Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky

Kam za kultúrou

Hľadáte kultúrne vyžitie počas víkendu? Máme pre vás programy niektorých kultúrnych stredísk v Turci.

DOM MIKULÁŠA GALANDU, TURČ. TEPLICE

Otvorené: Ut.-Pia. 10.30 - 16.30 h, Ne 12.30 - 16.30 h

- V galérii je sprístupnená stála expozícia Miuláša Galandu, jedného zo zakladateľov slovenského moderného výtvarného umenia. Výstava poskytuje prierez jeho tvorbou.

M'ART'IN

Otvorené: Po. - Pia. 9. - 17. h

- Magická Lucia - na Divadelnom námestí budeme 13. decembra od 16. h súčasťou tradícií.

- Na sv. Tomáša - na Divadelnom námestí sa bude variť kapustnica a vyrábať klobásy - to všetko 21. decembra.

- Vianočný koncert - 23. decembra. Betlehemci prídu na Divadelné námestie ako súčasť Vianočných trhov.

- 31. decembra sa na Divadelnom námestí slávnostne ukončí rok. Vystúpia skupina Bluesband, speváci z Turčianskeho repete, Guns'n roses revival a iní.

- 6. januára budúceho roku prídu na Divadelné námestie Traja králi.

Matičný dom

Otvorené: každý pracovný deň od 9. do 15. h

- Do konca januára budúceho roku je vo výstavnej sieni Matičného domu inštalovaná už tradičná výročná výstava fotografií členov Fotoklubu Karola Plicku.

DOM J. C. HRONSKÉHO

- V Dome J. C. Hronského je sprístupnená stála expozícia na tému Život a dielo Jozefa Cígera Hronského.

SNM-Múzeum Andreja Kmeťa

Zatvorené pre rekonštrukciu

SNM-Múzeum kultúry Čechov na Slovensku

Otvorené: Ut. - Pia. 9. - 16. h

(Návštevy sa nahlasujú dopredu telefonicky)

- Martin Benka a Československá obec sokolská - je názov aktuálnej výstavy v múzeu. Vystavené diela pochádzajú zo zbierok SNM v Martine, Múzea Martina Benku.

Posádkový klub Martin

- Rodinný karneval pre rodiny s deťmi do 6 rokov sa uskutoční 10. decembra od 15. h v kinosále klubu.

- Vianočné separé pripravuje klub na 22. decembra od 16. hodiny, je určené predovšetkým pre KTŠ Aknela.

Slovenské národné literárne múzeum SNK

Otvorené: denne okrem Po. a Ne. 8. - 16. h

n Stála expozícia predstavuje vývinové obdobia slovenskej literatúry od veľkomoravského staroslovienskeho písomníctva, cez latinskú literatúru stredoveku a humanizmu, pestrú spisbu renesancie, baroka, slovenského obrodenia, národného klasicizmu, romantizmu, matičné roky, realizmus a slovenskú modernu 20. storočia.

- Pocta Björsterne Björnsona, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, obhajcu národných práv Slovákov - 9. decembra o 15. h.

SNM-Etnografické múzeum

Otvorené: denne okrem Po. od 9.-17. h

- Do mája 2011 sa predlžuje výstava Svet na odchode (roľnícka civilizácia Slovenska na prelome 19. a 20. storočia). Návštevníci sa môžu zoznámiť s dnes už takmer zaniknutým svetom roľníctva v jeho každodennej i sviatočnej podobe. Výstava zároveň prezentuje odraz práce roľníka vo výtvarných dielach.

- Ohýbaj ma mamko - narodenie, detstvo a mladosť v tradičnej kultúre Slovenska - výstavný projekt zameraný na dokumentáciu kultúrny etnických minorít na Slovensku.

Múzeum slovenskej dediny

- Skanzen v martinských Jahodníckych hájoch je najrozsiahlejšou expozíciou ľudového staviteľstva a bývania na Slovensku. Na ploche 15,5 hektára prezentuje 129 objektov a od roku 2005 má celoročnú prevádzku. Kalendárium podujatí: Vianoce na dedine (12. decembra).

SNM-MÚZEUM MARTINA BENKU MARTIN

Otvorené: Ut - Pi od 9. - 16 h, So od 9. - 17. h

- Stála expozícia predstavuje autenticky zachovaný interiér domu, v ktorom Martin Benka (1888 - 1971) žil a tvoril posledné roky svojho života. Prezentuje celkový prierez výtvarnou tvorbou s ukážkami viacerých techník všestranne orientovaného umelca - maliara, ilustrátora, jednej z významných osobností slovenského výtvarného umenia prvej polovice 20. storočia.

TURČIANSKA GALÉRIA

- Do 6. februára budúceho roku potrvá v Turčianskej galérii výstava Presahy (maľba - fotografie), ktorá približuje tvorbu troch umelcov (Lukáš Betinský, Alex Zelina a Peter Ančic) vyjadrujúcu vzájomné prieniky dvoch umení - fotografie a maľby.

- Do 20. marca budúceho roku potrvá v Turčianskej knižnici výstava Trienále umenia knihy Martin 2010. Zámerom výstavy je konfrontovať tvorbu autorskej knihy ako výtvarného originálu v krajinách V4.

TURČIANSKA KNIŽNICA

Otvorené: Divadelná ulica: Po. - Pia. od 8. - 18. h, So. od 9. - 13. h, pobočka Sever: Po. - Pia. od 9. - 18. h, So. od 9. - 13. h.

- Obrazom a sochou k srdcu - zimné impresie. Výstava Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov s týmto názvom sa uskutoční v Turčianskej knižnici od 15. decembra do 31. januára.

- Literárne Vianoce sú naplánované na 16. decembra o 16. h a ich obsahom budú ukážky vianočných zvykov a obyčajov a čítanie vianočných príbehov.

TURČIANSKE KULTÚRNE STREDISKO

Otvorené: počas pracovných dní

- Od 30. novembra do 9. decembra bude v Turčianskej knižnici trvať výstava Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov a výber detskej tvorby z regiónu Liptov, Žilina a Turiec pod názvom Obrázky z regiónov.

- Od 1. do 31. decembra bude v Turčianskej knižnici inštalovaná výstava Vianočná pohľadnica, ktorá predstavuje výber z tvorby detí v rámci medzinárodnej výtvarnej súťaže.

- V penzióne St. Florián a Vendelín v Beniciach bude od 1. do 31. decembra inštalovaná výstava Jarmily Ladiverovej, členky Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov.

- Čaro Vianoc - divadlo, umelecký prednes, hudba pre dôchodcov v Domove sociálnych služieb pre dospelých na martinskej Ľadovni - 6. decembra a v Domove dôchodcov v Turčianskych Tepliciach 15. decembra.

- 15. decembra sprístupnia v Turčianskej knižnici výstavu Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov s názvom Obrazom a sochou k srdcu - zimné impresie. Výstava potrvá do 31. januára budúceho roku.

- Martinské cestovateľské večery - ďalšie z cyklu podujatí o cestovateľských zážitkoch sa uskutoční 30. decembra o 17. h.

ĎALŠIE VÝSTAVY

- V Gallery JJ svoje obrazy vystavuje Miroslav Bárdi a akademický maliar Stano Trepáč.

- V Slovenskej národnej knižnici je sprístupnená výstava mapujúca dvadsať rokov činnosti Výskumného ústavu Slovákov v Maďarsku so sídlom v Békešskej Čabe.

VŠIMLI SME SI

- Výtvarný mädokýš a jeho členovia sa so svojou tvorbou predstavia v Galérii Artotéka v Mestskej knižnici v Bratislave - od 3. decembra.

SLOVENSKÉ KOMORNÉ DIVADLO

NÁRODNÝ DOM

Odvážny zajko - hosť Divadlo Haaf (7. decembra), Mikuláš a Hviezdička - hosť Divadlo Haaf (7. decembra), 1+1=3 (10. decembra), Mizantrop (15. a 16. decembra), Radúz a Mahulena (28. decembra), Terasa (29. decembra), 1+1=3 (30. decembra)

ŠTÚDIO

5 za jednu (8. decembra), Kumšt (9. decembra), Macbeth (11. decembra), Piate ročné obdobie - hosť Marián Geišberg a UMK (12. decembra), 5 za jednu (17. decembra), Nežná (18. decembra), Kumšt (21. decembra), Zabudni na Hollywood (22. decembra

MESTSKÉ DIVADLO ŽILINA

Betlehem - radujme sa, veseľme sa (6. decembra), Mobil (7. decembra), Poľovačka na losy (8. decembra), Bačova žena (10. decembra), Sexuálna perverzita v Chicagu (11. decembra), Maľované na skle (14. decembra), Push Up 1-3 (15. decembra), Tretí vek (16. decembra), Podzemné blues (17. decembra), Žena z minulosti (18. decembra), Džezové Vianoce (20. decembra), Dvaja veronskí šľachtici (21. decembra), Sexuálne perverzita v Chicagu (28. decembra), Maľované na skle (30. decembra)

STROJÁR

Otvorené: Po - Ne 17. - 20.15 h

- Biele Vianoce Lucie Bílej - koncert sa uskutoční v rímskokatolíckom kostole Sedembolestnej Panny Márie v Martine 10. decembra o 20. h. Speváčku bude sprevádzať orchester Petra Maláska.

- Honza a František Nedvědovci so skupinou odohrajú vianočný koncert 12. decembra o 19. h.

- Na koho to slovo padne - Agentúra Fluent uvádza inscenáciu Divadla Astorka. Bláznivú komédiu uvidíme 14. decembra o 19. h. Hrajú R. Jakab, J. Kemka, V. Kobielsky, M. Miezga a L. Latinák.

- Jadranka s hosťami Š. Hruštincom a J. Chlebanom bude koncertovať 18. decembra o 17. h.

- Veľký vianočný program Petra Stašáka a hostí sa uskutoční 20. decembra o 19. h.

- Dance Emotions - tanečná šou plná expresívnej hudby, kostýmov a tanečných choreografií sa uskutoční 21. decembra o 19. h.

- Hviezdolet - zábavný predsilvestrovský program, v ktorom účinkujú okrem profesionálnych súborov a zabávačov aj známe turčianske osobnosti, sa uskutoční 30. decembra o 16. a 19. 30. h.

BAR MUSEUM

- Katarína Koščová a Kapela - koncert speváčky je naplánovaný na 10. decembra o 16. h.

- Detské bábkové predstavenie - Dobrodružstvá Kapitálna Kotvičku. Divadlo Agapé príde do Musea v sobotu 11. decembra o 11. h.

- Tri Tvorivé Tvory prídu zahrať svoje osobité, originálne predstavenie 17. decembra o 20. h.

- Aeros Therapy - 18. decembra o 20. h - Juraj Tatár, Dušan Antalík, Marcel Buntaj a Martin Gašpar. Excelentná zostava muzikantov príde s voľnou fúziou džezu, a rocku.

- Štúrovce - Konečne koncert. 20. decembra o 20. h - koncert z piesní jedinečného autorského projektu režiséra Doda Gombára a dramaturga Róberta Mankoveckého.

- Defacto - koncert martinskej kapely - 29. decembra o 20. h.

CAFÉ KAMALA

- Nový Zéland - je ďalšia krajina, ktorú Pavel „Hirax" Baričák ponúkne na podujatí spojenom s krstom jeho ďalšej knihy s rovnomenným názvom. Podujatie sa uskutoční 9. decembra o 17.44 h.

- Stretnutie „špinavých" básnikov - 16. decembra o 17.31 h. V čajovni sa stretnú pri čítaní svojich básní Pavel „Hirax" Baričák, Ján Marton, Ľubica „Lju" Mesarošová a Tomáš Hrubý.

Pre organizátorov kultúrnych podujatí:

Pripravujete festivaly, výstavy, divadelné predstavenia, koncerty či kultúrno-výchovné podujatia pre deti či dospelých? Dajte o sebe vedieť aj prostredníctvom rubriky Kam za kultúrou.

Kontakt pre vás: sefredaktor.mt@petitpress.sk

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 2. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 3. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 4. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 7. Nemecko-slovenská spoločnosť ETL/GR je už v desiatke najlepších
 8. Kam patria rolky z toaletného papiera? Dávať dole etikety zo sklenených nádob?
 9. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. Václav Vydra: Ako nedostať pokutu v úseku kde je meraná rýchlosť
 2. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 3. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 4. Nemecko-slovenská spoločnosť ETL/GR je už v desiatke najlepších
 5. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 6. Stiahnite si stovky e-kníh
 7. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 8. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. 3 veci, s ktorými zvládnete horúčavy v byte
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 9 264
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 599
 3. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 7 746
 4. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 7 309
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 373
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 4 157
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 3 520
 8. Crème de la crème po slovensky 3 249
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 855
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania 2 090
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Roj včiel sa nachádzal v dutine stromu blízko chodníka.

Dobrovoľní hasiči na miesto privolali včelára.


7m
Relácia MY Športujeme denne prináša dynamický prehľad športových aktualít, exkluzívne rozhovory a aj rady a tipy nielen pre športovcov.

Pozrite si MY športujeme.


12m
Nezvestná Martina Včelíková.

Nezvestná Martina Včelíková bola naposledy videná v sobotu 19. júna 2021 o 20.00 hodine v Bratislave.


13 h
V Turčianskych Tepliciach popri jarnom kosení dokončili aj výsadbu letných záhonov kvetín.

Pri autobusovom nástupišti je vysadená aj pestrá zmes trvaliek, od jarných až po jesenné.


17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pre búrku padali aj stromy.


22 h

Američania skupujú drevo v celej Európe, výsledkom je cena, ktorá likviduje slovenský drevospracujúci priemysel.


21. jún

Obcou na Záhorí sa prehnala smršť. Starý kostol náporu vody odolal.


17 h

Na lúkach v obci Bolešov v Trenčianskom kraji uhynulo 67 kusov hovädzieho dobytka.


TASR 15 h

Už ste čítali?