Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Martinské vianočné trhy - Od Mikuláša do Troch kráľov

Na Mikuláša v Martine otvorili Vianočné trhy. Tohto roku majú po prvý raz širšiu koncepciu so zázemím kultúrnych programov. Hovoríme s jej autorkou Zorou Mintalovou-Zubercovou.

Mikulášska šou nemala núdzu o divákov.Mikulášska šou nemala núdzu o divákov. (Zdroj: V.LEGERSKÁ)

V Martine sa už dlho volalo po takých trhoch pred Vianocami, ktoré by neboli len zmesou vareného vína a perníkov. Je tu prvá lastovička. Kto alebo čo motivovalo novú koncepciu vianočných trhov?

- Mám nádherné spomienky na Vianoce môjho detstva i na predvianočné dni plné očakávania. Pamätám si predaj kapríkov vkadiach vparčíku vstrede mesta, neskôr vo fontáne poniže divadla i neďalekýpredaj vianočných stromčekov voňajúcich horou ainovaťkou. Spomínam si na kĺzačky vcentre mesta, ktorými som sa šmýkala dvadsať i päťdesiat metrov, pozerajúc či je ešte stále vo výklade hračkárskeho obchodu veľká bába, po ktorej mi srdce pišťalo. Musela som však počkať na nedeľnú prechádzku srodičmi, ktorým som ukázala vysnívaný vianočný darček. Nebola som sama, podobných deťúreniec srodičmi bolo vmeste veľa. Vstrede Martina sa pristavovali známi, susedia, príbuzní, porozprávali sa, poradili kedy budú mať vobchode mandarínky, zaželali šťastné sviatky, domáce panie chválili recepty na najlepšie vianočné dobroty, muži spomínali predchádzajúce mraziská i pranostiky. Centrum Martina žilo, vládlo tu neviditeľné neopakovateľné čaro... Viem, že nie je možné vrátiť čas, ale videla som mestá, ktorých centrá ožívali práve tou prazvláštnou nádhernou predvianočnou atmosférou. Naposledy vdecembri 2009 vhistorickom centre Varšavy. Ľudia sa neponáhľali, mali čas pozhovárať sa so známymi, dať si s nimi pohárik vianočného punču, dohodnúť návštevu, smiať sa a spoločne shudobníkmi spievať vianočné piesne akoledy.

Skryť Vypnúť reklamu

Na toto ale Martin akoby dávno zabudol...

- Áno. Práve toto mi vMartine už dávno chýbalo. Predvianočný život vcentre mesta i možnosť dozvedieť sa, prečo je advent, prečo sa slávi deň sv. Mikuláša, sv. Lucie či sv. Štefana. Veď pred nami žili vmeste generácie našich praprastarých rodičov, ktorým boli tieto vedomosti atradície úplne samozrejmé... Ich Vianoce síce neosvetľovali nádherné vianočné svetlá, ale mali vnútorné svetlo ateplo vsrdci, čas jeden na druhého. Preto som si priala, aby sa martinské vianočné trhy stali len časťou omnoho širšieho predvianočného avianočného programu. Nakoniec som ho nazvala Od Mikuláša do Troch kráľov.

Prečo sú ich inšpiráciou ľudové tradície?

- Je ťažké hovoriť len oľudových tradíciách, veď históriu a tradíciu mali predvianočné avianočné dni nielen na vidieku, ale tiež vmestách amestečkách. Kým začal sv. Mikuláš, ktorého my poznáme, dávať deťom do topánok sladkosti, oriešky aovocie, hrávali sa mikulášske hry vkostoloch. Až panovník Jozef II. ich zakázal v kostoloch, pretože hry boli často samopašné. Tak prešli Mikuláši sčertami aanjelikmi do ulíc aaž po dlhom čase sa zastavili pod oknami mestských detičiek. No avidiecke deťúrence si museli na Mikuláša počkať ešte dlhšie. Svoje tajomné čaro mal deň sv. Lucie. Bola skutočnou postavou, ktorú cirkev vyhlásila za svätú, ale... na Slovensku sa nám to poriadne poplietlo, lebo Luciu si naši predkovia predstavovali ako najväčšiu strigu. Aj preto sa otomto dni hovorilo ako o strídžom. Pokračovať by som mohla ďalšími historickými skutočnosťami, tradíciami aobyčajmi, ktoré sa spájali spredvianočnými avianočnými dňami až do Troch kráľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Vie o tom pomaly len najstaršia generácia. Čo mladí? Je treba, aby to poznali?

- Myslím si, že je to dôležité. Inak Vianoce stratia čaro a symboliku, ktorú majú a skĺznu do komercie. Preto som sa snažila priblížiť predvianočné a vianočné obdobie cez najtypickejšie dni, ktoré po stáročia patrili určitým svätým a vybrať z nich to, čo by dnešných Martinčanov oslovilo. Na začiatku prípravy projektu som síce mala predstavu širšie koncipovaného zámeru, som však rada, že sa aj pre krátkosť času a všetko, čo je s tým spojené, sa podarilo pripraviť zúžený výber. V každom týždni, ktorý ostáva do Štedrého dňa, je pripravený program, charakterizujúci určitý deň. Pre tých, ktorí chcú bližšie poznať jeho históriu a obyčaje sú na paneloch na pešej zóne vysvetľujúce texty; odznejú aj v rozhlase v blokoch vianočných piesní.

Skryť Vypnúť reklamu

Z akých programov (a kedy) sa kultúrne zázemie trhov koncipuje?

- Aj keď sa martinské vianočné trhy s menším či väčším úspechom zaužívali, mojim prianím stále je, aby boli len časťou väčšieho celku, ktorý prerastie v tradíciu. Tento rok sa nám tak v relatívne krátkom čase podarilo skoncipovať program Od Mikuláša do Troch kráľov, ktorý skĺbi štylizované predstavenie, vystúpenia folklórnych súborov, detí zo základnej školy i z detského domova, mikulášsku šou, vianočné koncerty i varenie kapustnice. Máme za sebou 6. december s Mikulášom v meste i 13. december s Magickou Luciou či Luciami a Lucinkami na pešej zóne. Mali povymetať zlých duchov z kútov, vyhnať číhajúce nešťastie z obchodov, reštaurácií a inštitúcií v centre mesta a označiť čisté kúty cesnakovými krížikmi. Verím, že ich tajuplná činnosť bez slov, vzbudila záujem a možno sa stala inšpiráciou pre viacerých Martinčanov. Nie z nevedomého strachu pred strigami, ale z úcty k obyčajom našich praprastarých mám... Veď čisté kúty majú stále praktické opodstatnenie.

To sú programy, ktoré na Divadelnom námestí boli. A čo Martinčanov ešte čaká?

- Pätnásteho decembra uvidia Martinčania pred Kostolom sv. Martina Živý betlehem, štylizované predstavenie o príbehu narodenia Jezuliatka. V minulosti sa 21. decembra na deň sv. Tomáša robili zakáľačky a mäsové pochúťky na nastávajúce vianočné sviatky, varila sa zakáľačková kapustnica. Tak prečo by sme to obyvateľom mesta nedopriali aj my? Hneď na druhý deň, 22. decembra, si každý môže vypočuť promenádny koncert plný kolied a vianočných piesní. Po slávnostnom ukončení roku na Silvestra 2010, plnom vystúpení známych kapiel, sa môžu Martičania ešte tešiť na 6. január 2011 z pochôdzky Troch kráľov. Budú posväcovať príbytky a prevádzky v centre mesta.

Kto všetko účinkoval a bude v programoch účinkovať?

- Hneď v prvý deň, ktorým bol sviatok sv. Mikuláša, vystúpili so svojim programom deti z Detského domova v Martine, účinkoval Detský folklórny súbor Turiec, Divadlo na kolesách s Mikulášskou show i nevidaci spevák Maroš Banga v slovnom doprovode svojej manželky. Na deň sv. Lucie uvideli obyvatelia mesta Martin na pešej zóne väčšie Lucie i malinké Lucinky z Detského folklórneho súboru Turiec a zo Súkromnej základnej školy Bell Amos v Martine. Očakávaný Živý betlehem zabezpečí Rímsko-katolícka farnosť pri Kostole sv. Martina v Martine. Priekopskí hasiči uvaria zakáľačkovú kapustnicu a šikovní mäsiari z nášho mesta ukážu ako sa správne robia vianočné klobásky. Dva dni pred Štedrým dňom určite umocní krásne predvianočné chvíle Vianočný promenádny koncert Dychovej hudby Turčianka. Na Silvestra sa postará o dobrú náladu Bluesband, Rebro a Guns´n roses Revital a Turčianske repete. Iniciálkami svojich mien G+M+B a novým rokom 2011 ukončia 6. januára vianočné obdobie vo viacerých príbytkoch Traja králi z... Ale to už neprezradím. Veď je predsa sviatok a každý sa môže na nich prísť pozrieť.

Za vami sú prvé programy, s akým ohlasom sa stretli?

- Prvý pozitívny ohlas som zaznamenala od svojich najbližších, priateľov, známych ispolupracovníkov zCentra kultúry Martin. Veľmi ma potešilo, keď sa pešia zóna zaplnila deťmi adospelými, rodičmi istarými rodičmi, mamičkami s kočiarikmi. Videla som, ako noví diváci prichádzali aostali, neodišli za svojimi povinnosťami tak ako po iné dni. Ktovie, možno preto, že stretli známych alebo skôr preto, že sa takto vrátili do detstva. Prišiel netradičný spievajúci čertík, anjel sanjelskym hláskom anakoniec očakávaný Mikuláš iprimátor Andrej Hrnčiar, rozsvietila sa vianočná výzdoba, trošku sme všetci tŕpli, či sa podarí rozsvietiť krásny vianočný stromček...

Podarilo sa dostať na námestie trochu z toho čara, ktoré ste spomínali v úvode?

- Bolo pol šiestej a pred divadlom stále postávali skupinky divákov počúvajúc vianočné piesne i sprievodné slovo nevidiacich manželov Bangovcov, známi a spolupracovníci spomínali na veselé príhody, detstvo. Škoda, že im trochu chýbal primátorsky vianočný punč. Verím, že nabudúce si ním všetci svorne pripijeme. Na mojom dobrom pocite nič nezmenil ani postoj niektorých Martinčanov, ktorým sa nepáčili ošúchané drevené domčeky, či rómske deti číhajúce na Mikuláša. Môžem dodať len to, že raz určite budú peniaze na oku lahodiace remeselnícke domčeky a rómske deti, ktoré sa snáď až priveľmi tešili a pchali k Mikulášovi neboli z Bambusiek ale väčšinou z detských domovov... Doprajme im aspoň chvíľku radosti, veď detičky, ktoré žijú v rodinnom prostredí doma určite čakali nielen sladkosti od Mikuláša ale tiež láskaví rodičia a starí rodičia. Celé predvianočné obdobie má predsa byť o našom láskavom srdci, štedrosti, dobrote o prajnosti - a o to práve ide.

Akú budúcnosť majú takto koncipované podujatia v ďalších rokoch?

- Tento ročník je skôr nultým, prípravným. Som však presvedčená, že roku 2011 bude mať dôstojného pokračovateľa v prvom ročníku novodobých vianočných trhov. Určite sa stanú tradíciou. Je dôležité, aby sa začalo inak a po novom. Na začiatku stačí pár ľudí. Potom sa určite pridajú ďalší. Napríklad dievčiny, ktoré na budúci rok v deň sv. Lucie prídu s bielou plachtou, nabielo natretou tvárou a budú môcť nikým nepoznané predvádzať na pešej zóne svoje nadanie či odvahu. A čo tak malí anjelikovia s požičanými alebo doma urobenými krídelkami a hviezdičkami na čele. Mnohých by určite oslovilo spoločné spievanie vianočných piesní a kolied na pešej zóne... Veď najvhodnejší čas, ktorý spája ľudí, sú predsa blížiace sa Vianoce.

Máte dosť inšpirácie aj pre ďalšie ročníky vianočných trhov?

- Nechcem teraz prezrádzať čo by malo nasledovať vbudúcom roku, ale plánov na projekt soveľa širším záberom ako je tohtoročný Od Mikuláša do Troch kráľov mám viac ako dosť. Mal by poskytnúť zaujímavé, poučné a hravé možnosti školám, pútavé prezentácie kultúrnym inštitúciám, organizáciám imajiteľom kaviarní, reštaurácií aobchodov. To všetko s cieľom združiť ľudí vočakávaní najkrajších sviatkov roku. Už teraz sa teším.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. Nechajte zamestnancov vybrať si služobné auto, oplatí sa vám to
 2. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 3. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 4. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 5. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 9. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 10. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 38 037
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 26 127
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 18 958
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 791
 5. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 15 298
 6. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 14 578
 7. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 088
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 536
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 147
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 863
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Situáciu pred odberným miestom vo Valči môžete sledovať cez webkameru

Vo Valči prichádzali ľudia na testovanie podľa harmonogramu, napriek tomu sa vytváral rad

Testovanie vo Valči.
Podnikatelia z Martina sa postarali odberným tímom o teplý obed.

Testovanie: V obciach ide testovanie hladko

Starostovia si pochvaľujú plynulý priebeh testovania aj disciplínu občanov.

V Kláštore pod Znievom zatiaľ nie sú dlhé rady.

Primátor testuje Martinčanov: Bolo treba ísť trochu aj príkladom

Martinský primátor Ján Danko testuje ľudí na jednom z 50 odberných miest v Martine.

Primátor Jan Danko v akcii.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Odľahlé časti Zvolena na testovanie stále čakajú, odberné tímy tam nedorazili (minúta po minúte)

Sledujeme celoplošné testovanie na Covid-19 a monitorujeme odberné miesta v okresoch Banská Bystrica, Lučenec, Žiar nad Hronom, Zvolen a ostatných okresoch BB kraja.

Nitra hlási mimoriadny tlak na drive-in odberné miesta

Sledujeme celoplošné testovanie na Covid-19 a monitorujeme odberné miesta v okresoch Nitrianskeho kraja.

Na niektorých miestach dochádzajú testy, inde je situácia pokojná

Sledujeme celoplošné testovanie na Covid-19 a monitorujeme odberné miesta v okresoch Trenčín, Prievidza, Považská Bystrica, Púchov a ostatných okresoch kraja.

Už ste čítali?