr nultým, prípravným. Som však presvedčená, že roku 2011 bude mať dôstojného pokračovateľa v prvom ročníku novodobých vianočných trhov. Určite sa stanú tradíciou. Je dôležité, aby sa začalo inak a po novom. Na začiatku stačí pár ľudí. Potom sa určite pridajú ďalší. Napríklad dievčiny, ktoré na budúci rok v deň sv. Lucie prídu s bielou plachtou, nabielo natretou tvárou a budú môcť nikým nepoznané predvádzať na pešej zóne svoje nadanie či odvahu. A čo tak malí anjelikovia s požičanými alebo doma urobenými krídelkami a hviezdičkami na čele. Mnohých by určite oslovilo spoločné spievanie vianočných piesní a kolied na pešej zóne... Veď najvhodnejší čas, ktorý spája ľudí, sú predsa blížiace sa Vianoce.

Máte dosť inšpirácie aj pre ďalšie ročníky vianočných trhov?

- Nechcem teraz prezrádzať čo by malo nasledovať vbudúcom roku, ale plánov na projekt soveľa širším záberom ako je tohtoročný Od Mikuláša do Troch kráľov mám viac ako dosť. Mal by poskytnúť zaujímavé, poučné a hravé možnosti školám, pútavé prezentácie kultúrnym inštitúciám, organizáciám imajiteľom kaviarní, reštaurácií aobchodov. To všetko s cieľom združiť ľudí vočakávaní najkrajších sviatkov roku. Už teraz sa teším.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tieto farmy dávajú prácu domácim. A podporujú región
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 3. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 4. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 5. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 6. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto!
 7. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur
 8. Geis pomáha zvládať komplikácie v cezhraničnej preprave
 9. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje
 10. Online zľavy: Viete, kde ich vyhľadať?
 1. Tieto farmy dávajú prácu domácim. A podporujú región
 2. Cirkevné gymnázium v Snine patrí medzi najlepšie v kraji
 3. O2: Mentálne zdravie zamestnancov je pre nás veľkou prioritou
 4. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 5. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 6. Dáma s pávím pierkom
 7. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 8. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 9. Získaj náskok pred štartom
 10. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 20 645
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 10 771
 3. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 9 557
 4. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 9 297
 5. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 8 564
 6. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 7 941
 7. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 893
 8. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 5 397
 9. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov 5 387
 10. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 4 130
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Lavičky v Záturčí prešli opravou. Poslanci sa rozhodli ešte deväť pridať.

Výtržníctvo na martinských sídliskách nie je ojedinelé.

13 h
Deti z Jazernice si vyskúšali túto ceremóniu odetí v tradičných krojoch.

Žiaci zo Základnej školy v Jazernici si pripomenuli tradície.

27. feb
František Poliaček pomohol mužstvu hetrikom.

Martinský tím predviedol v zápase proti Leviciam výkon ako na hojdačke. Našťastie stretnutie chutilo kanonierovi Františkovi Poliačekovi, ktorý mužstvu pomohol hetrikom.

27. feb

Po víkende vyčovanie v teplických školách pokračuje. Avšak časť žiakov sa bude učiť naďalej dištančne.

27. feb

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muž, ktorý sa stal maskotom mesta pod Urpínom, mal 63 rokov.

20 h

Testovanie pokračuje aj v nedeľu.

18 h

Stalo sa tak vo štvrtok 25. februára.

26. feb

Vo veľkokapacitnom vakcinačnom centre v Trnave plánujú zaočkovať tisíce ľudí.

23 h

Už ste čítali?