Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Kam za kultúrou

Hľadáte kultúrne vyžitie počas víkendu? Máme pre vás programy niektorých kultúrnych stredísk v Turci.

DOM MIKULÁŠA GALANDU, TURČ. TEPLICE

Otvorené: Ut.-Pia. 10.30 - 16.30 h, Ne 12.30 - 16.30 h

- V galérii je sprístupnená stála expozícia Miuláša Galandu, jedného zo zakladateľov slovenského moderného výtvarného umenia. Výstava poskytuje prierez jeho tvorbou.

M'ART'IN

Otvorené: Po. - Pia. 9. - 17. h

- Magická Lucia - na Divadelnom námestí budeme 13. decembra od 16. h súčasťou tradícií.

- Na sv. Tomáša - na Divadelnom námestí sa bude variť kapustnica a vyrábať klobásy - to všetko 21. decembra.

- Vianočný koncert - 23. decembra. Betlehemci prídu na Divadelné námestie ako súčasť Vianočných trhov.

- 31. decembra sa na Divadelnom námestí slávnostne ukončí rok. Vystúpia skupina Bluesband, speváci z Turčianskeho repete, Guns'n roses revival a iní.

- 6. januára budúceho roku prídu na Divadelné námestie Traja králi.

Matičný dom

Otvorené: každý pracovný deň od 9. do 15. h

- Do konca januára budúceho roku je vo výstavnej sieni Matičného domu inštalovaná už tradičná výročná výstava fotografií členov Fotoklubu Karola Plicku.

DOM J. C. HRONSKÉHO

- V Dome J. C. Hronského je sprístupnená stála expozícia na tému Život a dielo Jozefa Cígera Hronského.

SNM-Múzeum Andreja Kmeťa

Zatvorené pre rekonštrukciu

SNM-Múzeum kultúry Čechov na Slovensku

Otvorené: Ut. - Pia. 9. - 16. h

(Návštevy sa nahlasujú dopredu telefonicky)

- Martin Benka a Československá obec sokolská - je názov aktuálnej výstavy v múzeu. Vystavené diela pochádzajú zo zbierok SNM v Martine, Múzea Martina Benku.

Posádkový klub Martin

- Rodinný karneval pre rodiny s deťmi do 6 rokov sa uskutoční 10. decembra od 15. h v kinosále klubu.

- Vianočné separé pripravuje klub na 22. decembra od 16. hodiny, je určené predovšetkým pre KTŠ Aknela.

Slovenské národné literárne múzeum SNK

Otvorené: denne okrem Po. a Ne. 8. - 16. h

n Stála expozícia predstavuje vývinové obdobia slovenskej literatúry od veľkomoravského staroslovienskeho písomníctva, cez latinskú literatúru stredoveku a humanizmu, pestrú spisbu renesancie, baroka, slovenského obrodenia, národného klasicizmu, romantizmu, matičné roky, realizmus a slovenskú modernu 20. storočia.

- Pocta Björsterne Björnsona, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, obhajcu národných práv Slovákov - 9. decembra o 15. h.

SNM-Etnografické múzeum

Otvorené: denne okrem Po. od 9.-17. h

- Do mája 2011 sa predlžuje výstava Svet na odchode (roľnícka civilizácia Slovenska na prelome 19. a 20. storočia). Návštevníci sa môžu zoznámiť s dnes už takmer zaniknutým svetom roľníctva v jeho každodennej i sviatočnej podobe. Výstava zároveň prezentuje odraz práce roľníka vo výtvarných dielach.

- Ohýbaj ma mamko - narodenie, detstvo a mladosť v tradičnej kultúre Slovenska - výstavný projekt zameraný na dokumentáciu kultúrny etnických minorít na Slovensku.

Múzeum slovenskej dediny

- Skanzen v martinských Jahodníckych hájoch je najrozsiahlejšou expozíciou ľudového staviteľstva a bývania na Slovensku. Na ploche 15,5 hektára prezentuje 129 objektov a od roku 2005 má celoročnú prevádzku. Kalendárium podujatí: Vianoce na dedine (12. decembra).

SNM-MÚZEUM MARTINA BENKU MARTIN

Otvorené: Ut - Pi od 9. - 16 h, So od 9. - 17. h

- Stála expozícia predstavuje autenticky zachovaný interiér domu, v ktorom Martin Benka (1888 - 1971) žil a tvoril posledné roky svojho života. Prezentuje celkový prierez výtvarnou tvorbou s ukážkami viacerých techník všestranne orientovaného umelca - maliara, ilustrátora, jednej z významných osobností slovenského výtvarného umenia prvej polovice 20. storočia.

TURČIANSKA GALÉRIA

- Do 6. februára budúceho roku potrvá v Turčianskej galérii výstava Presahy (maľba - fotografie), ktorá približuje tvorbu troch umelcov (Lukáš Betinský, Alex Zelina a Peter Ančic) vyjadrujúcu vzájomné prieniky dvoch umení - fotografie a maľby.

- Do 20. marca budúceho roku potrvá v Turčianskej knižnici výstava Trienále umenia knihy Martin 2010. Zámerom výstavy je konfrontovať tvorbu autorskej knihy ako výtvarného originálu v krajinách V4.

TURČIANSKA KNIŽNICA

Otvorené: Divadelná ulica: Po. - Pia. od 8. - 18. h, So. od 9. - 13. h, pobočka Sever: Po. - Pia. od 9. - 18. h, So. od 9. - 13. h.

- Obrazom a sochou k srdcu - zimné impresie. Výstava Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov s týmto názvom sa uskutoční v Turčianskej knižnici od 15. decembra do 31. januára.

- Literárne Vianoce sú naplánované na 16. decembra o 16. h a ich obsahom budú ukážky vianočných zvykov a obyčajov a čítanie vianočných príbehov.

TURČIANSKE KULTÚRNE STREDISKO

Otvorené: počas pracovných dní

- Od 30. novembra do 9. decembra bude v Turčianskej knižnici trvať výstava Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov a výber detskej tvorby z regiónu Liptov, Žilina a Turiec pod názvom Obrázky z regiónov.

- Od 1. do 31. decembra bude v Turčianskej knižnici inštalovaná výstava Vianočná pohľadnica, ktorá predstavuje výber z tvorby detí v rámci medzinárodnej výtvarnej súťaže.

- V penzióne St. Florián a Vendelín v Beniciach bude od 1. do 31. decembra inštalovaná výstava Jarmily Ladiverovej, členky Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov.

- Čaro Vianoc - divadlo, umelecký prednes, hudba pre dôchodcov v Domove sociálnych služieb pre dospelých na martinskej Ľadovni - 6. decembra a v Domove dôchodcov v Turčianskych Tepliciach 15. decembra.

- 15. decembra sprístupnia v Turčianskej knižnici výstavu Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov s názvom Obrazom a sochou k srdcu - zimné impresie. Výstava potrvá do 31. januára budúceho roku.

- Martinské cestovateľské večery - ďalšie z cyklu podujatí o cestovateľských zážitkoch sa uskutoční 30. decembra o 17. h.

ĎALŠIE VÝSTAVY

- V Gallery JJ svoje obrazy vystavuje Miroslav Bárdi a akademický maliar Stano Trepáč.

- V Slovenskej národnej knižnici je sprístupnená výstava mapujúca dvadsať rokov činnosti Výskumného ústavu Slovákov v Maďarsku so sídlom v Békešskej Čabe.

VŠIMLI SME SI

- Výtvarný mädokýš a jeho členovia sa so svojou tvorbou predstavia v Galérii Artotéka v Mestskej knižnici v Bratislave - od 3. decembra.

SLOVENSKÉ KOMORNÉ DIVADLO

NÁRODNÝ DOM

Odvážny zajko - hosť Divadlo Haaf (7. decembra), Mikuláš a Hviezdička - hosť Divadlo Haaf (7. decembra), 1+1=3 (10. decembra), Mizantrop (15. a 16. decembra), Radúz a Mahulena (28. decembra), Terasa (29. decembra), 1+1=3 (30. decembra)

ŠTÚDIO

5 za jednu (8. decembra), Kumšt (9. decembra), Macbeth (11. decembra), Piate ročné obdobie - hosť Marián Geišberg a UMK (12. decembra), 5 za jednu (17. decembra), Nežná (18. decembra), Kumšt (21. decembra), Zabudni na Hollywood (22. decembra

MESTSKÉ DIVADLO ŽILINA

Betlehem - radujme sa, veseľme sa (6. decembra), Mobil (7. decembra), Poľovačka na losy (8. decembra), Bačova žena (10. decembra), Sexuálna perverzita v Chicagu (11. decembra), Maľované na skle (14. decembra), Push Up 1-3 (15. decembra), Tretí vek (16. decembra), Podzemné blues (17. decembra), Žena z minulosti (18. decembra), Džezové Vianoce (20. decembra), Dvaja veronskí šľachtici (21. decembra), Sexuálne perverzita v Chicagu (28. decembra), Maľované na skle (30. decembra)

STROJÁR

Otvorené: Po - Ne 17. - 20.15 h

- Biele Vianoce Lucie Bílej - koncert sa uskutoční v rímskokatolíckom kostole Sedembolestnej Panny Márie v Martine 10. decembra o 20. h. Speváčku bude sprevádzať orchester Petra Maláska.

- Honza a František Nedvědovci so skupinou odohrajú vianočný koncert 12. decembra o 19. h.

- Na koho to slovo padne - Agentúra Fluent uvádza inscenáciu Divadla Astorka. Bláznivú komédiu uvidíme 14. decembra o 19. h. Hrajú R. Jakab, J. Kemka, V. Kobielsky, M. Miezga a L. Latinák.

- Jadranka s hosťami Š. Hruštincom a J. Chlebanom bude koncertovať 18. decembra o 17. h.

- Veľký vianočný program Petra Stašáka a hostí sa uskutoční 20. decembra o 19. h.

- Dance Emotions - tanečná šou plná expresívnej hudby, kostýmov a tanečných choreografií sa uskutoční 21. decembra o 19. h.

- Hviezdolet - zábavný predsilvestrovský program, v ktorom účinkujú okrem profesionálnych súborov a zabávačov aj známe turčianske osobnosti, sa uskutoční 30. decembra o 16. a 19. 30. h.

BAR MUSEUM

- Katarína Koščová a Kapela - koncert speváčky je naplánovaný na 10. decembra o 16. h.

- Detské bábkové predstavenie - Dobrodružstvá Kapitálna Kotvičku. Divadlo Agapé príde do Musea v sobotu 11. decembra o 11. h.

- Tri Tvorivé Tvory prídu zahrať svoje osobité, originálne predstavenie 17. decembra o 20. h.

- Aeros Therapy - 18. decembra o 20. h - Juraj Tatár, Dušan Antalík, Marcel Buntaj a Martin Gašpar. Excelentná zostava muzikantov príde s voľnou fúziou džezu, a rocku.

- Štúrovce - Konečne koncert. 20. decembra o 20. h - koncert z piesní jedinečného autorského projektu režiséra Doda Gombára a dramaturga Róberta Mankoveckého.

- Defacto - koncert martinskej kapely - 29. decembra o 20. h.

CAFÉ KAMALA

- Nový Zéland - je ďalšia krajina, ktorú Pavel „Hirax" Baričák ponúkne na podujatí spojenom s krstom jeho ďalšej knihy s rovnomenným názvom. Podujatie sa uskutoční 9. decembra o 17.44 h.

- Stretnutie „špinavých" básnikov - 16. decembra o 17.31 h. V čajovni sa stretnú pri čítaní svojich básní Pavel „Hirax" Baričák, Ján Marton, Ľubica „Lju" Mesarošová a Tomáš Hrubý.

Pre organizátorov kultúrnych podujatí:

Pripravujete festivaly, výstavy, divadelné predstavenia, koncerty či kultúrno-výchovné podujatia pre deti či dospelých? Dajte o sebe vedieť aj prostredníctvom rubriky Kam za kultúrou.

Kontakt pre vás: sefredaktor.mt@petitpress.sk

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 2. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 3. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 4. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 5. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 6. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 7. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 9. Študuj v malom a ži vo veľkom
 10. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 1. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 2. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 3. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 4. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 5. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 6. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Novinka medzi prefabrikátmi
 10. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 16 777
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 16 335
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 340
 4. Aká je chémia vôní 12 033
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 315
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 797
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 595
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 273
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 710
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 5 858
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Sezónu malého futbalu museli ukončiť, chýbali voľné termíny

Už tak dosť oklieštená sezóna malého futbalu je definitívne zrušená. Prvýkrát v histórii sa stalo, že sme nespoznali víťazov.

Skrátená sezóna malého futbalu víťazov nespoznala.

Írska veľvyslankyňa v Martine

Na radnici mali vzácnu návštevu.

Martin navštívila veľvyslankyňa Írskej republiky na Slovensku Hilda Ó Riain.

Vymenovali riaditeľov sociálnych organizácií v Turci

Centrum sociálnych služieb Horný Turiec má novú riaditeľku.

Centrum sociálnych služieb Horný Turiec.
Adventný veniec v Turanoch. Prvá sviečka už svieti.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Kamión narazil do reštaurácie a pohostinstva (+VIDEO)

Vodič pravdepodobne za volantom zaspal, havaroval v centre Tvrdošína.

Päť rokov zatvorené kúpalisko by mali opraviť

Víťaz verejného obstarávania, domáca stavebná firma AVA-stav, si trúfa rekonštrukciu objektu stihnúť za 129 dní.

Vodičke namerali takmer tri promile

Pri dopravnej nehode v Ochodnici sa čelne zrazili dve autá. Zranili sa pri nej traja ľudia. Medzi nimi aj vodička, ktorá poriadne „nafúkala“.

Už ste čítali?